امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۱۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114050
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 31
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

***

پاسخ تحسین برانگیز صادق زیباکلام به یک سؤال مبهم

صادق زیباکلام اخیراً در گفت‌وگو با ویژه نامه هفته دفاع مقدس روزنامه شرق در پاسخ به سؤال خبرنگار این روزنامه که از وی می‌پرسد «خیلی‌ها داوطلب شدند و به جنگ رفتند. واقعا دلیل آنها چه بود؟ برای اینکه یک دشمن خارجی حمله کرده بود رفتند، به‌خاطر اسلام یا به‌خاطر ایران رفتند؟» می‌گوید: «همه اینها بود. اما من اگر بخواهم از میان همه آن انگیزه‌ها، یکی را به‌عنوان نیرومندترین و متداول‌ترین انتخاب کنم بدون تردید انگیزه دینی یا اسلامی بود. پررنگ‌ترین و اصلی‌ترین انگیزه مذهب بود.»

* صادق زیباکلام با وجود اینکه اخیراً گفته بود مخالفت‌های شهید آوینی و جلال آل احمد با آمریکا صادره از تعالیم حزب توده بود، و با اینکه معتقد است شعار مرگ بر آمریکا جزئی از ذات انقلاب اسلامی نبوده! و با اینکه صریحاً اعلام می‌کند در قبال فتنه سال 88 و مغلوب بودن کاندیدای مدعی پیروزی در این انتخابات هنوز قانع نشده است؛ اما پاسخ درستی به سؤال روزنامه شرق داده است.

وی چند سال قبل نیز در مصاحبه با شبکه الجزیره، دفاع جانانه‌ای از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران کرد و به این شبکه معاند گفت: دشمنان ایران در ایزوله کردن کشور ما موفق نبوده‌اند.

***

سفیر جدید ایران در آلمان:

تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در برخی موارد غیرعادلانه است!

سفیر جدید ایران که قرار است به زودی راهی آلمان شود و پیش از این نیز جزو کارشناسان اقتصادی تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت اصلاحات بوده است؛ در گفتگو با شماره اخیر روزنامه شرق با اشاره به مسئله تحریم‌ها گفته است: تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در برخی موارد غیرعادلانه و ظالمانه است!

علی ماجدی در بخش دیگری از این گفتگو همچنین با بیان اینکه ایران باید با کشورهای اروپایی عضو گروه 1+5 نیز مذاکرات جداگانه داشته باشد؛ اما اینطور تصریح می‌کند که «هر چند تجربه نشان داده که حل مسایل هسته‌ای، بدون موافقت آمریکا ممکن نیست.»

* جمله‌ی آقای ماجدی پیرامون تحریم‌ها مؤید این نکته است که وی قائل به این است که برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران غیر عادلانه و ظالمانه‌اند و البته برخی دیگر از آنها نیز عادلانه و دادگرانه!

در حالتی دیگر نیز می‌توان این فرض را پیرامون صحبت وی مد نظر قرار داد که آقای ماجدی هم به مانند آقای خرم، (مشاور وزیر امور خارجه) معتقدند که برخی تحریم‌های جدید آمریکا به دلیل عدم عمل ایران به برخی مفاد قراردادهای هسته‌ای است! (طرح شده در گفتگوی چندی قبل این مقام دولتی با خبرگزاری ایرنا)

هرچه هست اما قائل بودن به تفکیک میان تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به هر بهانه‌ای وجود داشته‌اند کار صحیحی نیست زیرا این تحریم‌ها تماماً بد و ظالمانه‌اند و به عنوان ابزار فشار علیه کشورمان استفاده می‌شوند. اما بدتر آن است که معنای لفظی حرف‌های کسانی در این زمینه این باشد که برخی از این تحریم‌ها نیز در عین عدالت و دادگری علیه ما اِعمال شده‌اند!

شایان ذکر است که عبارت «تحریم‌های ظالمانه»! نیز چند وقتی است که در ادبیات برخی از مسئولان کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عبارتی که معنای لاحق آن، تفکیک تحریم‌ها به دو قسمت ظالمانه و البته عادلانه است.

***

تأملی در معنای حضور مقامات ایرانی در اندیشکده‌های آمریکایی

دکتر محمدجواد ظریف، اخیراً و در هنگام حضور در نیویورک، در مرکز شورای روابط خارجی آمریکا حضور یافته و با این مرکز به گفتگو نشسته است.

صحبت‌های وزیر امور خارجه دولت یازدهم در این انستیتو تحت عنوان «گفت‌وگو با محمدجواد ظریف» نیز هم‌اکنون چند روز است که در صدر صفحه اصلی سایت شورای روابط خارجی آمریکا قرار دارد.

در همین زمینه و آنطور که سایت اشراف گزارش داده، قرار است رئیس جمهور روحانی نیز در تاریخ 24 سپتامبر (چهارشنبه 2 مهر) در اندیشکده بنیاد آمریکای نوین سخنرانی کند.

بر اساس گزارش مذکور، فرید زکریا تحلیلگر مشهور آمریکایی، مجری میزبان و مدیر این مراسم خواهد بود.

* مقامات رسمی دولت‌ها هنگام حضور در سفرهای رسمی، متوجه این مسئله هستند که تمام شئون رفتاری آنها از سخنرانی و صحبت و شوخی گرفته تا نوع لباس‌ها، نحوه راه رفتن و حضور در مجامع مختلف، هریک دارای پیام‌های خاص سیاسی است که از چشم تحلیلگران دور نمی‌ماند.

در این راستا همچنین باید نکته دیگری را نیز مد نظر قرار داد و آن ماهیت Think Tank یا اتاق فکرها است.

انستیتوها یا اندیشکده‌هایی که صرفاً در راستای منافع سیاسی یک کشور ایجاد شده و شکل می‌گیرند و راهبرد آنها در زمینه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی و غیره الّا و لابد تحقق منافع کشورشان در هریک از این زمینه‌هاست.

لذا پر واضح است که این اندیشکده‌ها هرگز کاری را انجام نمی‌دهند که بر خلاف منافع تعریف شده آنها باشد.

به سخن دیگر اینکه باید به پاسخ این سؤال اندیشید که چرا اندیشکده‌های کشوری که حاکمانش جمهوری اسلامی ایران را دشمن شماره یک خود و محور شرارت و مقوله فوق‌العاده! قلمداد می‌کنند حاضر می‌شوند سران دولت جمهوری اسلامی را آنهم در آیینی رسمی دعوت کنند و به استماع سخنان آنها بنشینند؟!

ذکر این نکته نیز ضروری است که حضور فرید زکریا (که گفته می‌شود از اعضای مرتبط با سیستم‌های امنیتی و جاسوسی آمریکاست) بعنوان مجری میزبان رئیس جمهور کشورمان در این برنامه نیز امری نکوهیده است.

وی در دولت قبلی به ساختمان نهاد ریاست جمهوری راه یافت و به گفت‌وگوی رو در رو با رئیس جمهور احمدی نژاد نشست که این اقدام با انتقاد برخی محافل و شخصیت‌ها از احمدی نژاد مواجه شد.

***

انتقادات اصلاح‌طلبانه از کرباسچی و حجاریان

روزنامه آفتاب یزد در شماره روز دوشنبه خود با اشاره به صحبت‌های علی‌اکبر اولیا،‌ از نمایندگان اصلاح طلب مجلس هشتم نوشت: وی با انتقاد از سخنان کرباسچی مبنی بر نبود موقعیت برای فعالیت عملی اصلاحات، گفت: اینگونه نیست که اصلاح‌طلبان امکان فعالیت عملی را نداشته باشند.

اولیا همچنین در ادامه به حجاریان نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید: با صحبت‌های آقای حجاریان مبنی بر سکوت و خانه‌نشینی اصلاح‌طلبان کاملاً مخالف هستم. نمی‌دانم ایشان بر چه مبنایی چنین حرفی را بیان کرده‌اند؟!

* بالا گرفتن انتقادات از آقایان کرباسچی و حجاریان توسط برخی چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب در حالی است که جبهه اصلاح‌طلبان همواره کوچکترین انتقاد اصولگرایان از یکدیگر را مصداق خدشه به وحدت، انشعاب و جدایی تلقی کرده و روزی نیست که در رسانه‌های اصلاح‌طلبان و محافل آنها مطلبی در این باره نوشته و گفته نشود.

این در حالی است که دلخوری آقای عارف پس از توصیه اصلاح‌طلبان به وی برای کناره‌گیری از صحنه انتخابات، ایجاد یک تشکل جدید ناهمخوان سیاسی در اردوگاه اصلاح‌طلبان، ناهماهنگی اصلاح‌طلبان در مخالفت یا موافقت با حضور در انتخابات مجلس نهم، اعتراض برخی اصلاح‌طلبان به حضور یکی از سران آنها در انتخابات مذکور، مناقشات آقایان عبدی و زیباکلام بر سر تعریف و تمجیدهای آنچنانی از آقای هاشمی، مناقشات اصلاح‌طلبان با حزب کارگزاران و ... نیز همگی در جبهه اصلاحات در جریان‌اند و در عین حال وحدت سیاسی یا عدم آن در اردوگاه اصلاحات نیز امری حتماً ممکن و یا حتماً غیر ممکن نیست.

لذاست که همین احتمال پیرامون جبهه اصولگرایان نیز وجود دارد و علی القاعده کوبش هر روزه برخی رسانه‌های خاص و طیف‌های سیاسی مخالف اصولگرایان بر طبل وجود اختلاف میان اصولگرایان و قطعیت به وحدت نرسیدن آنها، یک امر مذموم و بلاوجه است.

***

از مضارّ تصور توقف، عقبگرد و جنگ در 8 سال گذشته!

به گزارش ایلنا، آقای هاشمی روز دوشنبه در دیدار با جمعی از ایثارگران با اشاره تلویحی به دوران دولت‌های نهم و دهم گفته است: در یک دوره 8 ساله توقف کردیم و حتی عقب‌گرد داشتیم.

* متأسفانه آقای هاشمی پس از هشت سال سکوت، عدم حمایت و انتقاد از دولت‌های نهم و دهم و پس از آنکه گزینه مطلوب ایشان در انتخابات سال 92، عنان دولت یازدهم را به دست گرفت، حرف‌های غیر قابل اثباتی را درباره 8 سال گذشته مطرح می‌کنند.

حرف‌هایی از جنس صحبت اشاره شده در خبر بالا و سخنانی از این دست که در 8 سال گذشته کشور منحرف شد، در 8 سال گذشته کشور در آستانه جنگ! قرار گرفت و غیره.

در گام اول باید گفت که از ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، شنفتن صحبت‌های مشکّک و غیر قابل اثبات انتظار نیست.

به هر حال اگر ایشان معتقد است که در هشت سال گذشته دچار توقف و حتی عقبگرد بوده‌ایم؛ معنای ملموس این حرف آن است که هم‌اکنون نه می‌بایست خبری از پیشرفت‌های هسته‌ای کشور و مثلاً وارد شدن برق هسته‌ای به مدار نیروگاهی کشور باشد، نه خبری از پیشرفت‌های دفاعی کشور (که برایند پیشرفت‌های فناورانه ایران در عرصه‌های مختلف علمی هستند) و نه خبری از خیلی چیزهای دیگر که 8 سال قبل یا نبودند یا رسیدن به آنها یک آرزوی محال می‌نمود.

و علی الرویه این فرایند پیشرفت محور قطعاً پس از دوران دولت دکتر روحانی نیز به همین منوال خواهد بود و در آینده نیز با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد.

اینکه به هر دلیلی افکار عمومی به این سمت ارجاع داده شوند که در هشت سال گذشته در چاه ویل بودیم و الان در بیرون چاه ویل هستیم! مثلاً منتج به این رخداد می‌شود که نشریه نشنال اینترست در یکی از تحلیل‌های اخیر خود با عنوان «طراحی نبرد اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای انتخابات سال 2016» از این بنویسد که اگر روحانی در فرایندهای کاری خود به مذاکره نرسد باید مثل «گوشت کارد خورده» منتظر ضربات مختلف باشد!

حرفی که صد البته درست نیست و در صورت عدم موفقیت دولت رئیس جمهور روحانی در هر طرحی؛ مردم ایران قطعاً از مردم شوروی کمتر نیستند که پس از عدم برخی ناکامی‌ها در طرح مشهور استالین برای پیشرفت اقتصادی این کشور، باز هم در کنار حکومت خود ماندند و برای پیشرفتش تلاش کردند.

حرف‌های نقل شده در بالا پیرامون دولت گذشته، غیر از تقویت سنت غلط بدگویی هر دولت جدید از دولت قبل! و ایضاً در فشار قرار گرفتن بیشتر کابینه جدید برای عرض اندام‌های بی فایده و دست آخر گرفتار شدن به طنز مشهور «شاه بی لباس»، چه خاصیت دیگری دارند؟!

***

ماسک موهنی که می‌خواهند به صورت دفاع مقدس وصل کنند

یکی از روزنامه‌های کشور، به مناسبت هفته دفاع مقدس، ویژه‌نامه‌ای را منتشر کرد که در صفحه پایانی آن، تصویر یک زن سفید پوش که موهای وی نیز مرموزانه نشان داده شده است در حالی به چشم می‌خورد که آن زن یک کلاه آهنی مخصوص رزمندگان را در دست گرفته است.

*  چند سالی است بحث القای ژن فمینیستی به ساحت هنرها و مفاهیم مختلف بویژه مفاهیم مقدس شتاب مرموزانه‌ای به خود گرفته است.

در همین زمینه، نگاهی گذرا به برخی آثار تولید شده در عرصه‌ هنرهای تجسمی، تئاتر‌ها و حتی مقولاتی مثل دفاع مقدس و بیداری اسلامی نیز به وضوح نشان می‌دهد که یک جریان خاص در عرصه داخلی و خارجی چگونه تلاش می‌کند تا رنگ فمینیسم را به این حوزه‌ها بپاشد و مسیر حادثه را در سمت و سوی لذت گرایی، عشق مجازی،‌ تفنن و در یک کلام جدایی از خدا و ارزش‌های دینی قرار دهد.

تصویر روزنامه مذکور که البته چند سال قبل یک کاریکاتور با محتوای وهن دفاع مقدس نیز به چاپ رساند و به همین دلیل مدتی توقیف شد؛ معانی اشاره شده را به ذهن متبادر می‌کند و در آن هیچ دریافت ملموسی از آنچه با بردن نام «هشت سال دفاع مقدس» به ذهن می‌آید، یافت نمی‌شود.

تصویر مذکور را در ادامه مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها