امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11392
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان نشست بین‌المللی سوریه ...

به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان نشست بین‌المللی سوریه در کنفرانس خبری به تشریح دستاوردهای این نشست پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی برگزاری این نشست را در شرایطی عنوان کرد که بحران سوریه به نحوی پیش می‌رود که روز به روز به جمع کسانی که تا دیروز متوجه حقیقت این بحران نبودند افزوده شده و با آمادگی بیشتری و با رویکردی جدید به دنبال حل و فصل بحران هستند.

وی اضافه کرد: برخی قدرت‌های بزرگ که تا امروز متحیر بودند و نمی‌توانستند موضع ثابتی در این زمینه اتخاذ کنند به این جمع‌بندی رسیدند که راه حلی جز راه حل سیاسی برای بحران سوریه متصور نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در نشست امروز مقامات 18 کشور و سازمان بین‌المللی به ایراد سخنرانی پرداختند افزود: پیام‌های بانکی‌مور، احسان اقلو و اخضر ابراهیمی که در این نشست قرائت شد و  کشورهای دیگر نیز مواضع خود را اعلام کردند.

وی در ادامه جمع‌بندی نشست که در هفت بند ارائه شد را قرائت کرد.

وی افزود: شرکت‌کنندگان در این نشست بر ضرورت پیگیری راه‌کارهای سیاسی مبتنی بر گفت‌وگوهای فراگیر ملی به عنوان تنها راه حل بحران کنونی سوریه تأکید و از تمامی طرف‌های درگیر در این کشور خواستند که از تشدید خشونت‌ها اجتناب کرده و درگیری‌ها را متوقف کند و علاوه بر آن از مطالبات مشروع مردم سوریه برای دموکراسی و مشارکت فعال گروه‌ها و احزاب سیاسی منبعث از اراده مردم در اداره کشورشان و حق تعیین سرنوشت حمایت کردند.

صالحی ادامه کرد: شرکت‌کنندگان ضمن رد هرگونه مداخله خارجی، کشتار شهروندان بی‌گناه در سوریه توسط تروریست‌ها را به شدت محکوم و ارسال اموال و تسلیحات به سوریه را منافی حقوق بین‌الملل و راه حل سیاسی دانست و آن را موجب وخامت اوضاع ارزیابی کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگاه بر توقف فوری خشونت و خونریزی تأکید کرده و نسبت به تشدید بحران و تسری آن به دیگر کشورهای منطقه و شعله‌ور شدن منازعات در منطقه ابراز نگرانی کرده و بر لزوم ثبات و استقرار و امنیت منطقه‌ای تأکید کردند.

صالحی حمایت از تلاش‌های کنونی بین‌المللی و توافق صورت گرفته برای برگزاری نشست ژنو دو و خوشنودی و ابراز خرسندی از موافقت دولت سوریه برای شرکت در این نشست را از دیگر موارد مورد توافق شرکت‌کنندگان در نشست تهران برشمرد و گفت: شرکت‌کنندگان از کلیه طرف‌های سوریه دعوت کردند که در این نشست شرکت کنند.

صالحی خاطرنشان کرد:‌ شرکت‌کنندگان همچنین حمایت خود را از تلاش‌های سازمان ملل و اخضر ابراهیمی اعلام کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: حاضران در نشست تهران در ارسال فوری کمک‌های انسان دوستانه از هلال ‌احمر سوریه به مردم این کشور تأکید و خواستار تسهیل بازگشت مهاجران و افزایش کمک‌ها برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده شدند.

وی گفت: حاضران در این نشست از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای حل و فصل سیاسی بحران و برگزاری نشست تهران قدردانی کردند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها