امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114232
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه تلویزیونی «المنار»، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌ الله لبنان در بخش نخست

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه تلویزیونی «المنار»، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌ الله لبنان در بخش نخست سخنرانی خود با اشاره به ربوده شدن نظامیان ارتش و نیروهای امنیتی لبنان تویز افراد مسلح در منطقه مرزی «عرسال» گفت:ما از اتخاذ مواضع در این نوع مسائل خودداری می‌کنیم زیرا طرف مقابل، روش و محاسبات خاص خود را دارد و ما در این موارد مانند مسئله ربوده شدگان «اعزاز» هوشیار هستیم. مهم این نیست که ما چه می‌گوییم بلکه مهم این است که آنها آزاد شوند. همیشه سعی می‌کنیم از کشاندن این مسائل به فضای رسانه‌ای خودداری کنیم اما اهمیت آن باعث می‌شود به آن گریزی بزنیم.

وی به خانواده شهدای نظامیان لبنانی که به دست تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند، تسلیت گفت و از مواضع وطن پرستانه آنها قدردانی کرد و آرزو کرد که سیاستمداران لبنانی نیز مانند این خانواده‌ها شوند.

وی افزود که با کمال صداقت در کنار خانواده‌های شهدای نظامی است و احساسات آنها را درک می‌کند.

بازداشت «عماد جمعه»؛‌بهانه افراد مسلح برای حمله به ارتش لبنان

دبیرکل حزب‌الله در ادامه گفت: همه می‌دانند که گروه‌های تروریستی به بهانه توقیف «عماد جمعه» علیه ارتش به پا خواستند و باعث این خصومت گسترده شدند، خصومتی که تا کنون باعث شهادت تعدادی از افسران، سربازان و اسیران شده است، نتیجه درگیری آن شد که تعداد بسیاری از نظامیان همچنان در نزد این گروه‌ها اسیر هستند و لبنان در مقابل مسئله‌ای قرار گرفت که به یک منطقه، حزب و یا فرقه خاصی محدود نمی‌شود بلکه مسئله کل لبنانی‌هاست.

وی افزود: از ابتدا باید تمام گروه‌های سیاسی و مردم و رسانه‌ها با این مسئله مانند یک قضیه ملی، اخلاقی و انسانی برخورد می‌کردند و باید هدف همه آنها بازگرداندن نظامیان اسیر شده در اسرع وقت می‌بود، اما متاسفانه این مسئله به موضوعی برای درگیری، اتهامات کاذب ، آتش‌افروزی فرقه‌ای، وارونه جلوه دادن حقایق و دروغ و فریبکاری تبدیل شد و حل این مسائل بزرگتر از مسئله خود ربایندگان است. آنچه در خلال چند هفته اخیر روی داد ناراحت‌کننده و دردآور و نشانه سطح برخورد با این مسئله است، حل این موضوع در درجه اول به عهده حکومت است و همگان باید حکومت را در این راه کمک کنند.

عدم مخالفت حزب الله با اصل مذاکره برای آزادی اسرا

سید حسن تصریح کرد: طبیعی است که در اینگونه مسائل به مذاکره روی آورده شود و ما در چند مناسبت برای بازگرداندن اسرای خود مذاکره کردیم به همین دلیل ما مذاکره را از اساس رد نمی‌کنیم. این حق حکومت است که مذاکره کند و ما از روز اول خواستار آن بودیم که از موضع قدرت وارد مذاکره شویم و در جهان نیز هر کسی که خواهان مذاکره است ابتدا نقاط قوت را شناسایی می‌کند و پس از آن بر سر میز مذاکره می‌نشیند. حکومت لبنان نیز نقاط قوت خود را می‌شناسد و باید بر اساس آنها مذاکره کند. اگر خواهان بازگرداندن نظامیان هستیم باید با قدرت مذاکره کنیم، مذاکره از موضع ضعف به فاجعه می‌انجامد، هر حکومت و یا طرفی که مذاکره می‌کند علنا اعلام نمی‌کند که چه چیزی را می‌پذیرد و چه چیزی را رد می‌کند.
رفتار برخی جریان‌های سیاسی،‌ عامل تحقیر لبنان
وی در ادامه گفت: لبنان چند هفته‌ای است که به دلیل رفتار سیاسی برخی طیف‌های سیاسی در یک شرایط تحقیرآمیز به سر می‌برد، طرف مذاکره‌کننده کسی است که هم پیام‌ها را می‌رساند و هم مذاکره می‌کند، ادامه این وضعیت به حل مسئله نخواهد انجامید. ما نمی‌گوییم که درهای مذاکره بسته است ، با مسئولان و طرف‌های مربوط به این مسئله صحبت کردیم و گفتیم که موضع ما این است که طرف مذاکره‌کننده درخواست‌های ربایندگان را بیاورد تا در مورد آن صحبت شود و از خلال کانال‌های گفت‌وگو و مذاکره این امور مورد بحث قرار گرفت. حکومت می‌خواهد پایان قتل و کشتار را تضمین کند و این حق حکومت لبنان است که بگوید تحت شرایط قتل و اعدام مذاکره نمی‌کند. زمانی‌که حکومت به مذاکره بازگردد و طبیعی است که چنین امری رخ دهد، باید به خواسته‌ها گوش داده شود. تن دادن به تهدیدات برای دولت، حکومت و یا ارتش و ملت قابل قبول نیست.
آوارگان سوری؛ مسئول جنایت‌های افراد مسلح نیستند
دبیرکل حزب‌ الله ادامه داد: در تمام جهان نیز برای این گونه موضوعات تنها یک گزینه انتخاب نمی‌شود بلکه باید چندین راه و سناریو انتخاب شود و در رسانه‌های عمومی اعلام نشود. پس از انفجار «رویس» که به زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید بارها به مردم لبنان گفتیم که به آوارگان سوری رفتار خوبی داشته باشند و اعلام کردیم که جنایات تروریست‌ها و تکفیری‌ها به گردن کسی نیست و این سخن را بارها تکرار کردیم. پس از سر بریدن نظامیان لبنانی تلاش‌هایی برای حمایت از آوارگان سوری و دور کردن خطر از آنها انجام دادیم و ما همچنان از آنها دفاع و حمایت می‌کنیم و برای به آرامش خواندن مردم در حال فعالیت هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها