امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113877
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید زیبا‌کلام عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در نشست خبری که پیرامون باید‌ها و ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید زیبا‌کلام عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در نشست خبری که پیرامون باید‌ها و نبایدهای سفر نیویورک و هشدار نسبت به اصرار و اقدامات نابجا که با عنوان «راه و چاه» و به همت کمیته صیانت از منافع ایران برگزار شد، گفت: سیاست خارجی دولت تدبیر و امید به کجا می‌رود؟ این سوال مبنایی و مهم اگر درست پاسخ داده شود خیلی از بحث‌های ما حل می‌شود و دیگر انتظار نخواهیم داشت احراز حقوق ملت ایران صورت گیرد.

وی افزود: از ابتدای امر وعده فروپاشی کامل تحریم‌ها داده می‌شد و این موضوع با بهبود معیشت مردم ایران پیوند داده شده بود. از آغاز روند این بنا کج نهاده شد و این بنای کج این جریان را به دنبال خود داشت و ما شاهد واکنش‌های آمریکا و کوتاه آمدن مسئولان خارجی بودیم.

زیباکلام تصریح کرد: بعد از مذاکرات عده‌ای گفتند که تحریم‌ها برداشته و حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد در حالی که یک بررسی سطحی نشان می‌دهد تحریم‌ها نه تنها فرو نریختند بلکه تحریم‌های جدیدی نیز اضافه شد. در توافقنامه نوشته بودند که تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای صورت نگیرد در صورتی که چند روز بعد شاهد تحریم‌ها در این رابطه بودیم.

استاد دانشگاه و رئیس اسبق اداره سازمان‌های بین‌المللی وزارت خارجه با اشاره به نامه روحانی به رهبر معظم ایران در رابطه با پیروزی در مذاکرات اشاره کرد و خاطرنشان کرد: وندی‌ شرمن امروز اعلام می‌کند برنامه غنی‌سازی ایران اساسا قابل قبول نیست و حتی غنی‌سازی زیر 5 درصد را هم زیر سوال می‌برند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: امروز حرفی که فراتر از توافقنامه ژنو زده می‌شود این است که اساسا غنی‌سازی ایران قابل قبول نیست مگر به صورت نمایشی و تحقیقاتی. البته ما در گذشته چنین بحث‌هایی را مطرح کرده‌ بودیم.

زیبا‌کلام تاکید کرد: با توجه به شرایط ایجاد شده در مذاکرات برنامه غنی‌سازی ایران کاملا در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفته است. در نهایت این مذاکرات و توافقنامه به جایی می‌رسد که منافع ملی کشور در نظر گرفته نمی‌شود البته توافقاتی صورت خواهد گرفت و این توافقات نانوشته‌های مهمی خواهد داشت که این نانوشته‌ها تعیین‌کننده هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت‌های اخیر در رابطه با همکاری ایران با آمریکا برای مقابله با داعش، افزود: با این توافقات حق غنی‌سازی ایران به کمترین زمان ممکن خواهد رسید و در نهایت این حق نابود خواهد شد. با این حال امروز صحبت‌هایی در رابطه با دوستی و همکاری با آمریکا زده می‌شود که این مسئله در این شرایط قابل توجه است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روحانی با اوباما گفت: آنچه که در این بحث مهم است این است که چنین اتفاقاتی با توجه به عملکرد سیاست خارجه ما به زمینه عقب‌نشینی کردن مکرر و منظم برداشت می‌شود.

وی افزود: در چنین شرایطی جا دارد مجلس، تشکل‌های مردمی پا به میدان بگذارند. این ملاقات برخلاف آرمان انقلاب و خواسته‌های رهبری است و نشان می‌دهد دولت راه دیگری را می‌رود.

زیباکلام اضافه کرد: برای اینکه بدانیم از رکود عبور کرده‌ایم باید از عامه مردم سئوال کنیم تا ببینیم وضعیت کار چگونه است مطمئنا بهترین پاسخ را می‌گیریم.

وی گفت: اگر روند عقب نشینی از آرمان‌های انقلاب ادامه پیدا کند دیگر لازم نیست اصولگرایان کاری کنند زیرا مردم به میدان می‌آیند و نمایندگان مجلس را هم به حرکت در می‌آورند.

زیباکلام تصریح کرد: اصولگرایی از ابتدا هم یک جریان جدی و عمیق نبوده است. اصولگرایی باید تعریف و مشخص بشود. یک جریان عمومی کلی صورت گرفته با عنوان اصولگرایی این جریان اگر بخواهد معنای درستی داشته باشد باید ممیزات مبانی خودش را مشخص کند. امروز ما در این جریان با یک هرج و مرج روبرو هستیم.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار