امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114375
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 9
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه دوم مهر ماه در مراسم گرامیداشت آغاز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه دوم مهر ماه در مراسم گرامیداشت آغاز سال تحصیلی دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی با تأکید بر ضرورت توجه بیشتر به مراکز پژوهشی به امر مهم دفاع مقدس اظهار داشت: برخی سؤالات در این مورد در حد رسانه‌ها مانند فتح خرمشهر و نحوه اتمام جنگ مطرح می‌شود که گاهی نیز با برداشت‌های سلیقه‌ای عجین می‌شود که ضروری است با مستندات پاسخ گفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در آینده مسابقه‌ای برای پیشرفت در منطقه خواهیم داشت که نمی‌تواند متکی به نفت باشد، افزود: اتکا به انرژی نمی‌تواند ساختار مناسبی برای اقتصاد ایران بسازد و نباید آینده خود را وصل به انرژی کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه آسیب اصلی داخلی ما در حوزه اقتصاد است، گفت: این به شما دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی که در بحث‌های استراتژیک کار خواهید کرد مربوط خواهد بود.

وی علت اصلی آسیب حوزه اقتصاد کشور را فقدان تربیت دقیق مدیران و پیوند خوردن آن با مسائل سیاسی برشمرد و گفت: رشد اقتصادی ایران طبق پیش‌بینی‌ها باید بین سال‌های 84 تا 91، 8 درصد می‌بود در حالی که این میزان در عمل 6.9 درصد بود و در سال 91 نیز به منهای 0.58 درصد رسید که این یعنی سقوط آزاد، شاید بگوییم که تحریم‌ها در این خصوص موثر بوده است، اما قبلا سال‌هایی را نیز پشت سر گذاشته‌ایم که درآمد ما کمتر از میزان درآمدهای این بازه زمانی بوده است، اما چون اقتصادمان به نفت گره نخورده بود کمتر ضربه خورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی معضل دیگر اقتصاد کشور را کاهش بهره‌وری عوامل تولید دانست و گفت: در اکثر مناطق ایران معدن داریم اما دولت دست می‌گذارد روی معادن هیچ کاری انجام نمی‌دهد و نمی‌گذارد هم کس دیگری هم از معادن بهره‌برداری کند با اینکه اشتغال فراوان ایجاد می‌شود.

وی با ابراز تاسف از اجرا نشدن سیاست‌های اصل 44 و در حقیقت اجرای نیمه دولتی آن تصریح کرد: رشد کشاورزی ما نزول داشته است و علت اصلی آن وابستگی به نفت است.

لاریجانی از اختصاص بخش اعظم بودجه واردات کشور به کالاهای مصرفی سخن گفت و با یادآوری اینکه میزان بیکاری در سال 83، 10 درصد و در سال 91 12.2 درصد بوده است علت آن تربیت مدیران اقتصادی خواند و ادامه داد: در بخش نظامی نیز تقاضای بودجه بیشتر وجود دارد اما مشکلات این بخش با این ارقام بودجه حل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه 85 درصد بودجه کشور صرف بودجه جاری می‌شود، تصریح کرد: اقتصاد ما جنس دولتی دارد و تا بودجه کشور از بخش جاری کاسته و به بخش سرمایه‌ای اضافه کند موتور اقتصاد راه نمی‌افتد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید به این نکته توجه کنیم که از بودجه جاری کاسته و بهره‌وری را افزایش دهیم به عنوان مثال ما اکنون 27 درصد پرت آب داریم.

وی با تأکید بر ضرورت تغییر نوع اقتصاد کشور و استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی عنوان کرد: نفت باید تبدیل به بودجه سرمایه‌ای کشور شود نه بودجه جاری.

لاریجانی بدهکاران بانکی را مشکل دیگر اقتصاد کشور برشمرد و گفت: یک بخش از این مشکل ناشی از دغل‌کاری‌هاست، اما بخش دیگر نیز مربوط به ناتوانی بدهکاران به بازپرداخت بدهی خود برمی‌گردد، از این رو رفع شرایط رکودی کشور ما به همت بلند‌تری نیاز دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: اگر می‌خواهیم جلوی دشمن بایستیم باید نقاط ضعف را بشناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تحولات جهانی گفت: تغییر در توزیع قدرت جهانی را شاهد هستیم، در شرایطی که جهان از وضعیت دوقطبی به تک‌قطبی روی آورد، امروز در حال عبور از آن بوده و یک شرایط چند قطبی به چند کاره نیز نیست، در حال شکل‌گیری است.

لاریجانی از شکل‌گیری قطب‌های متکثر در شرق سخن گفت و ادامه داد: به عنوان مثال کشور چین به ویژه از بعد اقتصادی، جمعیت و قابلیت‌های نظامی اکنون ظهور کرده و قابل صرف‌نظر کردن نیست.

وی با تأکید بر اینکه قدرت‌های نوظهور دیگری در حوزه‌های منطقه‌ای تأثیرگذار هستند، خاطرنشان کرد: اجتماع اینها یک قطب بزرگ ایجاد می‌کند و در کل شرایط دنیا در حال رفتن به سمت قطب‌های متکثر با وزن‌های مختلف اما تأثیرگذار است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در گذشته بعضی قدرت‌ها مانند روسیه در عین نقش‌آفرینی مرعوب شرایط بین‌المللی بودند، اضافه کرد: قدرت‌هایی که حاضر نبودند خود را بروز دهند امروز با قدرت جدیدی ظهور پیدا کردند و گاه چالش کرده و پیش‌بینی این است که این گونه چالش‌ها در صحنه جهانی بیشتر شود.

وی از بیداری سیاسی مردم نه فقط در خاورمیانه بلکه در سطح جهانی سخن گفت و افزود:‌در این زمینه‌ها رسانه‌ها نقش مهمی داشتند، ما امروز در اروپا، خاورمیانه و دیگر نقاط شاهد استقلال خواهی هستیم که اگر به آن توجه نشود می‌تواند نوعی پراکندگی جغرافیایی به وجود آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هویت‌ها از سطح اتصالات قبلی خود در حال خارج شدن هستند، خاطرنشان کرد: مثلا در همسایگی ما شرایط از نظر تنوع قومی و مذهبی به نحوی است که حتی دیگر حاضر به کار مشارکتی در امر حکومت نیستند.

لاریجانی به تحقیر نهادهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: پس از جنگ جهانی دوم نهادهایی برای ثبات بین‌المللی شکل گرفت که هر چند عادلانه نبود اما کارکردهایی داشت، اما امروز همین نهادها از حیثیت افتاده‌اند، یعنی رفتارها خارج از چارچوب آنها شکل می‌گیرد، مانند ائتلافی که اخیرا خارج از چارچوب شورای امنیت برای حمله به عراق و سوریه تشکیل شد.

وی ادامه داد:‌ این نهادها برای چه بوجود آمد؟ برای اینکه در حساس‌ترین موضوعات بنشینند و تصمیم‌ بگیرند، اما وقتی آنها را کنار می‌گذارند یعنی کارآمدی آنها زیر سؤال رفته است.

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی به مصادیق اوکراین و عراق و نیز تحریم‌های ایران به عنوان نمونه‌هایی از ائتلاف‌های خارج از چارچوب شورای امنیت اشاره و تصریح کرد: نهادهای بین‌المللی دچار یک رخوت شده‌اند، بنابراین به جنگ‌ها دامن زده می‌شود.

لاریجانی با اشاره به سخنان دیروز رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه سوریه توان برخورد را داعش را ندارد، از این رو ما برخورد می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این جمله به این معناست که یک رابطه جدیدی در حال خلق شدن است، بگذریم که این بهانه است، چراکه شما (آمریکایی‌ها) خود نگذاشتید که دولت سوریه با تروریست‌ها برخورد و شما این گروهک‌ها را همدل می‌کردید.

لاریجانی با اشاره به اینکه نابرابری‌های اقتصادی در صحنه جهانی در آینده خود را نشان می‌دهد گفت: هر چند غرب از نظر سرعت پیشرفت اقتصادی سریع است و مجموعه تولید غرب معادل 35 هزار میلیارد دلار و به میزان نصف تولید سالانه سایر دنیاست اما این نابرابری اقتصادی برای آنها مشکل ایجاد خواهد کرد.

وی با استناد به قول یک تحلیل‌گر غربی گفت: او می‌گوید در سال 1980 پنج درصد جمعیت آمریکا صاحب 16.5 درصد درآمد سالانه این کشور بودند که  این میزان در سال 2008 به 21 درصد رسیده است و نشان دهنده عمیق‌ترشدن شکاف طبقاتی در آمریکاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر درآمد از کشورهای غربی بد نیست و نگرانی‌‌آنها از توزیع ثروت است لذا پیش‌بینی این است که این شکاف در کشورهای لیبرال رو به  افزایش است و با بحران‌های روبرو می‌شود.

وی اضافه کرد: برژینسکی تغییر در قدرت جهانی افول جاذبه جهانی آمریکا پیامدهای ژئوپولیتیکی و چگونگی احیای آمریکا را 4 مسئله پیش‌روی مهم  ایالات متحده آمریکا می‌داند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط بین‌المللی با مسائل بسیار متنوعی مواجه شده است که نه در جنگ سرد و نه در سه دهه اخیر سابقه نداشته است بیان کرد: تحولات منطقه‌ای نیز از بعضی از این عوامل متاثر است مثلا بیدار اسلامی جدای از بیداری سیاسی جهانی نیست هر چند که باید تحقیر شدگی ملت‌های مسلمان و عقده‌ای که نسبت به اسرائیل در آنها ایجاد شده را نیز نادیده نگرفت.

لاریجانی بیداری اسلامی را پدیده‌ای واقعی عنوان کرد و گفت: ممکن است بعضی از کشورها و قدرت‌های بزرگ بر روی آن خاک بپاشند اما نمی‌توانند آن را از بین ببرند؛ ممکن است در بعضی نقاط آن را سرکوب کنند اما از جای دیگر منفجر می‌شود. همانطور که در یمن اعتراضات را به نحوی تغییر دادند اما دوباره بروز یافت.

وی در مورد نفرت جهانی نسبت به آمریکا گفت: این مطلب بارها در نظرسنجی‌ها مشخص و سبب نگرانی آمریکایی‌ها شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا در موضوعات تروریستی حرکت‌های تروریستی طالب پیدا می‌کند اظهار کرد:  هر کس علم حرکات را بلند می‌کند پیرو می‌یابد و البته نفرت  از آمریکا بعید است که کاهش پیدا کند چرا که آمریکایی‌ها امنیت اسرائیل را به منافع خود گره زده‌اند و با بزک کردن هم نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند.

لاریجانی تروریسم را تاثیرگذار بر روی شرایط منطقه‌ای خواند و گفت: تروریسم در منطقه رو به صعود است چرا که هر چند اشغال افغانستان با قصد مبارزه با تروریسم صورت گرفت اما امروز دامنه آن به پاکستان، عراق، سوریه و یمن هم گسترش یافته است.

وی از بستر عمومی و واکنش به ائتلاف برای عملیات در سوریه به عنوان دو عامل گسترش تروریسم یاد کرد و افزود: جالب است که رئیس جمهور آمریکا می‌گوید می‌خواهیم ریشه تروریسم را بخشکانیم، آیا معقول است که با حمله هوایی تروریسم را خشکاند؟ این‌ها در خانه‌ها پناه گرفته‌اند تا کنون چقدر توانسته‌اید این پدیده را علاج کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم را می‌زنید و آنان نیز از شما (آمریکایی‌ها)متنفر می‌شوند و جذب تروریسم‌ها میشوند البته فقط امریکایی‌ها هم نیستند بلکه برخی کشورهای منطقه هم دست داشتند.

وی ادامه داد: شاید نگاهشان این بود که جریانات مجاهد منطقه را لکه‌دار کنند و با ایجاد جریان‌های بدلی آنها را تخریب کنند.

لاریحانی بیشتری عوارض گسترش تروریسم را متوجه مردم منطقه خواند و گفت: دولت‌های غربی تروریست‌ها را بمباران می‌کنند و ما عوراض و مشکلات آن برای منطقه باقی می‌ماند،‌تندروی از آنجا که هیچ معقولیتی ندارد همیشه مشکل‌ساز است و ماندگاری‌ش نیز بسیار است.

وی از کاهش نیاز قدرت‌های جهانی به انرژی خاورمیانه به واسطه روی آوردن آنها به انرژی‌های نو سخن گفت و افزود: یک زمانی قدرت‌های علمی و اقتصادی دنیا را بلوک‌های نظامی تشکیل می‌دادند اما اکنون قدرت‌های جدید علمی ظهور کردند و اکنون در نقاط مختلف دنیا به واسطه رشد علمی قطب‌های علمی را شاهد هستیم، ممکن است ما از نظر اقتصادی وضع مناسبی نداشته باشیم اما در فناوری رشد خوبی داشته‌ایم.

لاریجانی ایران را کشوری دموکراتیک و الهام‌بخش خواند و گفت: وضع امنیتی ما در میان کشورهای منطقه‌ای از ثبات خوبی برخوردار است و از نظر دموکراسی برجسته هستیم.

وی خاطر نشان کرد: دموکراسی ما بر پایه ارزش‌های دینی است و این خیلی مهم است که در آینده فرزندان ما از این ظرفیت برخوردار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی وضعیت ایران را از این جهت ممتاز خواند و گفت: این ها در چارچوب قانون اساسی به امنیت پایدار منجر شده است.

وی بهانه‌گیری‌های هسته‌ای را یکی از چالش‌های کشور خواند و با اشاره به اینکه غرب تلاش کرد انرژی هسته‌ای ما را دچار نسیان کند گفت: علت عدم موفقیت در این زمینه الان می‌کوشند آن را محدود کنند بدین ترتیب که تحقیق و توسعه در این صنعت را در ایران به تاخیر بندازند.

لاریجانی مواد مخدر را از جمله آسیب‌های جدی کشور در حوزه اجتماعی خواند و گفت: باید با این پدیده عالمانه مبارزه کرد و از جمله دیگر آسیب‌های اجتماعی ما سرقت‌های مسلحانه است.
انتهای پیام/  

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار