امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113826
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۴
تعداد بازدید: 47
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عبد الباری عطوان» تحلیلگر دنیای عرب در یادداشتی به تحولات این روزهای ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عبد الباری عطوان» تحلیلگر دنیای عرب در یادداشتی به تحولات این روزهای یمن که در حال حاضر پس از

پافشاری معترضان این کشور بر خواست‌های مشروع خود به امضای توافقنامه میان انقلابیون و دولت یمن انجامیده است، پرداخت.

عطوان در این مقاله که در روزنامه «رأی الیوم» منتشر شد، نوشته است: گروه انصارلله بدون مقاومت قابل ذکری بر سازمان‌های دولتی پایتخت «صنعا» از وزارت دفاع گرفته تا بیمارستان و بانکر مرکزی مسلط شدند و حتی وزارت کشور نیز از نیروهای یمنی خواست در مقابل معترضان مقاومت نکنند. «محمد سالم باسندوه» نخست وزیر یمن استعفا کرد و «عبدالهادی عبد ربه» رئیس جمهور را دیکتاتور خواند.

عطوان می‌افزاید: طرح کشورهای خلیج فارس که عامل اصلی انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در یمن بود فرو ریخت و یمن در لبه مرحله جدیدی قرار گرفت که مسائل مختلفی مانند تقسیم، تجزیه و جنگ فرقه‌ای در انتظار آن است. سکوت عربستان سعودی همسایه شمالی یمن و عدم مداخله آن برای نجات عبدربه سوال بزرگ این روزهای سنی‌های یمن است.

وی ادامه می‌دهد: برخی می‌گویند که عربستان تصمیم دارد اخوان‌المسلمین که در یمن با حزب اصلاح و آل احمر شناخته می‌شود را ریشه کن کند و حوثی‌ها به نیابت از عربستان، این کار را انجام می‌دهند. بعضی نیز می‌گویند از یک طرف هماهنگی قوی میان «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور پیشین و نیروهای امنیتی و نظامی یمن وجود داشته است و از سوی دیگر حوثی‌ها تشنه انتقام از آل احمر بوده‌اند، آل احمری که علیه عبدالله صالح شورش کردند و نظامش را سرنگون کردند وحتی می‌خواستند وی را ترور کنند که با موفقیت روبرو نشد.

در ادامه این مقاله آمده است اما نخبگان سیاسی این سوالات را مطرح می‌کنند که چرا عربستان از «السیسی» رئیس‌جمهور مصر در سرکوبی اخوان حمایت کرد اما در مورد عبد ربه این کار را انجام نداد؟ یا اینکه آیا عربستان راضی می‌شود شکست اخوانی‌ها را به قیمت تسلط حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند و شاید تهدیدی برای کشورش باشند، بخرد؟

عطوان می‌افزاید که پس از این انقلاب سناریوهای بسیاری در انتظار یمن است از جمله:

1- جنبش انصارالله بر یمن مسلط شود و نظام پادشاهی مانند قبل از انقلاب 1962 دوباره برقرار شود، هاشمی‌ها همچنان در یمن هستند و منتظر بازگشت به حکومتند و نسل سوم آنها تحصیلکرده‌تر و روشن‌تر هشتند.

2- «عبدالملک الحوثی» به رهبر اعلای یمن تبدیل شود و امور را در دست بگیرد و حکومت کشور با یک تیم اجرایی اداره شود.

3- عبد ربه به صورت نمایشی و بدون هیچ اصلاحاتی در سمت خود باقی بماند اما حوثی‌ها زمام امور را در دست داشته باشند و از پشت پرده حکومت کنند.

4- درگیری مسلحانه و از هم پاشیدگی دولت، زیرا جنبش حوثی به گسترش دامنه حکوکت خود در جنوب توجهی ندارد و تمام توجه آن بر مناطق زیدی نشین شمال است،‌از طرفی مناطق جنوب شرقی بیشتر در دست نیروهای القاعده است؛ پس از شهر صنعا تا «تعز» یمنی‌ها خود را میان دولت و کسانی که به دنبال سیطره بر مناطق جنوبی تقسیم شده میان تجزیه طلبان و نیز القاعده در جنوب شرق می‌بینند.

عطوان در پایان می‌نویسد که مشخص نیست کدام یک از این سناریوها قویتر است و اوضاع فعلی یمن مه‌آلود است و در واقع گذشت زمان سرنوشت آن را مشخص می‌کند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار