امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114467
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مهران سرمدیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مرمت آسیاب تاریخی آخرین(عطارها) با مبلغی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مهران سرمدیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مرمت آسیاب تاریخی آخرین(عطارها) با مبلغی بالغ بر 300 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی میراث فرهنگی انجام شد.

وی با اشاره به قدمت آسیاب تاریخی آخرین افزود: در جنوب شهر کاشان و در فاصله سه کیلومتری از جاده کاشان قمصر، در مسیر جریان آب جاری از بند قهرود چندین آسیاب آبی وجود دارد که سالم‌ترین و پابرجاترین آنها، آسیاب آخرین است.

به گفته وی، بند قهرود در دوره صفویه، تأمین‌کننده آب این دشت و اراضی دیگر کشاورزی در این منطقه بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در کشورمان در هر شهر و روستایی که جریان آب به صورت‌های مختلف اعم از رودخانه، قنات، چشمه و نهر وجود داشته است می‌توان به وجود آسیاب‌های آبی پی برد که هر کدام بر حسب نوع به‌کارگیری انرژی آب طرحی به خصوص دارند و از جهت مکانیک آسیا و ساخت معماری با هم متفاوت هستند.

سرمدیان تصریح کرد: : آسیاب تاریخی آخرین(عطارها) از آثار زیبای به جا مانده از دوران قاجار است که در جاده گردشگری کاشان - قمصر واقع شده و با توجه به سالم ماندن قسمت‌های اصلی بنا قابلیت بازسازی این اثر تاریخی وجود دارد و از این بنا می‌توان به عنوان یک اثر مهم در جذب گردشگر در این منطقه استفاده کرد.

وی افزود: آواربرداری، پی‌سازی، دیوار چینی، استحکام‌بخشی قسمت‌های مورد نیاز و لایروبی و کول گذاری مسیر قنات خروجی آب، اصلاح و طوقه‌گذاری دهانه‌های چاه مربوط به قنات از اقداماتی است که برای مرمت این اثر انجام شده است.

سرمدیان با تأکید بر اینکه آسیاب‌ها علاوه بر ساختار معماری ویژه‌ای که در دل زمین دارند از لحاظ تأسیسات هیدرولیکی و وسایل مکانیکی روایتگر دانش پیشینیان ما محسوب می‌شوند، یادآور شد: آسیاب‌ها در نقاط مختلف به صورت‌های متفاوتی وجود دارد و برای آرد کردن گندم و غلات دیگر جهت تهیه نان و مصارف مختلف از آن استفاده می‌شده است.

آسیاب تاریخی آخرین (عطارها) به شماره 6531 در سال 81 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/2406/الف30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها