امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113875
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسن آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست کمیته صیانت از منافع ایران ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسن آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست کمیته صیانت از منافع ایران به بررسی بایدها و نبایدهای سفر رئیس‌جمهور به نیویورک می‌پردازد، به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنرانی خود با بیان اینکه این سفر یک فرصت برای ماست،‌گفت: رئیس‌جمهور باید در این سفر مواضع جمهوری اسلامی را به گوش جهانیان برساند و در جهت توسعه سطح روابط با دیگر کشورها به مذاکره بپردازد.

وی در ادامه با بیان اینکه چگونه استفاده کردن از این فرصت از اهمیت بالایی برخوردار است،‌ گفت: رئیس‌جمهور باید در جهت معرفی درست جمهوری اسلامی اقدام کند و سیاست‌های خصمانه و زورگویانه آمریکا را به ذهن دولت‌های مختلف برساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: اما آنچه که جای تاسف دارد این است که ساختار سازمان ملل معیوب است و به نهادی تبدیل شده که در اختیار برنامه‌های آمریکا قرار گرفته است و برخوردهای دوگانه دبیرکل سازمان ملل اینطور نشان می‌دهد که گویی سازمان ملل ماموریتی از طرف آمریکا دارد.

آصفری افزود: این اقدام در این راستا است که سازمان ملل باید بی‌طرفی خود را به اثبات برساند و توقع آن است که رئیس‌جمهور در این خصوص اقدام کند چرا که ما شاهد برخوردهای دوگانه سازمان ملل نسبت به جنایاتی که در سوریه، عراق و بحرین صورت می‌گیرد، هستیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص گروه تروریستی داعش گفت:‌ همین آمریکا سه سال پیش ائتلافی برای کمک به داعش تشکیل داد که به دنبال اجماع جهانی برای کمک به داعش و سرنگونی دولت سوریه بود اما امروز که با شکست مواجه شده‌اند به دنبال ائتلاف علیه داعش هستند.

وی تصریح کرد: آمریکا دیروز با چه توجیهی به نفع داعش ائتلاف تشکیل داد و حال امروز چگونه علیه این گروه تروریستی ائتلاف تشکیل می‌دهد. ما شاهدیم که اوج حضور آمریکا در عراق که از سال 2002 تا 2006 بود زمینه شکل‌گیری داعش به وجود آمد. ما تروریسم خوش‌خیم و بدخیم نداریم و همان جنایاتی که داعش در عراق انجام می‌دهد جبهه النصره در سوریه انجام داده است و این نشان می‌دهد پشت پرده داعش آمریکا قرار دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: هدف آمریکا از ائتلاف علیه داعش جبران شکستی است که آنان در سوریه خوردند چرا که آنان نتوانستند اجماع منطقه‌ای را علیه سوریه ایجاد کنند.

آصفری تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها در خصوص اقدام علیه داعش صداقت دارند نیاز به ائتلاف و عملیات نظامی نیست همین‌که جلوی ارسال کمک و تجهیزات را به داعش بگیرند این گروه تروریستی خود به خود از بین می‌رود.

وی با انتقاد از اقدام آمریکا در خصوص خارج کردن سازمان منافقین از لیست گروه‌های تروریستی گفت:‌ مگر سازمان منافقین در ایران 17 هزار نفر از مردم ما را شهید نکردند حال چگونه است که آمریکا این سازمان را از لیست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند. ما معتقدیم گفتار و کردان آمریکایی‌ها علیه تروریسم و داعش دوگانه است و چون در آن صداقت دیده نمی‌شود پیروزی در آن دیده نخواهد شد.

 آصفری در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران گفت: این درست نیست که بگوییم چون احمدی‌نژاد اصولگرا است اگر اشتباه می‌کرد نمایندگان انتقاد نمی‌کردند. دیروز دلگرانی ما از این بود که در عرصه داخلی اشتباهی صورت می‌گرفت اما امروز به خاطر مسائلی که در سیاست خارجه ما به وجود می‌آید نگران هستیم. سیاست‌خارجه‌ای که برخی‌ها فکر می‌کنند تمام مشکلات ما با رابطه با آمریکا حل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار بود مذاکره با آمریکا مشکلات ما را حل کند در این یک سال که با آنها مذاکره می‌کنیم اتفاقی رخ داده بود.

نماینده مردم اراک در مجلس اظهار داشت: علی‌رغم مذاکره تلفنی روحانی با اوباما نماینده ایران در سازمان ملل پذیرفته نشد در صورتیکه آمریکا موظف بود وی را بپذیرد و بعد هم که چندین نفر از ایرانیان را در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند.

وی ادامه داد:‌ آمریکا هیچ چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران در فکر و ذهن خود نمی‌بیند، آنها با اعتقادات ما مشکل دارند و مشکل آنها با بحث هسته‌ای ما نیست. آمریکا به دنبال اصل براندازی نظام ما است.

آصفری اضافه کرد: هیچکس این اجازه را نمی‌دهد که خط قرمز‌هایی که رهبری مشخص کرده‌اند عبور شود. خط قرمز ما مقام معظم رهبری است و اگر کسی بخواهد جلوتر از آن حرکت کند در مقابلش خواهیم ایستاد، چه روحانی باشد چه احمدی‌نژاد.

نماینده مردم اراک در رابطه با پیشنهاد جدید آمریکا درباره سانتریفیوژها گفت:‌ این مسئله هنوز به صورت شفاف مطرح نشده اما ما به فرمایشی که رهبری در رابطه با 190هزار سو غنی‌سازی دارند اهمیت می‌دهیم. طرف مقابل باید بپذیرد که غنی‌سازی حق جمهوری اسلامی ایران است و مطرح شدن این پیشنهاد باعث نمی‌شود ما از حق خود و بحثی که رهبری به آن اشاره کردند کوتاه بیاییم.

وی افزود: تیم مذاکره‌کننده فقط باید در چارچوب مسائل هسته‌ای مذاکره کنند، مسائل دیگر مانند حقوق بشر و دیگر موارد جزو اختیارات این تیم نیست و اگر قرار باشد چنین بحثی مطرح شود باید ابتدا در کمیسیون امنیت ملی برسی شود.

آصفری تصریح کرد: خواسته ما همیشه از دولت این بوده که یک نماینده از مجلس در بین اعضای تیم مذاکره‌کننده حضور داشته باشد که متأسفانه با گذشت مدت‌ها از این درخواست پذیرفته نشده است.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که تیم مذاکره‌کننده تمام موارد را در اختیار نمایندگان قرار دهد و یک نفر از نمایندگان از مجلس در بین مذاکره‌کننده حضور داشته باشد.

آصفری تصریح کرد: بین دولت و کنگره آمریکا مخالفتی وجود ندارد و این بحث‌ها یک بازی سیاسی برای گرفتن امتیاز بیشتر است ولی اگر ما بخواهیم این کار را در کشور انجام دهیم به عنوان بزدل سیاسی از ما نام برده می‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس قصد ندارد چوب لای چرخ دولت بگذارد، گفت:‌ متأسفانه برخی‌ها که امروز در این بحث فعالیت می‌کنند دلشان برای منافع ملی نمی‌سوزد.

وی افزود: از زمان جلیلی درخواست داشتیم که یک نماینده از مجلس در بین تیم مذاکره‌کننده وجود داشته باشد ولی در آن زمان هم پذیرفته نشد و آن زمان هم گزارشات درستی در رابطه با مذاکرات به مجلس داده نمی‌شد.

آصفری در خاتمه اظهار داشت: مردم در 22 بهمن و روز قدس در معرض نظرسنجی قرار داده می‌شوند. مردم در این روز نظر خود را می‌دهند. تا زمانی که آمریکا دست از رفتار خصمانه خود برندارد و  دشمنی‌اش را با ما کنار بگذارد می‌شود در رابطه با بحث ارتباط با آمریکا صحبتی کرد.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها