امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113993
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام علی اکبر رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیأت حمایت از ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام علی اکبر رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره پیرامون ساختار عملکرد و برنامه‌های پیش روی هیأت حمایت از کرسی‌های نقد طی نشست خبری گفت: مطلع هستید که از سال‌های دور، رهبر فرهمند و اندیشمند انقلاب اسلامی بر ضرورت علم دینی و علوم بومی و بسط مناظرات روش‌مند و آزاد‌اندیش تاکید داشته‌اند.

وی اظهار داشت: در سال 1381 پیرو نامه‌ای که جمعی از فضلای اهل اندیشه حوزه علمیه به مقام معظم رهبری مبنی بر پیگیری موضوع نهضت نرم‌افزاری و تولید علم نوشتند ایشان در جواب این نامه مطالبه‌آمیز که در آن به صورت بسط و شفاف نسبت به این موضوع و دغدغه‌های گذشته‌شان مطالبی را آورده بودند.

* تأسیس نهاد حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی ویژه علوم انسانی،‌ معارف دینی و هنر

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: یکی از اقدامات اساسی که پیرو آن نامه صورت گرفت طی چندین جلسه در سال 82 در شورای عالی انقلاب فرهنگی مباحثی گذشت که باید یک نهاد،‌ متولی پیگیری بخشی از این رهنمودها باشد بخشی که می‌تواند یک مرجع علمی متقن بی‌طرفی برای ارزیابی و ممیزی ادعاهای نظریه‌پردازان جدید باشد که قابلیت تعمیق و توسعه دارند تا مورد حمایت معنوی،‌مادی و حقوقی قرار گیرند لذا بر همین اساس نهاد حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی ویژه علوم انسانی،‌ معارف دینی و هنر تاسیس شد.

وی عنوان کرد: در دو سال ابتدایی،‌ دبیرخانه این هیأت در فرهنگستان علوم مستقر و رئیس آن نیز رئیس فرهنگستان علوم بود و برای اینکه این هیأت، چابک‌تر عمل کند شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد که دبیرخانه آن به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتقل شد که مدت آن هشت سال بود.

رشاد ابراز داشت: تا سال 1391 این هیأت به فعالیت خود ادامه داد و بر اثر عارضه‌ای که برای بنده به عنوان رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی به وجود آمد مدتی این هیأت دچار فطور شد و عملاً فعالیت‌های هیأت کاسته شد و به تعطیلی رفت.

وی یادآور شد: از دوستان شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست کردم در مدت زمانی که کسالت بنده ادامه دارد فرد دیگری را برای تصدی این مسئولیت مشخص کنند. اما طی بیست ماه به درخواست بنده پاسخی داده نشد و بعد از برطرف شدن بیماری‌ دوباره ریاست این هیأت بر عهده بنده نهاده شد! بنابر این از حدود 10 ماه پیش هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی مجددا فعال شد و تدابیر جدیدی برای فعالیت‌های این نهاد در نظر گرفته شد.

* تجمیع کرسی‌های 19‌گانه در 5 کرسی نظریه‌پردازی

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره گفت: در گذشته این هیأت شامل 19 کرسی می‌شد البته کرسی به این معنا که عبارت است از مستند علمی که با حضور جمعی نخبگان، علما و صاحب نظران حوزه علمی معین برای ممیزی مدعاهای علما و ارزیابی، نقادی و داوری طرح‌های علمی که به صورت داوطلبانه از سوی نظریه‌پردازان برای تشخیص ارزش‌های علمی به وجود می‌آید.

وی با اشاره به  تشکیل 19 کرسی  نظریه‌پردازی تا سال 1391 عنوان کرد: در سال جدید، این کرسی‌های نظریه‌پردازی تجمیع شد چرا که موضوعات کرسی‌ها جزئی و نظریه و آرای کافی در حوزه محدوده حوزه کرسی کم بوده و باعث پراکندگی مسائل می شد به همین دلیل در دوره جدید این 19 کرسی جدید به همراه دو کمیته علمی در 5 کرسی نظریه‌پردازی ادغام شد.

رشاد در ادامه به تبیین پنج کرسی نظریه‌پردازی در سال جدید پرداخت و ابراز داشت: کرسی علوم عقلی که متصدی حوزه منطق، انواع فلسفه،‌ معرفت‌شناسی، کلام، عرفان نظری به ریاست آیت‌الله احمد بهشتی، کرسی علوم نقلی شامل فقه، اصول، فلسفه فقه، علوم قرآنی، تفسیر و ادبیات عرب به ریاست آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، کرسی علوم اجتماعی شامل انواع شاخه‌ها و شعب جامعه شناسی و هر نوع علمی که به حوزه اجتماع مربوط می‌شود به ریاست دکتر مصطفی ملکوتیان، کرسی علوم رفتاری مشتمل بر دانش‌های رفتاری، علوم تربیتی و روانشناسی به ریاست دکتر غلامعلی افروز، کرسی هنر و معماری که انواع مقوله‌های هنر و معماری را در بر می‌گیرد به ریاست عبدالحمید نقره‌کار استاد معماری و شخصیت باسابقه حوزه مطالعات هنر برگزار می‌شود.

* برگزاری 120 کرسی نظریه‌پردازی در دانشگاه‌های سراسر کشور در سال تحصیلی جدید

وی اظهار داشت:‌در فاصله 10 ماه، 30 مناظره در دانشگاه‌های مختلف از جمله علامه طباطبائی،‌امام صادق (ع)،‌الزهرا، شاهد تهران، فردوسی مشهد، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، بسیج حقوقدانان و بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره خاطر نشان کرد: قراردادهایی با تعدادی از دانشگاه‌ها برای برگزاری 120 کرسی نظریه‌پردازی و مناظره منعقد شده است که در سراسر کشور  و در طی سال تحصیلی جاری برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح رصد و شناسایی نظرات بدیل به منظور ارزیابی و مورد حمایت قرار دادن این طرح‌ها شکل گرفته است، گفت: بسیاری از صاحب نظران رغبتی ندارند که نظریه خود را در معرض نقد و ارزیابی قرار دهند چرا که ممکن است نظریه آنها رد شده و برخی تصور می‌کنند اگر نظریه خود را ارائه دهند نوعی خودنمایی تلقی می‌شود که با اخلاق اسلامی مغایرت دارد، دسته دیگر که خودشان را بیش از دیگران باور دارند معتقدند کسی نیست تا نظرات آنها را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد. از این رو طرح رصد و شناسایی و حمایت از نظریه پردازان مطرح شد.

رشاد اظهار داشت: در طرح رصد و شناسایی و حمایت از نظریه‌پردازان از شیوه‌هایی استفاده می‌شود که نظریات موجودی که شایسته مطرح شدن دارند را در دستور کار خود قرار داده که نتایج آن در آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت؛ چه بسا نظریه‌ای را صاحب نظری ارائه کرده که از اشکالات و نقاط قوت آن بی‌خبر باشد لذا این طرح این موارد به شایستگی بیان می‌کند و از آنها در راستای ارائه راهکاری برای برطرف شدن مشکلات معیشتی جامعه بهره می‌برد.

وی ابراز داشت: یکی  از کارهای جدید پیش‌رو این است که با صندوق هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره هماهنگ شده تا کسانی که اجلاسیه دفاع از نظریه‌ را تشکیل داده و به صورت موفق دفاع می‌کنند و آن نظریه در داوری به مثابه ‌یک نظریه جدید شناخته می‌شود و ما به مثابه رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره بر اساس نظریات صاحب نظران برجسته تشخیص می‌دهیم که این نظریه قابلیت تعمیق و توسعه دارد که با توجه صندوق حمایت،‌این نظریات توسعه پیدا کرده و بالنده‌تر حرکت خواهند کرد.

* ارسال 360 طرح به هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی از سال 82 تا کنون

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره افزود: همچنین با سازمان «سمت» قرار گذاشته‌ایم نظریاتی که تولید می‌شود به این سازمان فرستاده تا در کنار سایر نظریه‌ها این نظریه‌ها نیز در کتاب درسی گنجانده شده و رفته رفته جای خود را در حوزه معرفتی باز کنند.

وی خاطر نشان کرد: فرآیند برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی، یک فرآیند سختی است و ما بنا نداریم با مسامحه با مدعاهای علمی برخورد کنیم. از این رود ممکن است نظر و مدعایی که به لحاظ روشی منطقی و علمی است اما موافق از نظر ما نیست را از آن حمایت کنیم و قرار نیست در برخورد با مدعایی که به لحاظ علمی سست است مسامحه کرده و به آسانی از کنار آن عبور کنیم. بنابر این نظریه‌ها باید فرایند 12 مرحله‌ای را طی کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بیش از یک دهه‌ای که از تأسیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی می‌گذرد حدود 360 طرح در موضوعات مختلف وارد دبیرخانه شده است که حدود 60 طرح درخور ورود در فرآیند کرسی‌ها تشخیص داده شده و از میان این 60 طرح که مورد نقادی و ارزیابی قرار گرفته‌اند یازده طرح به عنوان نظریه جدید  شناسایی شده است.

وی ادامه داد:‌ اکنون طرح‌های متعددی در جریان است که برخی از آنها در معرض نظریه‌شناختی هستند و اگر اساتید و نخبگان تشخیص دهند که اولا این نظریه بوده، روش‌مند و بر اساس یک منطق علمی تشکیل شده از ادله استواری برخوردار است بر اساس این امتیازات احتمال می‌رود در سال جدید، نظریاتی شناسایی و معرفی شوند.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها