امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114267
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، نشست خبری جشنواره بچه‌های ایرانی- عروسک ایرانی صبح امروز با حضور محمد میرکیانی مدیرگروه کودک و نوجوان شبکه ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، نشست خبری جشنواره بچه‌های ایرانی- عروسک ایرانی صبح امروز با حضور محمد میرکیانی مدیرگروه کودک و نوجوان شبکه جهانی جام جم، فرزاد هوشیار پارسیان مدیرعامل برج میلاد و نمایندگان رسانه‌های جمعی در تالار سعدی برج میلاد برگزار شد.

بنابراین گزارش در این مراسم محمد میرکیانی ضمن تبریک به مناسبت بازگشایی مدارس و گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: این جلسه اولین جلسه مطبوعاتی این جشنواره است و امیدواریم در آینده جلسه‌های بهتری را در شرایط بهتری برگزار کنیم.

وی در ادامه افزود:‌ برج میلاد جزو یکی از 6 برج بلند دنیاست و ما در این جشنواره این افتخار را داریم که این برج یکی از برگزارکننده‌های این جشنواره است و در این امر به ما کمک خواهد کرد. 

او در ادامه ضمن یاد از شهید حسین فهمیده و بهنام محمدی ادامه داد:‌ نام این دو عزیز بارها شنیده شده و باید از ایشان تقدیر شود، همچنین او ادامه داد گروه کودک شبکه جام جم قرار است موج نویی راه بیندازد و از تاریخ 12 تا 22 مهرماه این جشنواره برگزار خواهد شد که بخش‌های مختلفی نیز دارد.

وی عنوان داشت: رهبر معظم انقلاب در جمع شورای انقلاب فرهنگی بیاناتی درباره عروسک و تقسیم آن بر هویت فرهنگ ایرانی اسلامی داشتند.ایشان گفتند در این سال‌ها عروسک‌های خوبی روانه بازار شده که در وهله اول حساسیت خارجی‌ها را برانگیخت اما در ادامه آنطور که باید از آنها استقبال نشد. آن هم به این دلیل بود که بچه‌های ما با این عروسک‌ها آشنایی نداشتند یا اینکه پیشینه ذهنی از شخصیت این عروسک‌ها نداشتند در صورتی که عروسک‌های خارجی را به خوبی می‌شناسند. در این شرایط رسالت فرهنگی عروسک‌سازان و افرادی که در بازار تولید عروسک‌های ایرانی هستند رسالت فرهنگیشان دشوارتر خواهد شد چرا که کودک ایرانی هویت ایرانی را نمی‌شناسد و باید با توجه به پیشینه ذهنی که از هر عروسکی دارد آن عروسک و شخصیتش را در ذهنش را متصور شود مثل عروسک‌هایی نظیر بتمن یا مرد عنکوبتی که کودکان به خوبی این عروسک‌ها به دلیل همان پیشنیه ذهنی می‌شناسند.

در ادامه فرزاد هوشیار پارسیان افزود: مقدماتی که جناب میرکیانی گفتند برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب بود که اتفاقاً مقدمه بسیار خوبی و به جایی هم بود.عروسک یکی از ابزار سرگرمی و تربیتی در فرهنگ هر کشوری است. در ایران هم عروسک‌هایی بوده‌اند که به عنوان ابزار تربیتی بسیار از آنها یاد شده است.در ادامه در این زمینه می‌توان به کتاب آل‌بویه که به آداب و سنت ایرانیان اشاره کرده است، پرداخت.

وی عنوان داشت: گاهی اوقات ما بابت همخوانی عروسک‌ها با گروه‌های سنی نگران هستیم. دلیلش به این بر می‌گردد که عروسک‌ها برای گروه‌های سنی پائین ایجاد همزادپنداری می‌کند و کودکان دو یا سه ساله و حتی خردسال به راحتی می‌توانند دنیای کودکی خود را در این عروسک‌ها متصور شوند. کودکان با دنیایی که توسط عروسک‌ها برایشان رقم می‌خورد زندگی می‌کنند و به شدت تحت تأثیر آنها قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در جریان جریان لشکرکشی امریکا به عراق، عروسک وزیر دفاع آمریکا توسط آمریکایی‌ها ساخته شد و در تعداد انبوه روانه بازار گردید. در کنار اینها عروسک‌هایی هم وارد کشور ما شد که برگرفته از شمایل و ظاهر فیزیکی متفاوتی هستند و به دلیل جاذبه ظاهری‌شان از آنها استقبال زیادی شده است که اتفاقاً مرود تأئید فرهنگی ما نیستند که این خطر بزرگی است که ما را در این زمینه تهدید می‌کند.

وی افزود: کودکان ما بی‌پناه‌ترین افراد در جنگ نرم هستند چرا که قدرت تشخیص ندارند  و به دلیل اینکه حوزه جنگ نرم چندلایه و پیچیده است، حتی در شرایطی برای اهل فن هم قابل تشخیص نیست.

میرکیانی ادامه داد:‌ این جشنواره با حمایت برج میلاد و همکاری مهندس هوشیار برگزار شده و هدف از این برگزاری ایجاد توجه لازم و موج فرهنگی به مسئله‌ای است که تا به حال توجه کوتاهی به آن در این زمینه شده است البته منظورم این نیست که در این حوزه کار نشده بلکه آنطور که باید و شاید به آن نپرداخته.

او ضمن اشاره به عروسک‌های این جشنواره ادامه داد: در این زمینه عروسک خاصی مد نظرمان نیست اما می‌توانم به عروسک عمونوروز اشاره‌ای کوتاه داشته باشم.همانطور که می‌دانید مراسم نوروز در چند کشور دنیا برگزار می‌شود و ما هم می‌توانیم با تولید انبوه این عروسک در اقصی نقاط جهان فرهنگمان را به جهانیان عرضه کنیم.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از اهداف این جشنواره هم‌افزایی و به کارگیری ظرفیت‌های رسانه‌ای برای تولید عروسک‌های ایرانی است.

وی ضمن اشاره به عروسک‌های دارا و سارا ادامه داد: نیت خوبی پشت تولید این دو عروسک بود اما متأسفانه به دلایلی نتوانست در بازار رقابتی به خوبی ظاهر شود.

در ادامه هوشیار پارسیان افزود: که بیش از  300 غرفه در حوزه کودکان و نوجوانان در محوطه پارک و ورزش برج میلاد تدارک دیده شده در این غرفه‌ها تدابیری اتخاذ شده که بازدید کنندگان با بخش‌هایی نظیر عروسک‌سازی، عروسک‌گردانی، آشنایی با عروسک‌های اقوام مختلف ایرانی، آشنا شوند. حسن این جشنواره به این است که ما ورود را برای عموم علاقه‌مندان آزاد کردیم و از گروه‌های مختلف دانش‌آموزی دعوت کردیم تا به شکل سازماندهی شده از این جشنواره دیدن کنند.

وی ادامه داد: برنامه‌های جشنواره به شکل مستقیم از برنامه بچه‌های ایران شبکه جام جم پخش خواهد شد تا در طول این مدت مخاطبان نسبت به عروسک‌های ایرانی اطلاعات کافی را کسب کنند. تمام تلاش ما این است تا تمام فعالان حوزه عروسک‌سازی را به مردم و مخاطبین معرفی کنیم.

میرکیانی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در جشنواره عروسکی از عروسک‌های مطرح تلویزیونی استفاده می‌شود، یا صرفاً این برنامه به عروسک‌های ایرانی اختصاص دارد یا نه، پاسخ گفت: تلاش ما بر این است تا از تمام ظرفیت‌های عروسک‌سازی در تلویزیون و خارج از آن بهره بگیریم ضمن اینکه نباید این نکته را فراموش کرد که این جشنواره صرفاً به عروسک‌های تلویزیونی اختصاص ندارد و ما می‌خواهیم سایر عروسک‌های ایرانی را هم به مخاطبان معرفی کنیم چرا که عروسک‌های تلویزیونی به دلیل اینکه صرفاً برای برنامه‌های تلویزیونی تدارک دیده شده‌اند این ظرفیت را ندارند که کودکان آنها را به خلوت خود ببرند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه چرا این جشنواره از طریق شبکه دو که حوزه کارش کودک است تدارک دیده نشده و شبکه جام جم مسئولیت برگزاری آن را برعهده گرفته است، اظهار داشت: مأموریت شبکه جام جم تبلیغ فرهنگ ایرانی به تناسب اتفاقاتی است که در جامعه رخ می‌دهد به همین جهت ما سعی کردیم از طریق عروسک‌های ایرانی فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی کشور به مخاطبان ارائه دهیم ضمن اینکه تمام شبکه‌های تلویزیونی با یکدیگر همکاری دارند و برگزاری جشنواره دیگری از سوی شبکه‌ها منافاتی با کار هم ندارد.

میرکیانی درباره عروسک‌هایی که در کشورهای دیگر ساخته می‌شود، گفت:‌ای کاش نام هیچ کشوری را نیاوریم آن هم به این دلیل اینکه ما برای فکر آنها هم ارزش قائلیم و نمی‌خواهیم که تولید آنها را مورد نقد قرار دهیم.

وی به یکی از راه‌کارهای مؤثر در زمینه تولید عروسک‌های ایرانی اشاره کرد و افزود: باید سازندگان در حوزه‌های مختلف هنری عروسک‌ها را به رسمیت بشناسند. در ادامه میرکیانی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد اینکه برای نیاز امروز عروسک‌ها چه باید کرد، گفت: باید بگویم آن زمانی که ایران کشوری مستقل بود، خیلی از کشورها که در حال حاضر تولیدات عروسکی دارند هیچ تولید فرهنگی نداشتند.

در ادامه اینکه در حوزه سینما و تلویزیون توسط عروسک‌ها باید آثار جذاب و خوبی تولید شود که برای کودکان هم جذابیت خاص خود را داشته باشد.

وی به یکی دیگر از اهداف جشنواره اشاره کرد و گفت:‌ یکی دیگر از اهداف این جشنواره ایجاد هم‌ افزایی و توجه به عروسک‌های ایرانی که شور و شوق را در کودکان ایجاد خواهد کرد، است باید هنرمندان ما در سایر عرصه‌های فیلم و سریال و رسانه به سمت تولید چنین آثاری بیایند.

وی در پایان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا چهره‌هایی که در کارهای عروسکی از حضور داشته‌اند مثل عموپورنگ و یا خاله شادونه استفاده خواهد شد، گفت: این جشنواره یک جشنواره عروسکی است و یک شو نیست. عمدتاً کسانی در این جشنواره حضور پیدا خواهند کرد و دعوت خواهند شد که چهره شناخته‌شده برای کودکان باشند. ضمن اینکه ایام برگزاری این جشنواره به دلیل تقارن با جشنواره فیلم کودک ممکن است برخی از این دوستان نتوانند ما را همراهی کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها