امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114446
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی ظهر چهارشنبه به وقت محلی و در حاشیه اجلاس مجمع ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی ظهر چهارشنبه به وقت محلی و در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «وان رامپوی» رییس شورای اروپایی در خصوص موضوع هسته ای ایران و خطر تروریسم و خشونت در منطقه و جهان به گفت و گو پرداخت.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه جز تفاهم راه حل پایدار دیگری در موضوع هسته ای ایران وجود ندارد، اظهارداشت: دولت یازدهم، تمام توان خود را برای مذاکرات منطقی به کار گرفته است و توافق ژنو هم نشان داد که مذاکره می تواند نتیجه‌بخش باشد.

رییس جمهوری با تاکید بر مدنظر قرار دادن اهداف بلند مدت، بر حفظ غرور ملی و حقوق مردم ایران در توافق هسته ای تأکید کرد و گفت: توافق نباید پایه گذار تبعیض باشد، که در این صورت در آینده همه کشورهای عضو معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی ) نگران خواهند بود.

روحانی، توافق هسته ای را بنای اعتمادی جدید و سودمند قلمداد کرد و گفت: دو طرف توافق کردیم غنی سازی برای تامین مصارف صلح آمیز در ایران انجام شود و این معیار و قاعده مهمی است. همچنین همه این مذاکرات برای این است که اعتماد بین طرفین ایجاد شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی، تاریخ یک کشور را ضمانتنامه بزرگی برای هر توافق دانست و خاطرنشان کرد: ملت ایران، ملتی بزرگ و با فرهنگ است و هرگز توافقی را که امضا کرده، نقض نکرده است.

روحانی یادآور شد: توافق هسته ای صرفا مربوط به موضوع هسته ای نیست بلکه مهم فضایی است که بوجود خواهد آورد؛ در آن فضا بسیاری از مشکلات می توانند در قالب همکاری، راه حل های سریعتری پیدا کنند.

رییس جمهوری، با بیان اینکه بی ثباتی و تروریسم منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، افزود: در عراق با دو مشکل بی ثباتی و تجزیه عراق مواجه بودیم و اربیل و بغداد در معرض خطر عظیمی بودند.

رییس جمهوری، چالش دیگر را موضوع خشونت و تروریسم نام برد و یادآور شد: مشکلات فعلی منطقه خاورمیانه قابل سرایت به سایر مناطق است. در میان تروریست های داعش، اتباع اروپایی هم حضور دارند که اگر به کشورهای خود بازگردند افراد خطرناکی برای این کشورها خواهند بود.

روحانی با بیان اینکه حل خشونت و تروریسم مستلزم گفت‌وگو است، تصریح کرد: نقش ایران در ثبات منطقه بسیار مهم است و اگر تلاش های ایران در کنار مردم عراق نبود چه بسا تروریست ها سرنوشت عراق را در دست می گرفتند؛ ایران همه شرایط لازم برای کمک به صلح و ثبات منطقه را دارد.

«وان رامپوی» رییس شورای اروپایی نیز در این دیدار با بیان اینکه موضوع هسته ای باید هر چه سریعتر به سرانجام برسد، اظهار داشت: ظرف یکسال گذشته تغییرات فوق العاده مثبتی را شاهد بوده ایم که توافق اقدام مشترک آغاز آن بود.

رییس شورای اروپایی افزود: وقتی بتوانیم به توافق جامع دست پیدا کنیم مرحله جدیدی از روابط بین ایران، اروپا و جامعه بین الملل آغاز می شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها