امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113921
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
مژذه اونباشی در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس گفت: من از اهالی خرمشهر هستم که در روزهای آغازین جنگ و دفاع مقدس در خرمشهر حضور داشتم و از امدادگران ...

مژذه اونباشی در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس گفت: من از اهالی خرمشهر هستم که در روزهای آغازین جنگ و دفاع مقدس در خرمشهر حضور داشتم و از امدادگران خرمشهری هستم. 31 شهریور 59 ما هم وارد عرصه دفاع مقدس شدیم و پابه پای برادران و خواهران و آحاد مردم وارد این معرکه شدیم.

وی ادامه داد: تقریباً در 24 مهر که امام فرمودند خرمشهر خونین شهر شد، من توسط نیروهای بعثی عراق که وارد خرمشهر شده بودند مورد اصابت مستقیم گلوله دشمنان قرار گرفتم و طی چند ساعتی که مجروح شده بودیم و در ماشین بودیم، نیروهای ایرانی نمی‌توانستند ما را نجات دهند.

این جانباز دوران دفاع مقدس افزود: 8 نفر در ماشین گرفتار شده بودیم که سه نفرمان امدادگر و 5 نفر از مجروحان جنگ بودند و ما زخم‌های آنها را پانسمان کرده بودیم و می‌خواستیم آنها را به بیمارستان منتقل کنیم که در یکی از خیابان‌های شهر مورد اصابت گلوله‌های دشمن قرار گرفتیم و از 8 نفر 5 نفرمان به شهادت رسیدند.

اونباشی ادامه داد: زمانی که ما دچار این حادثه شدیم، 5 الی 6 ساعت در ماشین بودیم، چون میان نیروهای عراقی و ایرانی قرار گرفته بودیم و کسی نمی‌توانست ما را منتقل کند. در این ساعت‌ها حتی ترکش خمپاره نیز از ناحیه سر به من اصابت کرد و مجروح شدم. بعد از این ساعت‌ها نیروهای ایرانی که برای جمع کردن اجساد آمده بودند ما را دیدند و به بیمارستان منتقل کردند.

وی خاطرنشان کرد: چند ماه قبل از شروع جنگ، سپاه خرمشهر آماده رزم شده بود و با تحرکاتی که در مرز انجام می‌شد، فضای جنگ را تا حدودی احساس کرده بودیم، اما با واقعیت، آسیب‌های جنگ و هزینه‌هایی که باید می‌پرداختیم هنوز آشنایی نداشتیم و در آن زمان تنها با یک عزم ملی و یک فراخوانی که اعلام شد، حتی جوانان شهر وارد این دفاع شدند و از شهرهای دیگر نیز به خرمشهر آمدند تا در این دفاع شرکت کنند.

این جانباز دفاع مقدس افزود: حدود 35 روز جانانه از خرمشهر دفاع کردیم و توانستیم تا روزهای آبان‌ماه این شهر را حفظ کنیم، چرا که نیروهای عراقی آمده بودند که در طول یک هفته خرمشهر را تصرف کنند و حتی آماده بودند ظرف چند روز کل خوزستان را تصرف کنند، ولی ما با مقاومت 35 تا 45 روزه توانستیم تمام خواب‌ها، خیال‌ها و اهداف رژیم بعثی عراق را از بین ببریم و اجازه ندادیم آنها به اهداف و نیت پلید خود برسند.

اونباشی در خصوص نقش زنان در دفاع مقدس گفت: بدون شک نقش زنان در آزادسازی خرمشهر و دفاع مقدس بی‌بدیل بود، در زمینه امدادرسانی به رزمندگان، فعالیت‌های نظامی، غذارسانی برای رزمندگان بسیار عالی حضور داشتند و حتی خواهران در کنار برادران بودند و این برگ زرین و افتخاری برای ملت ایران است که واقعاً قابل قدردانی و افتخار است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار