امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۶:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114353
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌یکی از تاکیدات دولت در بسته خروج از رکود غیر تورمی، فروش اموال مازاد بانک‌ها از طریق ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌یکی از تاکیدات دولت در بسته خروج از رکود غیر تورمی، فروش اموال مازاد بانک‌ها از طریق ساز و کار بورس کالای ایران است، در این بین علی رغم حمایت کارشناسان و نمایندگان مجلس از این اتفاق، تاکنون خبری از اقدام عملی بانک‌ها نشده است.

در این باره، ایرج ندیمی نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرنگار فارس، گفت: اموال بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ مربوط به اشخاص نیست که مزایده آن‌ها به شیوه دلخواه و غیر شفاف انجام شود.

ندیمی افزود: در این زمینه باید به گونه‌ای عمل شود تا دولت، سپرده گذاران و حتی همه مردم از جهات مختلف بر چگونگی روند فروش اموال اشراف داشته باشند.

وی با بیان اینکه فروش اموال بانک‌ها باید از دو بعد «قیمت» و «فرصت خرید» مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در مورد قیمت باید مشخص شود که آیا اموال بانک‌ها با نازل‌ترین قیمت فروخته شده و یا اینکه امکان فروش با قیمت بالاتر نیز وجود داشته است. در این رابطه اعلام قیمت پایه از سوی کارشناسان حائز اهمیت است تا اینکه افرادی خاص نتوانند به دلیل وجود رابطه، اموال را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در خصوص فرصت خرید برای عموم افراد حقیقی و حقوقی، گفت: همچنین باید شرایطی فراهم شود تا فقط عده‌ای خاص امکان حضور در روند فروش را نداشته باشند و فرصت خرید برای همه فراهم باشد.

ندیمی به تاکید دولت بر فروش اموال مازاد بانک‌ها از طریق بورس کالا اشاره کرد و گفت: سازوکار شفاف بورس کالا می‌تواند مشکلات قیمت و فرصت خرید در مزایده ها را حل کند که در این بین بانک ها باید فروش اموال خود از بورس را آغاز کنند.

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: شفافیتی که در معاملات بورس کالا وجود دارد، از رانت خواری عده‌ای خاص جلوگیری می‌کند و صیانت از حقوق بیت المال و دفاع از منافع مردم را به همراه دارد.

وی در پایان به مزایده‌های غیر شفاف فعلی اشاره کرد و گفت: در مزایده‌های فعلی به دلیل غیر شفاف بودن، شائبه زدوبند وجود دارد اما وقتی مزایده اموال به بورس کالا بیاید، تمام مراحل فروش در شفافیت کامل انجام می‌شود و به عبارت بهتر همه چیز قانونمند می‌شود.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها