امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113904
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ مهدی چمران در ادامه نشست خبری خود که امروز صبح در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد، درباره تعیین تکلیف ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ مهدی چمران در ادامه نشست خبری خود که امروز صبح در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد، درباره تعیین تکلیف بوستان ولایت گفت: بوستان ولایت متعلق به ناجا، ارتش و سازمان هواپیمایی کشوری بوده که ناجا هنوز سهم خود را از این پارک واگذار نکرده است. هواپیماها نیز قابلیت جابجایی ندارد.

وی ادامه داد: ما در شورا حتی بودجه تعیین کردیم که سهم ناجا خریداری شود، اما شهرداری و نیروی انتظامی به توافق نرسیدند و سهم یک سومی ناجا از پارک همان طور باقی مانده است. بنابراین اجازه ساخت و ساز در این پارک را نداریم.

چمران افزود: در نتیجه نباید بگوییم شهرداری این سهم را به فروش رسانده یا انتقال داده، بلکه وضعیت سابق همچنان در آنجا حاکم است. البته سازمان هواپیمایی کشوری هم با اینکه سهم خود را فروخته، اما هنوز نسبت به این واگذاری اعتراض دارد.

رئیس شورای شهر درباره طرح موضعی بوستان ولایت گفت: اینکه در این پارک چه اتفاقی بیفتد و چه چیزی ساخته شود، هنوز معلوم نیست و طرحی برای آن تهیه نشده،‌ بلکه مشاور در حال کار و مطالعه است. اما چیزی که مسلم است، اینکه کاربری غالب این بوستان، فضای سبز خواهد بود. البته خدمات نیز در آن مورد نیاز است، زیرا ساختن جنگلی که هیچ چیزی در آن نباشد، مشکلات امنیتی ایجاد می کند. بنابراین کاربری بوستان ولایت باید طبق طرح تفصیلی باشد.

وی درباره بوستان مادر نیز گفت: من اصلا نمی دانم چه کسی اسم این پروژه را بوستان مادر گذاشته، می گویند کار گوگل بوده است! پهنه این بوستان در طرح تفصیلی R و S است. در سال 72 چند صد درخت در این ملک قطع شده و قرار بوده تبدیل به پارک و دریاچه شود و در آن قایق بیندازند، اما سرمایه گذار منصرف شده و این کار انجام نشده است.

چمران اضافه کرد: شهرداری مدعی است ما بر اساس طرح تفصیلی کار کرده ایم، معترضان ساخت و ساز در این زمین نیز می گویند این زمین در طرح جامع در پهنه G بوده و شهرداری نمی توانسته تغییر پهنه بدهد. این اختلاف بین شورای عالی شهرسازی و شهرداری وجود دارد که پرونده آن به دادگاه رفته است.

رئیس شورای شهر در ادامه درباره مغایرت های طرح جامع و تفصیلی گفت: مشاور از سال 80 روی طرح جامع شروع به کار کرده بود و در سال 85 این طرح به تصویب رسید و در سال 90 و 91 طرح تفصیلی به تصویب رسید. در این مدت تغییرات بسیاری در تهران رخ داده که باید تدقیق می شد، مثلا خط محدوده یا مرزهای شهری که از وسط خانه مردم رد می شد را باید برمی داشتیم و عوامل فیزیکی مشخص مثل نهر آب، خیابان، ریل راه آهن و ... به عنوان مرز تعیین شد. همچنین بسیاری از پهنه های مسکونی نیز به پهنه فضای سبز (G) تبدیل و این پهنه تقریبا دوبرابر شد. مقداری از پهنه های G نیز بر اساس ضوابط یا شرایط به R و S تبدیل شد. در جریان این تدقیق و تغییر مقیاس از مقیاس یک ده هزارم به یک دو هزارم، حدود 2000 مورد از این محدوده بندی های طرح تفصیلی تغییر کرد.

چمران در ادامه درباره قطع درخت توسط سازمان هواشناسی در منطقه 21 گفت: می گویند سازمان هواشناسی قصد اصلاح این زمین را دارد، اما متاسفانه درخت ها قطع شده و سازمان پارک ها شکایت رسمی از آنها کرده است. مسئولان هواشناسی دیروز به جلسه شورا آمدند و نقشه های طراحی شده خود را نشان دادند که قصد درخت کاشتن دارند، اما بی سلیقگی کرده اند که درخت قطع کنند و دوباره بکارند.

وی اضافه کرد: مسئولان هواشناسی می گویند درخت ها نامناسب و خشک بوده، اما هر قطع درختی باید با اجازه شورا باشد و برخی از مالکان حتی برای قطع یک درخت هم به شورا می آیند و برایشان ورودی به نحوی طراحی می کنیم که یک درخت هم قطع نشود.

رئیس شورای شهر سپس گفت: در جنت آباد هم 4000 درخت سوزنی برگ که شهرداری آنها را می کارد، قطع شده است. در این مورد صاحب ملک رفته از دادگاه حکم گرفته و با حکم قاضی و حضور پلیس درخت ها را قطع کرده اند. در حکم هم عبارت «قلع و قمع درختان» ذکر شده است.

چمران افزود: در این مورد هم شهرداری اعتراض کرده و سازمان پارک ها به دادگستری شکایت کرده است. ما هم به دادگاه قضات شکایت کرده ایم که این قانون مصوب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت هم بوده که زیر پا گذاشته شده است.

وی درباره کاشت درخت در املاک لم یزرع توسط شهرداری گفت: شهرداری اجازه هر نوع آبادانی در شهر را دارد. وقتی زمینی خالی افتاده، شهرداری در آن درخت می کارد و کار خوبی می کند. اگر برخی ادعای مالکیت روی این زمین ها دارند، آن را بسازند، وگرنه آن را به صورت آشغالدانی و سگ دانی رها می کنند که خوب نیست.

چمران اضافه کرد: البته این درختکاری اکنون برای شهرداری ایجاد مشکل کرده، زیرا مالک می خواهد ملک خود را بسازد و در پهنه فضای سبز هم نیست. اما همسایگان مخالف هستند که فضای سبز از بین برود. بسیاری مواقع ما شهرداری را مکلف به خرید این املاک می کنیم تا از این قبیل مشکلات پیشگیری کنیم.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها