امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114250
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
«علی مقصود»، کارشناس امور نظامی و سرهنگ بازنشسته ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تاکید کرد: این واشنگتن ...

«علی مقصود»، کارشناس امور نظامی و سرهنگ بازنشسته ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تاکید کرد: این واشنگتن است که تلاش دارد، منطقه ممنوع پرواز در سوریه همزمان با اقدامات ترکیه در حمایت از گروه تروریستی تکفیری «داعش» ایجاد کند تا به این ترتیب به یکی از کانون‌های منطقه‌ای جذب و پذیرش گروه‌های تروریستی در منطقه تبدیل شود، به همین دلیل هیچ‌گاه نمی‌توان تصور کرد که روزی ترکیه به رویارویی یا مقابله با داعش برخیزد.

مقصود همچنین گفت:‌ اما سعودی‌ها یک میلیارد دلار پرداخت کرده و آموزش تروریست‌های سوری را در خاک خود برعهده گرفتند و نیازهای مالی این گروه‌ها را تامین کردند تا پس از آن ترکیه از این گروه‌ها در سوریه بهره برداری کند.

این کارشناس امور نظامی درباره تحولات جاری در مناطق کردنشین سوریه گفت: ترکیه از ماه‌ها پیش با حزب کارگران کردستان در تماس است و مذاکراتی با عبد الله اوجالان، رئیس این حزب برای متوقف کردن نزاع خونین ترکیه و حزب کارگران انجام داده که نتایج آن اواخر این ماه اعلام خواهد شد و «بشیر آتالای»، معاون نخست وزیر ترکیه و اوجالان نتایج مذاکرات صورت گرفته بین دو طرف را اعلام خواهند کرد و در این بین داعش ابزاری برای بیرون راندن کردهای سوریه از مناطق خویش از جمله «عین العرب» یا همان «کوبانی» است و پس از پایان رویارویی داعش و کردها، آنکارا تشکیل دولت کردستان را اعلام خواهد کرد.

به اعتقاد مقصود این توافق بر پایه محورها و تفاهم‌های مهمی استوار است که مهمترین آنها ارتباط اقتصادی و سیاسی ترکیه با کردستان، سکوت آمریکا در قبال قاچاق نفت سرقتی از سوی داعش به ترکیه و قرار دادن نفت سوریه و عراق در اختیار آنکارا تا هرگونه که صلاح بداند در آن دخل و تصرف کند، آز جمله فروش آزادانه آن به رژیم صهیونیستی.

این کارشناس نظامی سوری تاکید کرد که واشنگتن به داعش دستور پنهان شدن و تغییر مواضع خود در رقه و غافلگیر کردن کُردها در عین العرب به عنوان هدف بعدی داعش جهت نفوذ و بسط سیطره در آن را داد.

اما درباره اظهارات آنکارا در خصوص دخالت نظامی در عراق نیز مقصود تاکید کرد که قضیه درگیری و نزاع میان سوریه و ترکیه نیست، بلکه بحث برسر دو طرح منطقه‌ای است. در عراق آنها آشکارا به دنبال بالکانیزه کردن عراق بودند که طرحی سعودی – قطری – ترکی با هدف تقسیم و تجزیه عراق و تغییر ساختار جمعیتی آن بود.

وی افزود: ترکیه هیچ‌گاه ریسک رویارویی نظامی با ارتش سوریه را به جان نخواهد خرید و نقش آمریکا در منطقه نیز به ترکیه اجازه نمی‌دهد، وارد جنگ با ارتش سوریه شود که یکی از مهمترین دلایل آن نزدیکی به داعش و هم پیمانی با آن است و دلیل این مدعا آزادسازی گروگان‌های ترکیه توسط داعش است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها