امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114049
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 254
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه جامعه: این روزها مجلس در کنار انجام اموری که به آن محول شده، درگیر یک انتخابات پرماجرا و ابهام‌آمیزی بود ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه جامعه: این روزها مجلس در کنار انجام اموری که به آن محول شده، درگیر یک انتخابات پرماجرا و ابهام‌آمیزی بود که حتی خود نمایندگان خانه ملت را به واکنش درباره آن وا داشته بود؛ به‌طوری‌که برخی از نمایندگان مجلس به شرایط پیش‌ آمده معترض شد‌ه‌ بودند.

انتخاب نماینده قوه مقننه درهیأت نظارت بر مطبوعات این روزها با روند کش و قوس داری در خانه ملت همراه بود به‌ طوری که از اواخر تیرماه سال جاری کاندیداهای مورد نظر کمیسیون تخصصی مربوطه (کمیسیون فرهنگی) معرفی شدند اما در ادامه مسیر روند انتخاب نماینده مورد نظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات به دلایل نامعلوم متوقف شد.

کمیسیون فرهنگی مجلس در ابتدای امر حجج الاسلام حمید رسایی و همچنین سید محمود نبویان را به عنوان کاندید به صحن علنی مجلس معرفی کرد که در ادامه مسیر و به دنبال برخی اعتراضات دو نماینده دیگر( علی مطهری و حسن کامران) به جمع کاندیداها پیوستند.

البته علی مطهری چند روز بعد از این اتفاق از رقابت در این عرصه انصراف داد و کمیسیون فرهنگی مجلس نیز حسن کامران را به عنوان  نفر سوم، برای انتخاب نمایندگان به صحن علنی معرفی کرد.

گفتنی است که علی مطهری برای دو دوره (چهار سال متوالی) به نمایندگی از مجلس سابقه عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات را داشته است.

هیأت نظارت بر مطبوعات به موجب مواد 10 و 11 قانون مطبوعات شکل گرفته‌است. دبیرخانه این هیات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شده است.

اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات، طبق قانون مطبوعات ایران باید "از افراد مسلمان و صاحب صلاحیت علمی و اخلاقی لازم و مؤمن به انقلاب اسلامی" باشند. این هیئت از هفت عضو تشکیل شده است:
یکی از قضات به انتخاب رئیس قوه قضاییه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام الاختیار وی

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس

یکی از استادان دانشگاه به انتخاب وزیر فرهنگ و آموزش عالی

یکی از مدیران مسئول مطبوعات به انتخاب آنان

یکی از اساتید حوزه علمیه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتخاب آن شورا

مطابق ماده 218 آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، کمیسیون فرهنگی باید حداقل دو نفر را به عنوان نامزد نمایندگی مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی کند.

در همین ماده آمده است که برای انتخاب ناظران قوه مقننه در مجامع و شوراها و هیات‌های مختلف، کمیسیون تخصصی مربوط  که در موضوع مورد بحث،کمیسیون فرهنگی است حداقل دو برابر تعداد مورد نیاز را به صحن علنی مجلس معرفی کند تا تعداد مورد نیاز انتخاب شوند. چون قوه مقننه یک نماینده در هیات نظارت بر مطبوعات دارد، کمیسیون فرهنگی باید حداقل دو نفر را به صحن علنی معرفی می‌کرد.

با چنین تفاسیری باید دید که آیا حضور علی مطهری در جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات با توجه به اتمام دوره عضویت وی در این هیأت موجه و قانونی بود یا خیر.

حضور «مطهری» در جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات «غیرقانونی» بود

زهره طبیب‌زاده در این باره اظهار داشت: بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی روال معمولی بر این است که در هر زمینه و شوراهای خارج از مجلس، نمایندگانی از خانه ملت وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه هم‌اکنون ده‌ها شورا خارج از مجلس وجود دارد و نمایندگانی از خانه ملت در آن عضویت دارند، افزود: در تمام این شوراها معمولا کمیسیون تخصصی مربوطه دوبرابر نیاز شورا نامزد معرفی می‌کند که افراد مورد نیاز در صحن علنی مجلس انتخاب می‌شوند.

وی ادامه داد: درباره نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات نیز همین مسئله صدق می‌کند، به طوری که باید دو نفر از کمیسیون مربوطه معرفی شوند و از این میان یک نفر در صحن مجلس انتخاب شود.

وی با اعلام اینکه در این باره حجج ‌اسلام رسایی و نبویان به عنوان کاندیدا معرفی شده بودند، ابراز داشت: این درحالی است که آقایان هروی و مطهری جزو آرای بعدی لحاظ شدند.

به گفته طبیب‌زاده به لحاظ آئین‌نامه داخلی مجلس نباید نفر سوم و چهارم معرفی می‌شد.

وی گفت: این برخورد ابهام آمیزی بود که توسط برخی از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و ریاست مجلس نیز این ابهام را وارد دانست و باعث شد در نهایت قاعده معمول مجلس شکسته شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این ابهام در سایر شوراها نیز در مواقعی مشاهده می‌شده اما از سوی رئیس مجلس این گونه ابهامات وارد نمی‌شد.

وی با بیان اینکه زمان انتخابات نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات کش و قوس‌دار شده است، گفت: هم‌اکنون بیش از دو ماه از زمان قانونی انتخابات این نماینده می‌گذرد، این درحالی است که تاکنون برای انتخاب نماینده توافقی صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید این حق از کمیسیون تخصصی گرفته شود که نماینده‌ای را به صورت کاندیدا معرفی کند، گفت: بر همین اساس لازم است نمایندگان در صحن و از میان تمامی نمایندگان خانه ملت معرفی و انتخاب شوند.

وی با اعلام اینکه به لحاظ قانونی باید بر اتمام تاریخ یک ساله انتخابات برای تعیین نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت صورت گیرد، افزود: بر همین اساس شرکت‌ کردن مطهری در جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات قانونی نبوده است.

دخیل عباس زارع‌زاده نیز در واکنش به اتمام زمان عضویت نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات، اظهار داشت: حضور نمایندگان خانه ملت در تمامی شوراها و همچنین هیأت نظارت بر مطبوعات زمانی تعریف شده دارد که با پایان آن،‌ باید انتخابات و رای گیری دیگری صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: با توجه به اتمام زمان عضویت نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات باید مجددا برای معرفی افراد جدید و رای گیری برای انتخاب یک نماینده از میان آنها اقدام می‌شد.

وی گفت: با توجه به انفصال پیش آمده در تاریخ انتخابات مجدد نماینده خانه ملت در هیأت نظارت بر مطبوعات و عدم رای گیری دوباره باید گفت که نظرات «مطهری» در جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات قانونی نیست.

پس از تاخیر به وجود آمده در انتخاب نماینده قوه مقننه در هیأت نظارت بر مطبوعات که مدت زمان بیش از 2 ماه را به خود اختصاص داد، امروز حسن کامران در صحن علنی مجلس شورای اسلامی این سکان را در اختیار گرفت و به عنوان نماینده خانه ملت در هیأت نظارت بر مطبوعات انتخاب شد.

بر این اساس حسن کامران از مجموع 203 آرای ماخوذه، توانست 108 رأی را به خود اختصاص دهد و به عنوان عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات انتخاب شود.

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده تهران نیز کاندیدای عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات بود که از راهیابی به این هیأت بازماند.

حجت‌الاسلام نبویان نیز پیش از این از سوی کمیسیون فرهنگی به عنوان کاندیدای هیأت نظارت بر مطبوعات معرفی شده بود، اما وی پیش از آغاز رأی‌گیری طی یادداشتی از کاندیداتوری در این هیأت استعفا کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها