امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113800
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۴
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اصغر فانی وزیر ‌آموزش و پرورش امروز در اولین نشست خبری که به مناسبت بازگشایی ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اصغر فانی وزیر ‌آموزش و پرورش امروز در اولین نشست خبری که به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد با اشاره به تبریک شروع سال تحصیلی به معلمان، فرهنگیان، دانش‌آموزان، اولیا و تمام ملت ایران، اظهار داشت: امیدواریم سال تحصیلی جدید توأم با موفقیت برای ‌آینده‌سازان ایران اسلامی باشد.
وی ضمن تبریک هفته دفاع مقدس یاد شهیدان و 36 هزار شهید دانش‌آموز و 5 هزار فرهنگی شهید به خصوص شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشت.
فانی با اشاره به اینکه سال تحصیلی 94-93 را با قوت آغاز می‌کنیم، خاطرنشان کرد: از 8 ماه پیش کلید بازگشایی مدارس زده شده است و تا امروز 12 میلیون و 268 هزار و 605 دانش‌آموز در سامانه وزارت آموزش و پرورش ثبت‌نام کرده‌اند.

* پیش‌بینی ثبت‌نام 12 میلیون و 700 هزار دانش‌آموز

وزیر ‌آموزش و پرورش گفت: پیش‌بینی می‌کنیم آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان به 12 میلیون و 700 هزار نفر خواهد رسید و این تعداد دانش‌آموز در 122 هزار و 278 مدرسه با بیش از یک میلیون فرهنگی تحصیل را آغاز می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در سالی که گذشت مبتنی بر 5 سیاست بود، تصریح کرد: ساماندهی و بهسازی منابع انسانی، توسعه مشارکت، ارتقای مدیریت آموزشگاهی، تمرکززدایی و عملیاتی کردن بودجه آموزش و پرورش ذیل راهبرد اصلی آموزش که کیفیت‌بخشی بود، سامان پیدا کرد.
* بازنشستگی 18 هزار فرهنگی در اول مهر
فانی با بیان اینکه بیش از 18 هزار فرهنگی در اول مهر بازنشسته و تعدادی هم در طول سال تحصیلی بازنشسته می‌شوند، عنوان کرد: علی‌رغم اینکه نیروی جدید وارد نکردیم و دانشجو معلمان هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند، تمامی مدارس و واحدهای آموزشی و تربیتی با نیروی انسانی موجود آموزش و پرورش، ساماندهی شده است.
وی افزود: حتی در پرداخت اضافه کاری 15 درصد کاهش داشته‌ایم که نشان می‌دهد ساماندهی نیروی انسانی در دولت یازدهم به خوبی انجام شده است.
* تحصیل 12 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی
وزیر ‌آموزش و پرورش با اشاره به توسعه مشارکت در این وزارتخانه گفت: روزی که آموزش و پرورش را تحویل گرفتم 8.5 درصد دانش‌آموزان در غیردولتی تحصیل می‌کردند و در این بیش از یک سال، قریب به 12 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل خواهند کرد که اقدام بزرگی است.
وی با بیان اینکه بیش از 125 میلیون جلد کتاب درسی در اقصی نقاط کشور توزیع شده است، اظهار کرد: امسال علی‌رغم اینکه پایه هشتم جدید است و برخی کتاب‌های سوم و چهارم دبستان تجدید نظر شده است، 15 عنوان کتاب جدیدالتألیف داریم که آماده توزیع است.
فانی افزود: تمامی معلمانی که کتاب‌های جدید را تدریس می‌کنند، دوره آموزشی را سپری کرده‌اند و در کنار برخی پایه‌ها بسته‌های آموزشی مانند کتاب راهنما و لوح فشرده نیز وجود دارد.
وی با اشاره به موضوع کیفیت‌بخشی در آموزش و پرورش گفت: مبلغ 250 میلیارد تومان برای کیفیت‌بخشی آموزش و سند تحول در بودجه آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است و در تابستان، برنامه‌های کیفیت‌بخشی سامان داده شده است و این برنامه‌ها در مدارس اجرا می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش افزود: از 131 راهکار سند تحول به 40 راهکار در قالب 99 برنامه ورود پیدا می‌کنیم و امیدواریم در برنامه ششم و هفتم، سند تحول را به نتیجه نهایی برسانیم.
* وجود 950 فضای آموزشی جدید در مدارس
فانی با اشاره به فضاهای آموزشی در کشور خاطرنشان کرد: 950 فضای آموزشی جدید به همراه 5700 کلاس درس با حدود 700 هزار متر مربع زیربنا به مجموع فضاهای آموزش و پرورش اضافه شده است و علاوه بر کلاس‌های ایمن، 28 هزار کلاس درس به لحاظ گرمایشی نیز اصلاح شده‌اند.
* آغاز المپیاد درون‌ مدرسه‌ای از 26 مهر
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه المپیاد درون مدرسه‌ای از 26 مهر ماه کلید می‌خورد، تصریح کرد: بیش از 3 میلیون دانش‌آموز با این طرح به ورزش خواهند پرداخت تا تربیت اجتماعی و اخلاقی در بین دانش‌آموزان ترویج داده شود.
* امضای تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف
فانی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌های بسیاری با دستگا‌ه‌های مختلف به امضا رسیده است، عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، مناطق آزاد تجاری، سازمان محیط زیست، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت ارشاد و هلال‌احمر امضا شده است و به تدریج این تفاهم‌نامه‌ها به بار نشسته است.
وزیر ‌آموزش و پرورش در خصوص طرح شهاب که شناسایی استعدادهای برتر در مدارس دولتی است، گفت: طرح شهاب در پرورش استعدادهای درخشان برای دانش‌آموزان چهارم ابتدایی به طور آزمایشی آغاز می‌شود و به جای جدا شدن دانش‌آموز از مدرسه خود، در داخل مدارس خودشان ادامه تحصیل می‌دهد.
فانی با اشاره به طرح تعالی و عملیاتی کردن بودجه آموزش و پرورش، اظهار داشت: طرح تعالی مدرسه در 5600 مدرسه کشور اجرا خواهد شد و تلاش می‌کنیم کیفیت مدارس را رشد دهیم؛ همچنین در سال تحصیلی 94-93 طرح عملیاتی کردن بودجه در 600 مدرسه نیز آغاز خواهد شد.
* بازگشایی مدارس در روز پنج‌شنبه در 2 هزار دبستان
فانی با اشاره به موضوع تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس گفت: 2100 مدرسه ابتدایی با عنوان روز بانشاط، در روز پنج‌شنبه‌ها به طور آزمایشی دایر خواهند بود و یک نظام ارزشیابی با این طرح‌ها اجرا خواهد شد و اگر نتیجه این ارزشیابی مثبت باشد، آن را در سال آ‌ینده توسعه می‌دهیم.
* اضافه شدن 101 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اضافه شدن 101 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در کشور خاطرنشان کرد: تعداد کنونی پژوهش‌سراها 300 عدد است که به 401 پژوهش‌سرا افزایش پیدا می‌کند، ضمن اینکه پژوهش‌سراهای قبلی نیز غنی‌‌تر می‌شود.
* وجود 110 مدرسه تک دانش‌آموزی در کشور
فانی با بیان اینکه مبادی بی‌سوادی در سال جدید مسدود می‌شود، گفت: حضورمان را در اقصی نقاط کشور توسعه دادیم و امسال 110 مدرسه تک دانش‌آموزی داریم که نشان می‌دهد دولت مصمم است تمامی فرزندان 6 تا 11 سال را تحت پوشش قرار دهد.
وی با بیان اینکه تصویب کلاس‌های چند پایه کیفیت را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: در کلاس‌های چند پایه از 2 تا 6 ساعت اضافی با پرداخت حق‌التدریس به معلمان خواهیم داشت تا کیفیت بالاتری در این کلاس‌ها داشته باشیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تهیه زیرنظام‌های سند تحول بنیادین تا پایان امسال، گفت: زیرنظام‌های نیروی انسانی، مدیریت، تجهیزات و فضای آموزشی، مالی و اعتباری و پژوهش و ارزشیابی در پروژه‌های امسال وجود دارد و امیدواریم تا پایان سال به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: استانداردسازی فضا به ویژه در هنرستان‌ها شروع شده است و تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صنعت وجود دارد که قرار است با کمک وزارت صنعت آنها در تجهیز هنرستان‌ها و آموزش نیروی انسانی کمک کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها