امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۰۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114466
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ محققان آلمانی اعلام کردند که یک دوز از داروی ضد افسردگی می‌تواند ساختار مغز را فقط در ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ محققان آلمانی اعلام کردند که یک دوز از داروی ضد افسردگی می‌تواند ساختار مغز را فقط در مدت چند ساعت تغییر دهد.

مطالعه انجام شده توسط دانشمندان موسسه «ماکس پلانک» در «لایپزیک» نشان داد که رایج‌ترین داروهای ضد افسردگی، «مهار کننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین» می‌توانند مغز را تحت تأثیر خود قرار دهند و در اتصالات پیام مغز اختلال ایجاد کند.

با توجه به گزارش منتشر شده در مجله زیست شناسی،‌ مطالعه محققان با استفاده از دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی اتصالات مغز را پیگیری کردند.

محققان ابتدا اطلاعات آماری افرادی که مغز آنها به مدت 15 دقیقه در اسکنر مغز که میزان اکسیژن خون جاری در مغز را اندازه می‌گیرد، جمع‌آوری کردند.

بعد آنها به گروه مورد مطالعه یک دوز از داروی ضد افسردگی اسکیتالوپرام با برند تجاری لگزاپرو دادند و آنگاه اتصالات مغز آنها را اسکن کردند.

مقایسه اسکن‌های اتصال مغز3-D نشان داد که تغییرات برجسته در مغز ناشی از مصرف دارو است.

پژوهشگران اظهار دارند که این یافته‌ها می‌توانست گام نخستی به سوی درک این باشد که آیا اسکن نسبتاً ساده مغز ممکن است روزی به روانپزشکان کمک کند تا بین افرادی که به این دارو پاسخ می‌دهند و افرادی که پاسخ نمی‌دهند تمایز قایل شود یا خیر؛ این محل مناقشه در معالجه افسردگی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها