امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114251
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – صادق قربانی: گروه «خراسان» نامی است که هرچند پیش از این به ندرت شنیده شده بود، اما در یکی دو هفته اخیر بارها در

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – صادق قربانی: گروه «خراسان» نامی است که هرچند پیش از این به ندرت شنیده شده بود، اما در یکی دو هفته اخیر بارها در رسانه‌ها مطرح شده و حالا پس از آنکه آمریکا اعلام کرده یکی از اهداف اقدام نظامی در سوریه بوده، بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده است. واشنگتن حالا می‌گوید این گروه ممکن است از «داعش» هم خطرناک‌تر باشد.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در حالی روز سه‌شنبه برای اولین بار در نطق خود نام این گروه را به زبان آورد و آن را متشکل از اعضای سابق «القاعده» توصیف کرد، که تاکنون هیچ‌یک از مقامات کاخ سفید تاکنون نامی از این گروه نبرده بودند. حتی در جلسات توجیهی کاخ سفید با خبرنگاران در مورد سوریه نیز تاکنون اسم این گروه مطرح نشده بود.

تنها «جیمز کلپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا که او هم خارج از مجموعه کاخ سفید به شمار می‌آید، پنج‌شنبه گذشته برای اولین بار اسم این گروه را مطرح کرده و گفته بود: «از منظر تهدید برای امنیت داخلی، خراسان می‌تواند خطری به اندازه داعش را متوجه ما کند.»

ظهور ناگهانی این گروه در بیانیه‌های مقامات آمریکایی، آن هم با توجه به اطلاعات بسیار اندکی که از این گروه وجود دارد، مسئله‌ای است که سوالات متعددی را ایجاد می‌کند. «جاناتان کارل» تحلیلگر شبکه «ای‌بی‌سی»، اقدام نظامی آمریکا علیه این گروه در سوریه را «امری بسیار غیرعادی» توصیف کرده است.

اینکه چرا نام این گروه که آمریکا می‌گوید از دستکم دو سال قبل از شکل‌گیری آن اطلاع داشته تاکنون مخفی مانده و حالا در آستانه اقدام نظامی در سوریه مطرح شده، می‌تواند دلایل و انگیزه‌های مختلفی داشته باشد.

آمریکا می‌گوید گروه «خراسان» را فردی به نام «محسن الفضلی» رهبری می‌کند که از چند سال قبل در لیست سیاه این کشور قرار گرفته و برای اطلاعات منجر به بازداشتش 7 میلیون دلار جایزه تعیین شده است. بنا بر اعلام واشنگتن، فضلی 33 ساله از نزدیکان به «اسامه بن لادن» و از معدود افرادی است که از عملیات یازده سپتامبر مطلع بوده است.

به ادعای آمریکا اعضای این گروه را اتباع پاکستان، افغانستان و یمن تشکیل داده‌اند که به دستور «ایمن الظواهری» رهبر القاعده به سوریه رفته‌اند تا از میان اتباع خارجی که برای جنگ به این کشور سفر کرده‌اند، برای حمله به غرب یارگیری کنند.

همین ارتباط با القاعده شاید از مهمترین عواملی باشد که موجب شده تا کاخ سفید حالا تصمیم به مطرح کردن نام این گروه بگیرد. اوباما برای خلاص کردن خود از روند دریافت مجوز اقدام نظامی جدید از کنگره، به القاعده و قانونی که خود زمانی مخالف آن بود، نیاز دارد.

اوباما برای اقدام نظامی بلندمدت در سوریه دو راه پیش رو دارد؛ تلاش برای اخذ مجوز از کنگره یا استفاده از مجوزی که «جورج بوش» به بهانه مبارزه با القاعده در سال 2001 دریافت کرد و همین حالا هم حملات هوایی در یمن و پاکستان نیز با استناد به همان مجوز صورت می‌گیرند.

دیلی‌بیست در گزارشی که هفته قبل منتشر کرد، نوشت تلاش دولت اوباما برای استفاده از قانونی که حمله به مواضع القاعده را مجاز شمرده، «یک ایراد کوچک دارد: داعش و القاعده با هم دشمنی دارند.»

جدایی رسمی داعش از القاعده، استدلال اوباما برای استناد به مجوز 2001 استفاده از قوای نظامی را بی‌معنی می‌کند. «رابرت چسنی» استاد دانشکده حقوق دانشگاه تگزاس می‌گوید: «این در ظاهر استناد غیرقابل قبولی است، چراکه لازمه استفاده از «مجوز 2001 استفاده از قوای نظامی» این است که «القاعده یا یک گروه وابسته به آن»، با ایالات متحده در جنگ باشند. از آنجا که داعش از القاعده جدا شده است، مطرح کردن چنین استدلالی دشوار به نظر می‌رسد.»

بسیاری در آمریکا معتقدند که رئیس‌جمهور نمی‌تواند به تنهایی و به طور یکجانبه اعلام جنگ کند. حتی اوباما هم در سال 2008 در تبلیغات انتخاباتی همین مسئله را مطرح کرده بود. او به نشریه «بوستون گلوب» گفته بود: «رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی اختیار صدور یکجانبه مجوز حمله نظامی در شرایطی را که بحث متوقف کردن یک تهدید «قطعی یا قریب‌الوقوع» مطرح نباشد را ندارد.»

جالب این است که اوباما خود پیش از این خواستار محدودیت یا حتی لغو مجوز اخذ شده از سوی بوش شده بود، اما حالا عنوان می‌کند که این مجوز مفهومی کلی دارد و رئیس‌جمهور می‌تواند برای اقدام نظامی به آن استناد کند.

در این مسیر تنها همان یک مشکل، یعنی اختلاف القاعده و داعش باقی می‌ماند. دولت اوباما در ابتدا تلاش کرد تا این استدلال را مطرح کند که «داعش» کاملا همسان با القاعده است و اهدافی مشابه آن دارد و به همین دلیل می‌توان از مجوز سال 2001 استفاده کرد. نمایندگان دولت آمریکا در جلسات استماع همین مسئله را مطرح و عنوان کرده بودند که داعش «میراث‌دار» القاعده است.

اما این استدلال حتی نماینده‌های دموکرات کنگره را نیز راضی نکرد. «آدام چف» هم‌حزبی اوباما در مجلس نمایندگان این استدلال را رد و آن را نادرست خوانده بود.

مطرح کردن نام گروه «خراسان» این مشکل را نیز حل می‌کند. گروهی که ارتباط مشخصی با القاعده دارد و واشنگتن ناگهان مدعی شده که «تهدیدی قریب‌الوقوع» در خاک آمریکا به شمار می‌آید. 

اگر تردیدی در تصمیم اوباما برای بهره‌برداری از نام این گروه وجود داشت، آن تردید هم با مرور بیانیه‌های روز سه‌شنبه دولت آمریکا پس از اقدام نظامی در سوریه و البته نامه شخص اوباما به کنگره برطرف می‌شود.

اوباما در نامه‌اش به کنگره به روشنی از اشاره به نام «داعش» خودداری کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا در عوض عنوان کرده است که اقدام نظامی اخیر با هدف حمله به مواضع «القاعده و نیروهای وابسته به آن» صورت گرفته است. عبارتی که مستقیما به مجوز 2001 اشاره دارد.

وی ادامه می‌دهد که هدف از حملات روز 22 سپتامبر در سوریه «عوامل القاعده موسوم به گروه خراسان» بوده‌اند و انجام این حملات برای دفاع از ایالات متحده و شرکایش «ضروری» بوده‌اند. رئیس‌جمهور آمریکا در این نامه تصریح کرده است که انجام این حملات، بر اساس قانون اساسی جزو اختیارات رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوای نظامی بوده است. او سپس با بیان اینکه هدف از ارسال این نامه تنها در جریان گذاشتن کنگره بوده، تلویحا عنوان کرد که برای اقدام نظامی نیازی به مجوز کنگره ندارد و تنها با قانونگذاران مشورت می‌کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار