امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114294
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست فیلم سینمایی «زیباتر از زندگی» با حضور انسیه شاه حسینی (کارگردان)، سید سعید سیدزاده(تهیه کننده) و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست فیلم سینمایی «زیباتر از زندگی» با حضور انسیه شاه حسینی (کارگردان)، سید سعید سیدزاده(تهیه کننده) و کیوان امجدیان (منتقد) در سینمافلسطین برگزار شد.

در ابتدای این نشست شاه حسینی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه این فیلم در رابطه با شخصیتی مثل شهید علم الهدی است، چه سختی هایی برای تولید این فیلم وجود داشت، اظهار داشت: اصلا سخت نبود چون هرکارگردانی که بخواهد در رابطه با یک شهید فیلم بسازد اگر شناخت کامل و همه جانبه ای از وی داشته باشد نمی تواند کار سختی باشد، من ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با شهید علم الهدی داشتم و با این شناختی که از ایشان و همچنین اطرافیانش داشتم بنابراین حرف زدن از او هم برایم کار سختی نمی توانست باشد.

وی افزود: از نتیجه کار هم راضی هستم و رضایت من زمانی بیشتر شد که متوجه شدم خانواده آن شهید هم از فیلم رضایت دارند.

سید زاده در ادامه این نشست در رابطه با مشکلات ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس گفت: برخلاف نظر یک عده که می گویند فیلمسازی در عرصه دفاع مقدس کار سختی است اما من معتقدم که آسان است و هنگامی که یا علی گفته و در این راه قدم بر میداریم همه کارها به راحتی جلو می روند، تنها مشکلی که دراین زمینه وجود دارد این است که عده ای می گویند نباید راجع به دفاع مقدس فیلم ساخت، اما غیر از این مسئله تا به امروز من هیچ سختی دیگری در کار ساخت فیلم دفاع مقدس نداشته ام و برای من حتی پشتیبانی نظامی نیز در حد بضاعت به خوبی انجام شد.

کیوان امجدیان نیز در ادامه درمورد فیلم «زیباتر از زندگی» گفت: در کارهای دفاع مقدس بیشترین تمرکز بر حوادث و اتفاقات است اما در این فیلم بیش از انکه بر حوادث تمرکز شود بر شخصیت شهید علم الهدی تمرکز شده است و بنابراین می توان گفت که این فیلم یک فیلم شخصیت محور است. و این شخصیت  در این فیلم متفاوت از آنچه که در ذهن مردم بود به نمایش گذاشته شده است و می توان گفت که بیشتر وجه انسانی و ارتباطات عاطفی ان شهید پرداخته شده است تا رشادت ها و وجه حماسی ایشان واگر از این زاویه به این فیلم نگاه کنیم می توان گفت که زیباتر از زندگی فیلم قابل تحسینی است.

شاه حسینی در رابطه با مطالعات خود پیرامون زندگی شهید علم الهدی  جهت ساخت فیلم زیباتر از زندگی گفت: من زمانی با علم الهدی اشنا شدم که 18 ماه از شهادت ایشان گذشته بود. و من زمانی که در ان منطقه بودم با یکی از همرزمان ایشان به نام شیخ شویش که کوتاه در فیلم هم حضور دارند اشنا شدم و ایشان به من گفت که چه طور حسین علم الهدی به شهادت رسیده است و پس از گذشت 18 ماه از شهادت وی برای یافتن پیکرش به آن منطقه امدند.

وی افزود: شخصیت علم الهدی برای من خیلی دارماتیک بود ضمن اینکه شنیده بودم که ایشان خانواده ای مذهبی دارند و مادر ایشان در پشت جبهه مشغول خدمت رسانی است، همچنین برای شناخت بیشتر ایشان کتاب هایی را مطالعه کردم و با اطرافیان ایشان نیز گفت و گوهای زیادی انجام دادم تا اینکه به این نتیجه رسیدم که حالا می توانم در رابطه با وی فیلم بسازم.

شاه حسینی در پاسخ به این پرسش که چرا شخصیت شهید علم الهدی شاعرانه به نمایش گذاشته شده است گفت: برای اینکه وی واقعا همینگونه بود و ایشان ادیب، شاعر، مفسر قران و نهج البلاغه بود اما بنا بر اتفاقاتی و شهادت اطرافیانش احساس کرد باید قلم را به زمین بگذارد و به جنگ برود و باید بگویم که حسین علم الهدی لطیف تر از آنچه بود که در فیلم نشان داده شده است.

سیدزاده در رابطه با عناصر و امکانات لازم برای ساخت فیلم دفاع مقدس گفت: ساخت یک فیلم خوب نیازمند به یک فیلمنامه خوب است و اگر در هرعرصه ای از جمله دفاع مقدس فیمنامه خوب نباشد نمی شود فیلم خوب ساخت. همکاری من با انسیه شاه حسینی به این دلیل است که ایشان نویسنده است و روی فیمنامه حساسیت دارد بنابریان شرط اولیه برای ساخت فیلم خوب مهیا بود و من در قدم بعدی باید امکانات خوب را برای ساخت فیلم فراهم می کردم که این هم انجام شد و یک فیلم خوب در نهایت ساخته شد.

وی افزود: اقا تاکید داشتند که در حوزه فیلم باید ذائقه مخاطبان را تغییر داد، مسئولان باید کاری کنند که ذائقه مردم را به سمت فیلم خوب دیدن تغییر بدهند نه اینکه فیلم خوب را در خندیدن بدانند.

امجدیان در ادامه با انتقاد از اینکه فیلم زیباتر از زندگی عنصر باورپذیری ندارد، ادامه داد: با اینکه انسیه شاه حسینی تلاش کرده است که شهید علم الهدی را طوری نشان بدهند که برای مخاطب باورپذیر باشد. اما این اتفاق نیافتاده است به خصوص من حس می کنم که در صحنه تانک ها مخاطب میخکوب نشد و انچه از فیلم انتظار داشتیم برای مخاطب اتفاق نیافتاد یا به قولی این فیلم نتوانست انطور که باید مخاطب را میخکوب کند. برای مثال صحنه هلیکوپتر در فیلم چ به خوبی توانست مخاطب را به خود جلب کند اما همانطور که گفتم فیلم زیباتر از زندگی در این رابطه موفق عمل نکرد.

شاه حسینی در رابطه با این مسئله عنوان کرد: اگر آن صحنه هلیکوپتر را از فیلم «چ» حذف کنیم دیگر چیزی از ان باقی می ماند اما زیباتر از زندگی از ابتدا با مخاطب همراه است ، در رابطه با صحنه تانک ها هم باید بگویم که ما 20 دقیقه راش در رابطه با ان داشتیم و حتی تان که از روی رزمنده ها عبور می کند و این به وضوح نشان داده می شود اما ما احساس کردیک که نیاز به نمایش آنها نیست.

وی افزود: مشکل از جایی آغاز شد که نویسنده ای آمد و در رابطه با علم الهدی رمانی نوشت که تبدیل به رمنس شد و در این رابطه هیچ کس بهتر از مقام معظم رهبری نمی داند که خاکریزی در آن منطقه وجود نداشت و هرچه بود تانک و تن بود. و اگر تجلیلی هم از سوی مقام معظم رهبری شده است به این دلیل بوده است اقا سعی می کنند خطای ما را نادیده بگیرند تا این نوشتن ها در رابطه با دفاع مقدس ادامه پیدا کند. به دلیل ذهنیتی که مخاطبان از طریق این کتاب در رابطه با این شهید پیدا کردند از فیلم هم انتظارات دیگری می رفت که با واقعیت همخوانی نداشت.

در پایان نشست سیدزاده خاطر نشان کرد: امیدوارم شرایط انچنان مهیا شود که ما روز به روز بیشتر بتوانیم ازاقیانوس ارزش های دفاع مقدس برداشت کنیم و آثاری را تولید کنیم که جوان ها بتوانند از طریق آن بزرگان کشور خود را بهتر بشناسند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها