امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11380
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «نیکولای باردیوژا» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در دیدار غیررسمی با سران کشورهای روسیه، قزاقستان، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «نیکولای باردیوژا» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در دیدار غیررسمی با سران کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در شهر بیشکک گفت: بخش نظامی این نهاد منطقه‌ای با خروج نظامیان خارجی مستقر در افغانستان در سال 2014 تقویت خواهد شد.

وی گفت: برای اجرای این امر، ضروری است که به دولت افغانستان در تامین صلح و ثبات بعد از سال 2014 مساعدت بیشتری شود.

نشست غیررسمی سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی دیروز (سه شنبه) در بیشکک با حضور روسیه، قرقیزستان و تاجیکستان برگزار شد.

رهبر جنبش اسلامی ازبکستان: اسلام، دین صلح و سازندگی است

در شهر «چچن» پایتخت جمهوری «گروزنی» در روسیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اسلامی تحت عنوان «اسلام دین صلح و سازندگی» در تاریخ هفت خردادماه برگزار شد.

در این نشست که «محمد صادق محمد یوسف» عضو اصلی این کنفرانس و رهبر جنبش اسلامی ازبکستان نیز حضور داشت در بخشی از سخنان خود تأکید کرد که آنچه در تاریخ چچن گذشته است باید برای همه ما درس عبرت باشد.

وی با بیان اینکه اولین رئیس جمهور چچن «احمد حاجی قادراف» با جنگ مخالف بود، تصریح کرد که حاجی احمد به خوبی می‌دانست که جنگ برای اسلام و مسلمانان دستاوردی جز بدبختی و خشونت ندارد به همین خاطر تا آخرین نفس از صلح و ثبات و نظم طرفداری کرد و جان خود را بر سر عقیده خود گذاشت و خدرا شکر که فرزندش «رمضان قادراف» راه پدرش را ادامه می‌دهد و نظم و ثبات در چچن برقرار شده است.

وی در رابطه با حضور خودش در چچن گفت: پیش از این در زمان احمد حاجی من با ایشان از طریق مسکو و داغستان به چچن آمده بودم همه جا ویران بود ولی حالا شهر و کشور اساسا تغییر کرده و باید از رمضان قادراف قدردانی کرد.

تقویت مناسبات دوستانه «عشق‌آباد»-«باکو» عامل برقراری ثبات در منطقه است

«وحدت سلطان‌زاده» سفیر تام‌الاختیار جمهوری آذربایجان در عشق‏‌آباد تأکید کرد که روابط دوستانه میان جمهوری آذربایجان و ترکمنستان عامل برقراری ثبات در منطقه دریای خزر، قفقاز و آسیای مرکزی است.

وی در مقاله‏‌ای که به مناسبت روز ملی جمهوری آذربایجان در روزنامه «ترکمنستان بیطرف» چاپ عشق‏‌آباد منتشر شد، ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد که جمهوری آذربایجان و ترکمنستان مبتکران برخی پروژه‏‌های مهم سیاسی و اقتصادی بوده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به گفته این دیپلمات آذربایجانی، روابط بین جمهوری آذربایجان و ترکمنستان در حمایت متقابل از ابتکارات و تعاملات نزدیک در چارچوب سازمان‏‌های بین‏‌المللی نیز آشکار است.

سفیر آذربایجان در ترکمنستان افزود: این عوامل موجب تحکیم و گسترش هر چه بیشتر مناسبات همه‌جانبه میان باکو و عشق‏‌آباد بوده و از جنبه روابط حسن همجواری و برادرانه برخوردار است.

وی در بخش دیگر سخنان خود تأکید کرد که مردم آذربایجان و ترکمنستان از دیرباز اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی، سنتی و جغرافیایی دارند و 2 کشور در حال حاضر با احیا جاده قدیمی «ابریشم» از طریق راه‏رو شرق به غرب متصل می‏‌شوند.

سخنان سفیر آذربایجان درحالی است که آذربایجان و ترکمنستان از منابع سرشار انرژی برخوردار بوده و علاقمند به انتقال حامل‌های انرژی حوزه دریای خزر به اروپا هستند.

ترکمنستان نیز قصد دارد منابع انرژی خود را از طریق خط لوله گاز 300 کیلومتری از بستر دریای خزر از طریق سواحل جمهوری آذربایجان از طریق طرح خط لوله گاز «ترانس خزر» به اروپا منتقل کند.

این مسئله در حالی است که کارشناسان تأکید دارند: این طرح هم از نگاه اقتصادی در مقایسه با سایر طرح‌ها هزینه بالایی دارد و هم از نگاه زیست محیطی نیز خطرات عمده‌ای را برای اکولوژیک منطقه به دنبال دارد اما با این حال، واشنگتن و اتحادیه اروپا برای دور زدن روسیه و ایران به دنبال اجرای این پروژه هستند.

تاکید سازمان پیمان امنیت جمعی بر تقویت مراودات منطقه‌ای از طریق راه آهن

در نشست اخیر غیر رسمی سران کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در بیشکک تصمیم گرفته شد تا طرح ساخت راه آهن قرقیزستان –تاجیکستان مورد مطالعه و بررسی کارشناسان قرار گیرد.

به گزارش سایت صدای خراسان، این مطلب را نیکولای باردیو ژا، دبیر کل پیمان امنیت جمعی طی نشست خبری در پایان اجلاس یاد شده عنوان کرده است.

وی گفته است که این طرح از سوی المازبیک آتامبای اف رئیس جمهوری قرقیزستان در نشست سران این پیمان ارائه شد. از این رو تصمیم گرفته شد تا کارشناسان مسائل حمل و نقل کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی، موضوع را بررسی و نتایج مطالعات خود را اعلام کنند.

کارشناسان نظامی روسی معتقدند، احداث این راه آهن که روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان را بدون عبور از قلمروی ازبکستان به یکدیگر متصل می‌کند، موجب رهایی بیشکک و دوشنبه از فشارهای تاشکند و برقراری ارتباط مستقیم میان پایگاه‌های نظامی روسیه در تاجیکستان و قرقیزستان می‌شود.

تدریس علوم دینی در مدارس قزاقستان

رسانه‌های منطقه با استناد به سامانه «Muslim.kz» نوشتند از سال 2017 در مدارس قزاقستان علوم الهی تدریس می‌شود.

این منابع از قول «آیمن رستم بیک‌اف»،مدیر بنیاد اطلاعات مذهبی «آریال» خبر دادند که این تصمیم به منظور ارتقای سطح دینی جامعه، به ویژه جوانان، اتجاذ شده است.

وی افزود: از سال 2017 در همه مدارس درس «دین شناسی» تدریس خواهد شد و این امر به بهبود دانش مذهبی جوانان کمک خواهد کرد.

رؤسای جمهوری اوکراین و قرقیزستان وارد «آستانه» شدند

رؤسای جمهور اوکراین و قرقیزستان امروز (هشت خرداد) برای شرکت در جلسه شورای اقتصادی اوراسیا وارد «آستانه» پایتخت قزاقستان شدند.

وزارت خارجه قزاقستان در بیانیه‌ای هدف از بازدید مقامات عالیرتبه این 2 کشور را شرکت در نشست سران شورای همکاری‌های اقتصادی اوراسیا اعلام کرد.

به گفته این منبع، در این نشست یک‌روزه مسائل مرتبط با روند همگرایی در محدوده جامعه کشورهای همسود به خصوص میان کشورهای عضو این شورا و همچنین کشورهای که تمایل به عضویت در آن را دارند، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

در این بیانیه تصریح شده‌ است که رؤسای جمهور اوکراین و قرقیزستان با دعوت «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور کشور میزبان در این نشست شرکت خواهند کرد.

«ولادیمیر پوتین» و «الکساندر لوکاشنکو» رؤسای جمهور روسیه و بلاروس 2 کشور دیگر عضو این شورا شب گذشته وارد آستانه شدند.

بنا به گفته منابع رسمی، در این جلسه چشم‌انداز همگرایی بیشتر کشورهای این حوزه، طرح تشکیل مدارک اتحادیه اوراسیایی اقتصادی تا اول ژانویه سال 2015، مسائل مربوط به اتحادیه گمرکی و توسعه بیشتر فضای مشترک اقتصادی مورد بحث و تبادل‌نظر سران قرار می‌گیرد.

بنابر این گزارش در این جلسه در خصوص اسناد و مدارک حقوقی بین‌المللی از جمله پیش‌نویس قرارداد اتحادیه اروپا، اتخاذ برنامه سیاست کشاورزی و ایجاد یک سیستم اطلاعات یکپارچه در زمینه تجارت خارجی تبادل‌نظر خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها