امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114425
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 101
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا در حالی دقایقی قبل در مجمع عومی سازمان ملل متحد در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا در حالی دقایقی قبل در مجمع عومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره ایران سخن گفت که نسبت به دفعات قبل به ویژه سال گذشته سخنان وی از  حجم کمتری برخوردار بود.

بنابر این گزارش، باراک اوباما در سخنرانی امروز خود در پیامی هشدارگونه و سیاستمدارانه گفت: «پیام من به رهبران ایران ساده و روشن است. این که می توانیم به نتیجه برسیم و این فرصت را از دست ندهید. ما می‌توانیم به توافقی برسیم که نیازهای انرژی ایران را تامین کند به شرطی که اطمینان حاصل کنیم ایران تسلیحات هسته‌ای تولید نمی‌کند.»

اوباما امروز در سخنان خود تاکید کرد یافتن راه حلی دیپلماتیک برای رفع اختلافات هسته‌ای با ایران، بخشی از تعهد آمریکا برای مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای است.

این در حالی است که وی در سخنرانی سال گذشته خود مفصل‌تر در زمینه موضوع اتمی ایران به ایراد نطق پرداخته بود.

اوباما سال گذشته در این زمینه گفته بود:« آمریکا و ایران از سال 1979 تاکنون از یکدیگر جدا شده‌اند. این بی‌اعتمادی ریشه عمیقی دارد. ایرانی‌ها برای سال‌ها از مداخله آمریکا در امور کشورشان و نقش آمریکا در سرنگونی یک دولت ایرانی در زمان جنگ سرد گله کرده‌اند. از سوی دیگر، آمریکایی‌ها هم دولت ایران را  طوری دیده‌اند که همواره واشنگتن را دشمن خود اعلام کرده، به صورت مستقیم یا از طریق رابطان خود آمریکایی‌ها را به گروگان گرفته، نیروها و غیرنظامیان آمریکایی را کشته و اسرائیل را به عنوان نزدیک‌ترین متحد ما، تهدید کرده است.»

اوباما همچنین سال گذشته گفت : «فکر نمی‌کنم که این تاریخچه دشوار یک شبه قابل رفع باشد. این بدگمانی‌ها بسیار عمیق و ریشه دار است اما اگر بتوانیم موضوع هسته‌ای ایران را رفع کنیم سپس به گام‌های بزرگتری که بر اساس احترام دو جانبه است منتهی می‌شود.»

رئیس‌جمهور آمریکا  سال گذشته درباره ارتباط با ایران تصریح کرد: «من برای رئیس‌جمهور روحانی نامه نوشتم که ما می‌خواهیم این مسئله از طریق صلح‌آمیز رفع شود اما اجازه دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را نمی‌دهیم. ما به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم و به حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای احترام می‌گذاریم.»

اوباما در ادامه سخنان سال گذشته خود در مجمع سازمان ملل متحد تاکید کرد: «رهبر عالی ایران علیه بمب اتم فتوا داده است و روحانی تأکید کرده که ایران بمب اتم تولید نخواهد کرد.»

وی با بیان اینکه این مواضع 2 دولت باید مبنایی برای دستیابی به راهکاری برای موضوع هسته‌ای ایران تبدیل شود، گفت؛ باید راه‌حلی پیدا کنیم که در عین حال که حقوق مردم ایران را پاسخ می‌گوید، به جامعه بین‌الملل اطمینان دهد ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.»

آنچه که از قیاس این دو  سخنان جداگانه برداشت می‌شود تمرکز  رییس جمهور آمریکا در سال جاری بر اموری چون تنش با روسیه ، تعهد در قبال اوکراین، دفاع از حملات ائتلاف آمریکا به سوریه و به بهانه مقابله با داعش بود.

اوباما در سخنان خود خیلی کلی و مبهم به تکرار برخی جملات کلیشه‌ای در قبال ایران پرداخت.

از دیگر نقاط قابل تعمق در سخنرانی امسال اوباما با سخنان سال گذشته وی می‌توان به این مورد اشاره کرد که وی در سال قبل 13 بار از لفظ «ایران» و «ایرانی» در سخنان خود استفاده کرد ولی این‌بار تنها 4 دفعه از واژه «ایران» استفاده کرد.

اوباما همچنین سال گذشته از حق ملت ایران در برخورداری از انرژی هسته‌ای سخن گفته بود ولی امسال هیچ اشاره‌ای بدین مسئله نکرد.
انتهای پیام/
 
   
 
   

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار