امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11416
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، کاظم ندافی پیش از ظهر امروز در همایش روز جهانی بدون دخانیات که در وزارت بهداشت برگزار شد خاطر نشان کرد: دخانیات ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، کاظم ندافی پیش از ظهر امروز در همایش روز جهانی بدون دخانیات که در وزارت بهداشت برگزار شد خاطر نشان کرد: دخانیات همان اندازه که یک خطر بزرگ محسوب می‌شود. قابل پیشگیری هم است و همه کشورهای دنیا دست به دست هم داده‌اند تا در چارچوب قوانینی که برای خود وضع کرده‌اند از اثرات سوء این ماده کم کنند.

وی دخانیات را یکی از بزرگترین تهدید‌های قرن گذشته و حاضر برای سلامت انسان‌ها عنوان کرد و افزود: در دنیا یک میلیارد نفر مواد دخانی مصرف می‌کنند و همچنان مصرف آن رو به افزایش است. این روند در کشورهای در حال توسعه افزایش چشمگیر‌تری دارد و از آن طرف کشورهای پیشرفته توانسته‌اند مصرف آن را کنترل و نسبت افزایش آن را متوقف کنند.

به گفته رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیمی از کودکان در معرض خطر دود دست دوم مواد دخانی قرار دارند و اپیدمی دخانیات به سمت کشورهای در حال توسعه در حال گسترش است.

ندافی با اشاره به اینکه دشمنان ما علی‌رغم تمام تحریم‌ها راه ورود سیگار را به کشور را باز گذاشته‌اند افزود: در شرایطی که حتی برای بسیاری از داروهای ضروری و مواد اولیه دارویی با تحریم و مشکل مواجهه هستیم اما انواع و اقسام سیگار با برند‌های مختلف در کشور ما فراوان است و هیچ محدودیتی برای واردات سیگار خارجی وجود ندارد که این امر نشاندهنده توان زیاد شرکت‌های تولید‌کننده مواد دخانی است.

وی با بیان اینکه 80 درصد افرادی که مواد دخانی مصرف می‌کنند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند افزود: در هر 6 ثانیه یک نفر بر اثر مصرف مواد دخانی می‌میرد و نیمی از افراد سیگاری به همین دلیل جان خود را از دست می‌دهند و در حین حال علت اصلی مبتلا به 8 بیماری شایع مصرف مواد دخانی است.

وی عدم توجه به مصرف دخانیات را تهدیدی برای آینده کشور عنوان کرد و افزود: اکنون جمعیت جوانی در کشور داریم. شیوع مواد دخانی در بین جوانان دهها سال اثر خود را آشکار می‌کند و اگر فکری نکنیم تمام مشکلات این مسئله 30 سال آینده برسر نظام سلامت ما آوار خواهد شد و کسی نمی‌تواند مشکلی را حل کند.

ندافی بی‌توجهی و گاهی عدم همکاری سازمان‌ها را در پیشرفت مصرف دخانیات مؤثر دانست و اضافه کرد: ما قانون جامع کنترل دخانیات را در مجلس تصویب کرده‌ایم و ضوابط زیادی بر اساس این آیین‌نامه آن ابلاغ شده است. که نصب تصاویر هشدار‌دهنده روی پاکت‌های مواد دخانی از جمله آن است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه عوامل توزیع قانونی دخانیات در کشور از منظر قانون رابطه‌مند شده افزود: فقط جایگاه‌های خاصی باید اجازه توزیع دخانیات را داشته باشند و حق عرضه برای افراد 18 سال در قانون وجود ندارد ولی به دلیل ضعف همکاری بین بخشی نتوانسته‌ایم این قانون را اجرا کنیم.

وی گفت: یکی از چالش‌های پیش روی ما همین مسئله است چرا که با برگزاری مراسم و اختصاص یک هفته برای پیشگیری از دخانیات نمی‌توان مشکل را کنترل کرد بلکه با اعمال نظارت دستگاه‌های نظارتی این امر قابل حل است.

ندافی فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش مردم را از طریق آموزش یکی از راهکارهای موثر برشمرد و گفت: ما در حد توان خودمان تمام این مسائل را دنبال می‌کنیم ولی در کنار این اقدام قانون هم باید همه جانبه اجرا شود. از طرفی باید از لحاظ روانی جوانان را طوری تربیت کنیم که به سمت مواد دخانی نروند و از طرف دیگر دسترسی به مواد دخانی سخت‌تر شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها