امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11395
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرنگار سیاست ‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی نشست بین‌المللی ...

به گزارش خبرنگار سیاست ‌خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی نشست بین‌المللی سوریه که امروز (چهارشنبه) با حضور نمایندگان بیش از 40 کشور دنیا در تهران برگزار شد، در پاسخ به این سؤال که ارزیابی ایران از لغو ممنوعیت ارسال سلاح به معارضین از سوی اتحادیه اروپا گفت: این اقدام در تعارض با گفته‌ها و شعارهای آنها بود، یعنی سیاست اعمالی و اعلامی آنها مانند همیشه متفاوت است.

صالحی ادامه داد: در کشوری که هر روز شاهد کشته شدن تعداد زیادی از مردم بی‌گناه هستیم با چه دلیلی می‌توان گفت با رفع ممنوعیت سلاح به توقف خشونت کمک می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان ارسال سلاح را عامل افزایش خشونت در سوریه دانست و خاطرنشان کرد: امروز این سلاح‌ها در دست جگرخواران است و کسانی که سرهای مردم بی‌گناه را بریده و با افتخار بر مناره‌ها می‌زنند از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند.

صالحی با ذکر این نکته که غرب به دلیل اینکه از قدرت رسانه‌ای برخوردار است از منطق قدرت پیروی می‌کند یادآور شد: آنها به خود اجازه می‌دهند  بدون آنکه توجهی به افکار عمومی داشته باشند هرکاری که می‌خواهند انجام دهند اما باید بدانند که افکار عمومی در آینده به گونه‌ای متراکم جمع‌بندی می‌شود که علیه خودشان به کار خواهد رفت.

صالحی افزود: اتحادیه اروپا با رفع این ممنوعیت نشان داد که جز از منطق زورگویی، قدرت، غرور و استکبار از هیچ منطقی پیروی نکرده است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اصرار دو کشور فرانسه و انگلیس در اتحادیه اروپا برای لغو ممنوعیت ارسال سلاح به مخالفان سوری خاطرنشان کرد: کشورهای زیادی با این تصمیم مخالف بودند که مخالفت خود را نیز اعلام کردند.

ما اعلام مخالفت کشورهای اتریش و آلمان را فراموش نمی‌کنیم اما فشار زورگویان غلبه کرد و امیدواریم که این تصمیم باز گردد و تا نشست آینده که در ماه اوت برگزار می‌شود آنها یک جمع‌بندی دوباره داشته باشند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع ایران درباره نشست ژنو نیز گفت: ما با هر نشستی که به دنبال حل و فصل موضوع سوریه به صورت مسالمت‌آمیز باشد موافقیم و اگر ضرورتی داشته باشد در آن شرکت می‌کنیم.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه اگر این نشست با نیت صادقانه و خالصانه انجام شود آن را حمایت و تأئید می‌کنیم اظهار داشت: تا امروز به همت روسیه تلاش می‌شود که مجموعه‌ای از کشورها گرد هم آمده و به دنبال راه حلی سیاسی برای موضوع سوریه باشند.

صالحی در پاسخ به دلیل عدم حضور برخی کشورها و نیز نمایندگان معارضه و حکومت سوریه نیز گفت: هدف ما از این اجلاس آن بود که کشورهای دنیا گرد هم آمده و به طور آزادانه موضوع سوریه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و ببینند که تحولات دو ساله سوریه به کجا رفته و امروز باید چه تصمیمی برای آن گرفته شود لذا از حکومت و معارضه سوریه دعوت نکردیم چرا که به نوعی از بی‌طرفی خارج می‌شد.

وی ادامه داد: ما از اینکه کسانی را دعوت کنیم که بعداً مشکلی ایجاد شود پرهیز کردیم.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی در خصوص ورود غیرقانونی سناتور مک‌کین به سوریه و دیدار وی با معارضین نیز یادآور شد: این عمل نیز در تعارض با تمام کنوانسیون‌ها و مقررات بین‌المللی است. سناتور یک کشور بدون هیچ اجازه‌ای وارد خاک یک کشور دیگر می‌شود و این برخلاف همه مقررات بین‌المللی می‌باشد.

صالحی ادامه داد: یک سناتور سرش را انداخته و وارد سوریه می‌شود و آمریکا نیز مدعی می‌شود که در کشورها باید مقررات حاکم، و دموکراسی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی رعایت شود.

وی با ذکر این نکته که این سناتور با رفتن به سوریه همه این موارد را نغض کرده است خاطرنشان کرد: آنها خود را مفسر قانون دانسته و هرکاری می‌کنند آن را قانونی می‌دانند و این قانون جنگل است.

وزیر خارجه کشورمان با محکومیت شدید این نوع رفتارها خاطرنشان کرد: این کارها در اذهان عمومی به گونه‌ای نقش می‌بندد که آمریکا یک کشور زورگو استعمارگر است و این با وضعیت جهان که به سمت قانون‌مداری می‌رود در تعارض است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار