امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114358
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار دفاعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن رضایی دبیر مجمع  تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس ...

به گزارش خبرنگار دفاعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن رضایی دبیر مجمع  تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در وزارت امور خارجه که با عنوان ایستادگی دیروز، عزت امروز و تعالی فردا برگزار شد، گفت: ملت ایران از حادثه بزرگی سربلند بیرون آمد؛ در طول تاریخ ما شاهد جنگ‌های زیادی بوده‌ایم ولی جنگ ایران و عراق یکی از بزرگترین آنها بود.

وی ادامه داد:‌در جنگ ایران با عراق برای اولین بار در قرن بیستم پدیده جدیدی در جهان شکل گرفت که هر دو قطب جهان یعنی آمریکا و شوروی در یک حادثه جنگی در کنار هم قرار گرفتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تقابل‌های بلوک شرق و غرب در جنگ‌های مختلف، اتحاد این دو بلوک در مقابل ایران در جنگ هشت ساله را یادآور شد و اظهار داشت:‌تعبیر آن زمان امام این بود که دست آمریکا از آستین شوروی بیرون آمده است؛ در جریان جنگ ما با عراق شوروی با آمریکا به دلیل توافقی که بر سر حمله به افغانستان بر سر همدیگر انجام دادند دولت شوروی پاداش نادیده گرفته شدن حمله‌اش به افغانستان را در عراق داد و به هیچ وجه از تسلیح این کشور کوتاهی نکرد.

رضایی اظهار داشت: علاوه بر شوروی آمریکایی‌ها نیز همه نوع سلاح به عراق می‌دادند و یکی از اعضای کنگره آمریکا گفته بود که این مقدار کمک نظامی از سوی آمریکا به عراق تعجب آور است؛ حتی فرانسوی‌ها نیز هواپیماهای مخفی سوپراتاندارد در اختیار عراق گذاشتند.

وی اوضاع نیروهای مسلح ایران در زمان جنگ را بحرانی خواند و اظهار داشت:‌بالاترین درجه‌ای که ما در زمان آغاز جنگ داشتیم سرهنگ بود چون در اثر انقلاب ارتش از هم پاشیده بود و سپهبدها و سرلشکرها رفته بودند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: سلاح، مهمات و قطعات یدکی تجهیزات نظامی ما نیز قطع شده بود؛ در این شرایط نتیجه عقلی این جنگ باید شکست ایران می‌بود و آنهایی که این حمله را طراحی کرده بودند اگر ذره‌ای احتمال شکست می‌دادند وارد سرزمین ایران نمی‌شدند و همه شاخص‌ها نشان داد که آنها در این حمله موفق خواهند شد.

رضایی با بیان اینکه در زمان حمله عراق به ایران هیچ کدام از مرزهای ما تحمل مقاومت بیشتر از 5 ساعت را نداشت، تصریح کرد: عراق در همان حمله اول وارد 5 استان کشور شد؛ در همان سال اول جنگ تلاش‌هایی برای آزادسازی مناطق انجام شد ولی حتی یک تپه هم آزاد نشد.

رضایی با اشاره به اقدامات بنی‌صدر در سال ابتدایی جنگ اشاره کرد و گفت: بنی‌صدر فکر می‌کرد می‌تواند از طریق تعامل با دنیا و اروپا راه چاره‌ای باز کند؛ همه باید این را بدانند و فکر نکنند که بنی‌صدر به خط مقدم جبهه نمی‌رفت و حتی به دنبال این بود که یک منطقه را بگیرد تا توانایی خود را اثبات کند ولی نه در داخل و نه در خارج توفیقی پیدا نکرد.

رضایی ادامه داد:‌از ابتدای سال دوم جنگ در عرصه سیاسی کشور آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و در عرصه فرماندهی جنگ نیز مسئولان تغییر کردند و ما شاهد بودیم که طی 10 ماه 90 درصد خاک اشغال شده ایران آزاد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تحولات سال سوم جنگ را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌اوضاع به گونه‌ای شد که همان کسانی که این جنگ را برای شکست ایران و پیروزی خود آغاز کرده بودند گفتند که این جنگ نباید برنده داشته باشد و کسینجر در زمان آزادی خرمشهر این موضوع را بیان کرد.

رضایی با بیان اینکه ما پس از آزادی خرمشهر جنگ سنگین‌تری را داشتیم،‌اظهار داشت: آنها می‌خواستند از پیروزی ایران در بیرون از خاک خود و خاورمیانه جلوگیری کنند و می‌گفتند اگر عراق سقوط کند خاورمیانه به دست ایران می‌افتد.

وی اضافه کرد: آنها نتوانستند مانع پیشروی ایران به مرزها شوند و ما از مرزها عبور کردیم و فاو شلمچه و حلبچه را گرفتیم که این اتفاق منجر به صدور قطعنامه 598 شد که بیشتر از دیگر قطعنامه‌ها به نفع ایران بود.

رضایی ادامه داد:‌البته این قطعنامه ابهاماتی داشت که ایران و وزارت خارجه با هدایت دکتر ولایتی تلاش کردند تا این ابهامات حل شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: دلیل صدور این قطعنامه به نفع ایران این بود که جمهوری اسلامی در حال ورود به عراق بود و آنها احساس کردند که ممکن است نفت عراق در شمال و جنوب به دست ایران بیفتد برای همین از طرفی هواپیمای ایران در خلیج فارس را می‌زدند و از طرفی پای میز مذاکره می‌گفتند که ما بیشتر از این نمی‌توانیم به شما امتیاز بدهیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام رژیم بعث در حمله مجدد به ایران در سال‌های پایانی جنگ را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: ماشین جنگی صدام دوباره به راه افتاد و وارد خاک ایران شد. در همین زمان امام با وجود آنکه برایشان تلخ بود قطعنامه را پذیرفتند و پس از پذیرش قطعنامه یک قیام به پا شد و نیروهای زیادی به جبهه رفتند.

وی ادامه داد:‌ارتش صدام وارد جاده اهواز-خرمشهر شد و این شهر را محاصره کرد. ما نیز با یک عملیات به نام عملیات سرنوشت ارتش عراق را عقب زدیم ولی همزمان مطلع شدیم که منافقین از سمت کرمانشاه وارد خاک ایران شدند که در آنجا نیز با عملیات مرصاد دشمن نابود شد.

رضایی با بیان اینکه امروز یکی از فرزندان انقلاب سکان وزارت امور خارجه را به دست گرفته و ما در شرایط سخت مذاکره و تحریم‌ها هستیم، تصریح کرد: حادثه جنگ نشان داد که دکترین انقلاب اسلامی مقاومت است که یک بال آن جهاد و بال دیگر آن تعامل است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: انقلاب با یک بال تعامل و با یک بال جهاد می‌کرد؛ برخی می‌گفتند اگر می‌خواهید با دنیا رابطه داشته باشید باید از انقلاب گذرید و نمی‌شود از فلسطین دفاع کرد و همزمان مذاکره نیز انجام داد.

وی افزود: عده‌‌ای نیز می‌گفتند که چرا آقای ولایتی مذاکره می‌کند همانطور که برخی امروز می‌گویند چرا آقای ظریف مذاکره می‌کند؛ این گروه می‌گفتند مذاکره معنا ندارد ولی نمی‌دانستند که امام می‌گوید با یک بال مذاکره باید انجام شود و با یک بال جهاد صورت گیرد.

رضایی ماهیت انقلاب را به گونه‌ای دانست که نمی‌توان انقلابی بودن را از آن حذف کرد و در ادامه افزود:‌با این شیوه تمام کشورها به جز اسرائیل و آمریکا در طول جنگ برای مذاکره به ایران آمدند و هیچ گاه مذاکرات قطع نشد.

وی اظهار داشت:‌عده‌ای می‌گویند چرا بعد از فتح خرمشهر صلح نکردید در حالی که اصلا صلحی در کار نبود. بلکه هیأت‌های مذاکره‌کننده می‌آمدند و می‌رفتند و درخواست ایران نیز مشخص بود؛ ایران می‌گفت به ما تجاوز شده و متجاوز باید تنبیه شود.

رضایی تصریح کرد: از سوی دیگر ما هیچ گاه منتظر نتیجه مذاکرات نمی‌ماندیم و به مقاومت خود در جبهه‌ها با قدرت ادامه می‌دادیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز ایران در مذاکرات جدی است و همه درک کرده‌‌اند که رهبری پشت سر مذاکره‌کنندگان هستند ولی باید تورم و بیکاری نیز کاهش پیدا کند زیرا اگر آنان احساس کنند که تحریم‌ها موثر بوده تن به مذاکره جدی نمی‌دهند.

رضایی با بیان اینکه دشمنان در 10 سال ابتدایی انقلاب قصد ساکت کردن صدای انقلاب را داشتند تصریح کرد: امروز دشمنان قصد تخریب صدای انقلاب را دارند و به وسیله داعش و القاعده سعی در تخریب چهره انقلاب دارند.

وی اقدامات گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق را یادآور شد و افزود: می‌بینید که این گروه‌ها چه تنفری را از اسلام به وجود آورده‌‌اند و می‌خواهند به این وسیله بگویند که مسلمانان خشونت‌طلب، جنایتکار و بدون رحم هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خیانت تکفیری‌ها به جهان اسلام را بی‌سابقه خواند و تصریح کرد: ما وظیفه داریم دقیق‌تر عمل کنیم و مسیر خود را با قوت ادامه دهیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها