امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114350
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ کیهان برزگر رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با حضور در

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ کیهان برزگر رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با حضور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به تشریح ابعاد مختلف شکل‌گیری ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، تبعات و بازتاب‌های آن در محیط منطقه و بین‌الملل پرداخت.

برزگر با بیان اینکه ائتلافی که آمریکا امروز علیه داعش شکل داده، موج دوم ائتلاف‌هایی است که آن را ائتلاف جامعه بین‌الملل علیه تروریسم می‌نامد، یادآور شد: ائتلاف اول بر موج حملات 11 سپتامبر تشکیل شد و ائتلاف کنونی هم با اهداف ژئوپلتیک پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه هر چه پیش می‌رویم تناقضات این ائتلاف نمایان‌تر می‌شود، به ذکر دلایل آن پرداخت و گفت: چند جانبه‌گرایی ادعایی موجود از سوی مقامات آمریکایی بیشتر در حالت تئوریک است و معتقدم که سیستم موجود همان یکجانبه‌گرایی با بازتعریف جدید است.

رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با ذکر این نکته که اگر قرار به چند جانبه‌گرایی باشد باید نیروهای نگران و مخالف روند جاری در منطقه و محیط بین‌الملل از جمله ایران، روسیه و چین هم حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: اشتباه راهبردی داعش باعث شد که بحث‌های تئوریک مربوط به اجماع بازیگران منطقه‌ای پررنگ‌تر شود و در همین راستا شاهدیم که علیرغم آنکه ایران و عربستان سعودی رقابت‌های جدی در مسائل منطقه‌ای دارند، اما امروز به این نتیجه رسیده‌اند که برای مدیریت شکاف‌های قومی و اختلاف‌های مذهبی در درون منطقه نیاز به نزدیکی و همکاری‌هایی از نظر مفهومی و تئوریک دارند.

برزگر با یادآوری اینکه تا زمانی که دولت آمریکا سعی کند مسائل منطقه‌ای را طوری مدیریت کند که دولت‌های منطقه از یکدیگر دور شوند، این مسائل و درگیری‌ها بین دولت‌ها و گروه‌ها وجود دارد و هزینه‌هایی که آمریکا برای رسیدن به اهدافش پرداخت می‌کند بالاست، افزود: اشتباه راهبردی آمریکا این است که به بهای تشویق دولت‌ها به اجماع با یکدیگر سیاست‌هایی اتخاذ کرده که دولت‌ها از هم جدا شوند که نمونه آن ائتلاف ضد داعش است.

 وی در بخشی از این گفت‌وگو تصریح کرد: باید با مشارکت کشورهای خارجی در منطقه خاورمیانه مخالفت شود، زیرا کشورهای منطقه خاورمیانه به اندازه کافی توان و مدیریت لازم را برای کنترل بحران‌های منطقه خود دارند. ضمن اینکه بازیگر خارجی تنها با توجه به منافع خودش ائتلاف‌های منطقه‌ای را شکل می‌دهد نه با منافع منطقه‌ای.

مشروح این گفت‌وگو به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار