امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114186
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، با بالاگرفتن روند ورود گردشگران خارجی به ایران و از جمله اصفهان حرف و حدیث‌هایی درباره حجاب

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، با بالاگرفتن روند ورود گردشگران خارجی به ایران و از جمله اصفهان حرف و حدیث‌هایی درباره حجاب گردشگران بالا گرفت که منتهی به مجلس شد تا بهارستانی‌ها به فکر طرح و لایحه‌ای برای امر به معروف گردشگران خارجی باشند و این در حالی است که برخی از صاحب‌نظران و مسئولان معتقدند که گاهی گردشگران خارجی از وضعیت حجاب در ایران تعجب می‌کنند و آنها نیازی به امر به معروف ندارند.

در این باره نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث امر به معروف و نهی از منکر گردشگران خارجی گفته بود: عده‌ای در کشور می‌خواهند با منکر، امر به معروف کنند که این امکان‌پذیر نیست و چنین طرح‌هایی رای نمی‌آورد.

نصرالله پژمان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از طرحی صحبت کرد با عنوان امر به معروف و نهی از منکر که قرار شد پس از تدوین برای رای به صحن علنی مجلس بیاید اما موضوع حاشیه ساز، بندی از این طرح بود که بر اساس آن گردشگران خارجی نیز مشمول امر به معروف و نهی از منکر قرار خواهند گرفت و در این قانون بین آنها و مابقی شهروندان فرقی نخواهد بود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این بند از طرح امر به معروف و نهی از منکر گفته بود که «فرض کنید شما به اروپا می‌روید. بعضی کارها را که انجام می‌دهید پلیس با شما برخورد می‌کند، شما نمی‌توانید بگویید من قانون شما را نمی‌دانستم. شما موظفید در هر جایی که وارد می‌شوید قوانین را بدانید. اظهار بی‌اطلاعی کردن نسبت به قوانین توجیه قابل قبولی نیست.»

ایرج ندیمی، موسس و سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس نیز در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگویی گفته بود: درباره خارجی‌ها یک حداقل‌هایی از اول انقلاب رعایت می‌شود. چه چیزی را می‌خواهیم تغییر دهیم؟ می‌خواهیم بگوییم در هواپیما گردشگران حجاب داشته باشند؟ در هواپیمای جمهوری اسلامی قوانین مشخص است، اما در هواپیماهای خارجی چه باید کرد؟ چه کسی قرار است این وضعیت را در آسمان کنترل کند؟ روی زمین هم تعریف‌ها و قوانین وجود دارد و اصولاً گردشگران با حجاب در ایران تردد می‌کنند.

او در پاسخ به این سوال که «آیا مطرح کردن چنین بحث‌هایی سبب کم شدن ورود گردشگران خارجی به ایران نمی‌شود؟» نیز گفت: البته ما نمی‌توانیم به نمایندگان بگوییم طرح ندهند. نمایندگان طرح می‌دهند و تنها کار ما این است که چنین طرح‌هایی را تصویب نکنیم و اصولاً چنین طرح‌هایی تصویب نمی‌شود.

گاهی خودی‌ها غرض‌ورزی می‌کنند

اما اگر سری به اماکن تاریخی اصفهان بزنیم و نگاهی به حجاب همین گردشگران خارجی بیندازیم می‌بینیم که حجابشان گاهی از حجاب برخی ایرانی‌ها بهتر است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این باره گفت: گردشگرانی که به اصفهان وارد می‌شوند معمولا از رده سنی 50 به بالا هستند و از قبل توجیه شده‌اند که وارد چه کشوری با چه نوع اعتقادات و باورهایی می‌شوند؛ بنابراین پذیرفته‌اند که باید حجاب را که جزو الزامات این کشور است رعایت کنند و احترام بگذارند.

حمیدرضا محققیان اظهار کرد: ما در مقابل حجاب گردشگران عربی که وارد ایران می‌شوند خجالت زده‌ایم اما مواردی بوده که گردشگر آلمانی در مورد حجاب در کشور ما سؤال داشته که چرا این‌گونه است و چرا در یک کشور مسلمان زنان به خوبی حجاب را رعایت نمی‌کنند.

وی درباره امر به معروف گردشگران خارجی افزود: گاهی ممکن است برای یک لحظه روسری از سر یک گردشگر بیفتد و همان موقع یک عکاس شیطنت می‌کند و عکسی می‌گیرد که این خود غرض‌ورزی و دست‌اندازی برای کشور خودی است که باید جلوی این غرض‌ورزی‌ها گرفته شود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه امر به معروف در حوزه گردشگری خارجی نمودی ندارد، تصریح کرد: این بر همگان پوشیده نیست که دشمنان ما از ایران تصویری بد به دنیا ارائه داده‌اند و حتی گاهی از جانب وزارت خارجه‌شان برای آمدن به ایران منع می‌شوند و این درحالی است که توریست بدون توجه به شنیده‌ها کوله بار خود را می‌بندد و وارد ایران می‌شود.

محققیان ادامه داد: گاهی حتی گردشگر خارجی غذای مصرفی خود که انواع و اقسام کنسرو هست را با خود می‌آورد اما وقتی وارد ایران می‌شود تصوری که از این کشور برایش ساخته‌اند به طور کلی از بین می‌رود؛ بنابراین وظیفه ماست که مراقب رفتار در مواجه با گردشگران خارجی باشیم چرا که آنها سفیران فرهنگی ما در سایر کشورها هستند و چهره ما را در سفرنامه‌ها، سایت‌ها و کتاب‌هایشان به سایر کشورهای دنیا معرفی می‌کنند.

گردشگر خارجی توجیه شده به ایران می‌آید

عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ بهایی و پژوهشگر حوزه گردشگری گفت: حضور گردشگران خارجی در ایران و از جمله اصفهان در سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته اما متاسفانه زیرساخت‌های مناسب برای این حجم گردشگر در حال حاضر فراهم نیست.

شادی فروغی افزود: بسیاری از هتل‌ها و مراکز اقامتی در شهرهای توریستی چون اصفهان، شیراز و یزد تا آبان ماه رزرو هستند اما زیرساخت‌های گردشگری ما در حوزه حمل و نقل، رستوران‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی مناسب نیست و فاصله زیادی از استانداردهای بین‌المللی دارد.

وی ادامه داد: با وجود تعدد رستوران‌ها و فست‌فودها کمتر رستورانی پیدا می‌شود که دارای منوی غذاهای بین‌المللی و متناسب با ذائقه گردشگران مختلف باشد همچنین تکراری بودن غذاها یکی از شکایت‌هایی است که گردشگران خارجی در سفر به ایران اظهار داشته‌اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات عمده گردشگری ایران جاده‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی است، ادامه داد: متاسفانه اکثر آنها از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و شاید تنها اندکی از آنها را بتوان به عنوان مکانی متناسب با استانداردهای لازم برای گردشگران به شمار آورد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر زیرساخت‌های مرتبط با گردشگری متناسب با حجم ورود گردشگر افزایش نیابد و استانداردسازی نشود به مرور زمان شاهد بروز نارضایتی در گردشگران خواهیم بود و این امر می‌تواند در روند ورود گردشگر تاثیر گذاشته و سبب کاهش سفر به ایران شود، چرا که امروزه گردشگران رضایت یا عدم رضایت خود را از یک مقصد سفر از طریق سایت‌هایی چون trip advisor به اطلاع سایر گردشگران می‌رسانند، بنابراین وجود کاستی‌هایی از این دست به سرعت می‌تواند سیر صعودی ورود گردشگر به ایران را به سیر نزولی تبدیل کند.

فروغی پیرامون امر به معروف برای گردشگران خارجی گفت: بدون شک هر کشوری آداب و رسوم، اعتقادات، ارزش‌ها و باورهای خاص خود را دارد که باید به آنها احترام گذاشته شود. بنابراین تمامی گردشگران وظیفه دارند که در سفر به هر نقطه از دنیا به فرهنگ جامعه میزبان احترام بگذارند.

وی افزود: حجاب یکی از الزامات کشور ما است که گردشگر به عنوان یکی از ارزش‌ها و قوانین جامعه ما باید به آن احترام بگذارد. بنابراین بهترین راه این است که پیش از ورود گردشگران به کشور، آنها را با ارزش‌ها و فرهنگ خود آشنا کنیم و توصیه‌های لازم را به آنها در مورد احترام به فرهنگ و باورهایمان گوشزد کنیم مبادا که در اثر ناآگاهی گردشگر یا جامعه میزبان دچار مشکلی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ بهایی و پژوهشگر حوزه گردشگری گفت: این امر حتی در مورد گردشگران داخلی نیز مصداق دارد چنان‌چه وقتی در کشور ما گردشگران از شهرهای بزرگ به مناطق روستایی سفر می‌کنند از آنان خواسته می‌شود تا با احترام به فرهنگ روستا و در نظر گرفتن تفاوت‌های آن با فرهنگ روستایی موارد لازم را در مورد نوع پوشش و نحوه رفتار خود رعایت کنند تا آسیبی به فرهنگ جامعه میزبان وارد نشود.
انتهای پیام/63004/ر40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار