امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113856
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رهبر معظم انقلاب در روز 29 شهریورماه، سیاست‌های کلی علم و فناوری کشور را ابلاغ ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رهبر معظم انقلاب در روز 29 شهریورماه، سیاست‌های کلی علم و فناوری کشور را ابلاغ کردند.

در این سیاست‌ها بر بهینه‌سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و شکوفایی علمی تاکید شد.

بلافاصله پس از ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری، مسئولان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی اصلی رسیدگی و نظارت بر مسائل علمی کشور در جلسه‌ای برای چگونگی اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی کردند.

در رابطه با برنامه‌ریزی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری با علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صحبت کردیم.

فارس: در حال حاضر شرایط علم و فناوری کشور در زمینه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به چه نحو است و چقدر با این سیاست‌ها فاصله داریم؟

دلیری:  سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری در روز 29 شهریورماه در زمینه علم و فناوری ابلاغ کردند جامعیت کامل دارد و جامعه علم و فناوری کشور باید نهایت تلاش خود را برای اجرای این سیاست‌ها به کار ببندد تا این سیاست‌ها به طور کامل محقق شود.

در حال حاضر برای بخشی از این سیاست‌ها در کشور برنامه ریزی شده است ولی اجرای آن کامل نیست و باید بنا به دستور مقام معظم رهبری تا اجرای کامل این سیاست‌ها پیش برویم تا در زمینه علم و فناوری به پیشرفت مدنظر رهبر معظم انقلاب دست یابیم.

فارس: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری جلسه‌ای تشکیل داد، برنامه ریزی این معاونت برای اجرای این سیاست‌ها چیست؟

دلیری: البته با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در گذشته نیز بارها بر مسئله علم و فناوری تاکید داشتند معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری عملا در چند ماه گذشته همین فعالیت‌ها را شروع کرده است به طوری که معاونت علمی برای اجرای بند بند سیاست‌ها ورود داشته و فعالیت‌هایی را در این زمینه آغاز کرده است.

فارس: فعالیت‌های معاونت علمی چه فعالیت‌هایی بوده است؟

دلیری: فعالیت‌های معاونت‌های علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای صحبت‌های گذشته مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در زمینه پیشرفت علم و فناوری و استفاده بهینه از علم کشور در زمینه فناوری بوده است و با توجه به سیاست‌های ابلاغی جدید برنامه ریزی کرده‌ایم تا در آینده نیز گام‌های موثری در این زمینه برداشته شود.

فارس: در برنامه ریزی معاونت علمی چه نکاتی بیشتر مورد تاکید است؟

دلیری: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بند بند سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برنامه دارد، البته چند نکته در این سیاست‌ها برجسته شده است که یکی از آنها اشاره به مدیریت دانش و انسجام‌بخشی در حوزه پژوهش و فناوری است، ما در زمینه علم و فناوری سیاست متمرکزی نداریم و سازمان واحد که متولی سیاست‌گذاری علمی و فناوری باشد نداشتیم که این مسئله نیز ضرورت وجود معاونت علمی را نشان می‌دهد.

بهینه‌سازی عملکرد و ساختار  نظام آموزشی و تحقیقاتی نیز یکی دیگر از نکات برجسته است یعنی ساختار پژوهشی ایراد دارد.

مراکز پژوهشی باید خروجی داشته باشند که منجر به رفع نیازها جامعه شود که این مسائل را در حال حاضر شاهد نیستیم یعنی ساختار پژوهش کشور براساس نیاز جامعه شکل نگرفته است.

معاونت علمی در این زمینه گام‌های خوبی برداشته است و در این زمینه‌ها ورود کرده تا مسیر حرکتی سازمان‌های پژوهشی اصلاح شود.

فارس: برای اصلاح این مشکلات چه برنامه‌ریزی عملیاتی داشته‌اید؟

دلیری: مسیر پژوهشی کشور باید به صورت سازمان‌محور باشد که در این زمینه قراردادهای پژوهشی داشتیم و در این قراردادها نخستین مسئله‌ای که مورد توجه قرار گرفته است این است که بهره‌بردارهای پروژه‌های علمی مشخص شود.

در کشور برای پژوهش هزینه زیادی می‌شود ولی نتیجه آن ارضاکننده نیست.

فارس: برای رفع این مشکلات لازم است چه کارهایی انجام شود؟

دلیری: یکی دیگر از مشکلات ارتباط با صنعت است که برای رفع مشکلات دیگر نیز لازم است این مشکل برطرف شود. ارتباط مراکز پژوهشی با حوزه‌های اثرگذار جامعه باید بیشتر شود.

دانشجویان ما با مراکز صنعتی ارتباط تنگاتنگ ندارند، اساتید ما با صنعت قرارداد ندارند، بنابراین اساتید صاحب تجربیاتی نیستند که در کنار تئوری‌ها به دانشجویان در رشته‌های تخصصی خود ارائه دهند.

اگر ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر شود و اساتید دارای تجربیات عملی شوند اثرگذاری پژوهش افزایش می‌یابد.

فارس: افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه چگونه حاصل می‌شود؟

دلیری: اعتقاد داریم دانشجویان و اساتید باید ترغیب شوند تا فعالیت‌های منجر به محصول داشته باشند که در این زمینه اهرم تشویقی گذاشتیم به طور مثال به میزان تولید هر استاد 5 درصد از پژوهش را کمک می‌کنیم.

باز هم اعتقاد داریم در دروس دانشگاهی باید تحول ایجاد شود که دروس تجربی در دانشگاه‌ها باشد تا بحث آموزشی صرفا به صورت تئوری مطرح نشود و کسب تجربیات مسیر شغلی دانشجویان را ترسیم کند تا ارتباط دانشگاه با صنعت شکل گیرد.

فارس: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بر اختصاص 4 درصد از تولید ناخالص داخلی به پژوهش نیز تاکید شده است، برای اینکه به این مسئله دست یابیم چطور برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

دلیری: برای این منظور ابتدا باید بودجه موجود کشور را ساماندهی کنیم و پس از آن این بودجه را افزایش دهیم. در حال حاضر کمتر از یک درصد بودجه ناخالص داخلی به پژوهش اختصاص می‌یابد که البته این آمار مربوط به شرکت‌های دولتی است و قطعا با آمار شرکت‌های خصوصی بالاتر می‌رود ولی ایده‌آل نیست.

قاعدتا باید در افق 1404 به نقطه‌ای برسیم که براساس دستور مقام معظم رهبری 4 درصد تولید ناخالص داخلی به پژوهش اختصاص یابد که برای این منظور ابتدا باید ساختار پژوهش و مسیر حرکتی را اصلاح کنیم و در کنار آن بحث افزایش بودجه را داشته باشیم تا اثرگذاری بودجه هم در بخش پژوهش مشخص شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها