امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114249
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
«نضال نعیسه»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد که غرب به طور عام و ...

«نضال نعیسه»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد که غرب به طور عام و آمریکا به طور خاص از گروه تروریستی تکفیری «داعش» به عنوان ترفندی برای نابودی سوریه و غلبه بر ارتش این کشور همانند آنچه در عراق و لیبی دست به آن زد، بهره برداری می‌کند.

نعیسه با بیان اینکه طرح آمریکا در سوریه به دلیل ایستادگی روسیه و ایران و سوریه در برابر آن با شکست مواجه شده است، افزود: واشنگتن امروز تلاش می‌کند، بر مواضع سابق خود در قبال سوریه سرپوش بگذارد، به ویژه پس از آنکه از پیوستن ایران به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش خودداری کرد تا نشان دهد که واشنگتن در قبال این گروه تکفیری نیات صادقانه‌ای ندارد و این موضوعی است که مقام رهبری (مدظله) نیز به آن اشاره داشته و صراحتا فرمودند که ائتلاف آمریکا توان غلبه بر داعش را ندارد، چراکه آمریکا دارای مقاصد توسعه طلبانه است و به محض پایان طرح آمریکادر لیبی این کشور به عراق و سپس به سوریه منتقل شد.

این نویسنده سوری ادامه داد: آنچه طرح مبارزه با داعش نامیده می‌شود، طرحی مورد حمایت از سوی شیوخ عرب حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی است که انتظار داشتند، با مخالفت دمشق جهت همکاری با جامعه بین المللی برای مبارزه با تروریسم راه را برای ورود و دخالت خود در کشور سوریه بگشایند، اعلام موافقت و همراهی دمشق با طرح مبارزه با داعش این شیوخ غافلگیر و مات شدند.

وی تاکید کرد که این طرح تروریستی با مانع بزرگی مواجه شد که در انسجام و هماهنگی ائتلاف روسیه – ایران -  سوریه نمود پیدا می‌کند و بی‌شک اگر این ائتلاف نبود، سوریه تاکنون در برابر این صف آرایی صهیونیستی وهابی از هم فروپاشیده بود.

نعیسه درباره آزادی گروگان‌های ترکیه نیز گفت: آزادی این گروگان‌ها براساس قرارداد و توافقی صورت گرفته میان آنکارا و داعش صورت گرفت، به ویژه پس از آنکه داعش از قصد آنکارا مبنی بر عدم پیوستن به ائتلاف مبارزه با داعش مطلع شد.

این تحلیلگر سوری درباره احتمال دخالت نظامی ترکیه در خاک سوریه گفت:‌ اگرچه چنین احتمالی اندک است، چون این اقدام سرآغاز جنگ فراگیر منطقه‌ای خواهد بود، اما تاکید کرد که در این بین نمی‌توان منافع و مصالح نهفته در پس این جنگ را نادیده گرفت.

اما در خصوص حمایت ترکیه از گروه تکفیری داعش در حمله به مناطق کردنشین سوریه در ریف شمالی حلب نعیسه گفت:‌ ترکیه امروز تلاش دارد، ساختار جغرافیایی مناطق کردنشین سوریه را تغییر دهد و در این میان واشنگتن به شدت تلاش دارد، دولتی و کشوری کردی در منطقه تشکیل دهد که با طرح ترکیه و آمریکا در آینده در منطقه تداخل دارد، به همین دلیل تنها باید گفت که اوضاع در منطقه بسیار پیچیده است و راه حل‌ها تنها با نشستن طرف‌های منطقه‌ای از جمله سوریه پای میز مذاکره به دست خواهد آمد و در غیر این صورت منطقه در آستانه جنگ قرار دارد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها