امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113811
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۴
تعداد بازدید: 14
به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در صفحه شخصی خود ...

به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در صفحه شخصی خود در توئیتر با اشاره به اینکه در دولت قبل به مدت دوسال مذاکرات مخفیانه با آمریکا انجام می شد، گفت: از زمانیکه در دولت جدید تعاملات ایران و آمریکا علنی شد، خبرشدگان نگران شدند، واعتراضات شروع شد.

ابوطالبی به بهانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به تشریح دو گرایش موجود درخصوص آمریکا پرداخت و تصریح کرد: چندین سال پیش که در مرکزتحقیقات استراتژیک دربحث سیاست خارجی دراسنادبالادستی شرکت می کردم دوگرایش مطرح بود: یکی تقابل و دیگری تعامل سازنده.

نماینده معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل در ادامه با بیان اینکه سرانجام سیاست تعامل سازنده به تصویب مجمع رسید و ابلاغ شد و با تاکید براینکه درانتخابات سال گذشته،مردم ایران به شعار«تعامل سازنده،نجات اقتصاد،احیاءاخلاق» رای دادند و روحانی با تعهد در برابر ملت ایران به ریاست‌جمهوری رسید، اظهارداشت: ازهمان روزانتخاب، پیام‌های تبریک سران کشورها وحضورمثال زدنی رهبران آنان درمراسم تحلیف ایشان نشان می‌داد که جهان هم به این سیاست احترام می‌گذارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به گذشت یکسال از دولت تدبیر و امید و اینکه سطح تعاملات ایران وجهان به شکل بی نظیری ارتقاء یافته است، تاکید کرد: دراین یکسال و اندی،حامیان گرایش تقابل،که من احترام فراوانی برایشان قائل هستم، درسه حوزه آمریکا،روسیه،اروپا احساس نگرانی می‌کنند.

وی سپس فاش می‌کند که درزمان گرایش تقابل، گفتگو با آمریکا درسطح معاونین وزیردریک کشورعربی، نزدیک به دوسال انجام می‌گرفته و نامه‌هایی نیز در سطح سران هم ردوبدل می شده است، با این تفاوت که نه کسی ازآن گفتگوها و تبادل نامه ها باخبربود، ونه باخبران امکان اعتراض داشتند.

ابوطالبی با اشاره به تماس تلفنی اوباما با روحانی که سال گذشته در اولین حضور رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت، نوشت: سطح مذاکرات مخفی معاونین وزیر به مذاکرات شفاف وزرای خارجه ارتقاءیافت، تعاملات ایران و آمریکاعلنی شد، خبرشدگان نگران شدند، واعتراضات شروع شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به عزیمت روحانی به نیویورک برای شرکت درمجمع عمومی سازمان می نویسد: از زمانی که وی در مصاحبه اخیرخود گفت در این اجلاس شرکت خواهدکرد حدس و گمان‌ها شروع شد، نامه نگاری‌ها و سخنرانی‌ها و پیش‌بینی‌ها آغاز شد که مبادا وی با اوباما روبرو شود.

نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل این موضوع را یک گام به جلو دانسته و می‌نویسد: دیگرکسی نگران دیدار وزرای خارجه، یاتماس تلفنی رهبران نیست، آنها ممکن است سال آینده نگران سفرهای رسمی باشند.

ابوطالبی در خصوص نگرانی دوم یعنی روسیه می‌نویسد: از دیدار روسای جمهور ایران وروسیه که در بیشکک آغازشد تاشانگهای وازآنجا تا دوشنبه، روحانی وپوتین به کرات بایکدیگردیدارکرده ومذاکره داشته اند. ازجلسه ملاقات گرم وصمیمانه بیش از یکساعت و نیمه روحانی وپوتین در دوشنبه که خارج می شدم، به این فکربودم که: ازامروز مخالفت‌ها با توسعه روابط وامضاء تفاهمات میان دو کشور به اشکال مختلف شروع خواهد شد؛ همینطور هم شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با مطرح کردن احتمال بروز همین اعتراضات در زمان شکل گرفتن روابط ایران و اروپا تصریح‌کرد: مثلاً اگر امسال روحانی درنیویورک با نخست وزیرانگلیس دیدارکند، حامیان استقلال اسکاتلند برآشفته شده و به این دیدار اعتراض خواهندکرد، یا اگر روسای جمهورایران وفرانسه مانند سال گذشته درنیویورک ملاقات کنند، دوباره فریاد همان دوستان نگران بلند خواهد شد.

ابوطالبی سپس با خطاب قرار دادن این افراد با عنوان دوستان عزیز خاطرنشان کرد: سیاست خارجی عرصه منافع وامنیت ملی است؛ برای تامین امنیت ملی ومنافع ملی باید دست به هراقدام لازمی زد. اکنون ما در دهه دوم قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم؛ حتماً تاریخ ایران دراین زمان، با تاریخ ایران دردهه دوم وسوم قرن بیستم متفاوت است.

وی با اعلام اینکه روحانی از نیویورک، کشور اوباما به آستاراخان، سرزمین پوتین خواهد رفت نوشت: به توانایی‌های بالای دیپلماتیک خود باورداشته باشیم. سطح بازیگری ایران که اصلی ترین وبزرگترین قدرت منطقه است، اکنون به تعامل با قدرت های بزرگ جهان رسیده است و این یک افتخارملی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار