امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114498
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی قبل با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، سخنرانی خود را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی قبل با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، سخنرانی خود را آغاز کرد.

اوباما در آغاز سخنرانی خود تصریح کرد: ما در تقاطع جنگ و صلح، بی‌نظمی و یکپارچگی و ترس و امید در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ایم.در سراسر جهان نشانه‌هایی از پیشرفت دیده می‌شود. تعداد اعضای سازمان ملل افزایش یافته و میزان فقر کمتر شده است اما ناراحتی‌های گسترده‌ای هم‌اکنون در جهان دیده می‌شود.
اوباما ادامه داد که تمامی مشکلاتی که جامعه جهانی در حال حاضر با آن روبرو است، نیازمند توجه فوری است و گفت که علائمی از معضل گسترده‌تر وجود دارد و آن عدم توانایی نظام بین‌الملل برای حفظ صلح در جامعه به هم متصل است.

اوباما سپس ادامه داد که جنگ جهانی اول جان میلیونها نفر را گرفت تا دریابیم که زمان امپراطوری‌ها تمام شده است و جنگ جهانی دوم ما را در برابر فاشیسم متحد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود ضمن انتقاد از سیاست خارجی روسیه تصریح کرد که کشورهای جهان در رسیدگی به معضلات جهانی موفق نبوده‌اند.
وی ادامه داد: بعد از آنکه مردم اوکراین اعتراض کردند و خواستار اصلاحات شدند، رئیس‌جمهور فاسد آنها فرار کرد. برخلاف خواسته دولت کی‌یف، کریمه به مسکو ملحق شد، روسیه به شرق اوکراین سلاح وارد کرد و بر خشونت جدایی‌طلبان و درگیری‌هایی که به کشته شدن هزاران نفر منجر شد، دامن زد و روسیه حمایت صرف از جدایی‌طلبان را رها کرد و ارتش خود را به مرز آورد. آمریکا معتقد است که حق با کسی نیست که زور دارد و زورگویی می‌کند بلکه این حق است که قدرت و توان می‌آورد. کشورهای بزرگتر نباید به کشورهای کوچکتر زور بگویند و افراد باید بتوانند آینده خود را انتخاب کنند.
وی از اوکراین حمایت کرد و گفت: آمریکا و همپیمانان ما از مردم اوکراین در حالیکه دموکراسی و اقتصاد خود را توسعه می‌دهند، حمایت می‌کند. ما همپیمانان ناتو خود را تقویت می‌کنیم و تعهد خود برای دفاع جمعی را حفظ می‌کنیم. مسکو برای هرگونه تهاجم متحمل هزینه خواهد شد.
رئیس‌جمهور آمریکا تأیید کرد که اگر روسیه مسیر صلح و دیپلماسی را پیش گیرد، ممکن است تحریم‌ها علیه این کشور لغو شود.

اوباما سپس دو گزینه را برای کشورهای عضو سازمان ملل پیشنهاد کرد و گفت که این کشورها یا می‌توانند در برابر مشکلات پیش رو عملکرد ضعیفی داشته باشند و ناموفق شوند و یا اینکه تلاش خود را افزایش دهند و گفت که آمریکا گزینه امید را انتخاب کرده است.

بخشی از سخنرانی اوباما به برنامه هسته‌ای ایران مربوط می‌شد و وی تأکید کرد که آمریکا به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران است و گفت: این بخشی از تعهد ما برای متوقف کردن گسترش تسلیحات هسته‌ای است و به دنبال صلح و ثبات در جهانی عاری از این تسلیحات هستیم و این تنها در صورتی محقق می‌شود که ایران فرصت را از دست ندهد.

اوباما ادامه داد: پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است: این فرصت را از دست ندهید. ما می‌توانیم به راه‌حلی برسیم که نیازهای انرژی شما در تأمین کند و در عین حال به جهان اطمینان دهد که این برنامه صلح‌آمیز است.

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که آنچه را تحت عنوان جنگ تمدن ها مطرح شده است، نمی پذیرد و تأکید کرد که هیچ‌وقت در جنگ با اسلام نبوده است و نخواهد بود و تأکید کرد که صلح از آموزه‌های اسلام بوده است.
وی خواستار همکاری بین‌المللی برای مقابله با داعش شد و گفت: زمان آن فرا رسیده است که جهان به ویژه جامعه مسلمانان به صراحت، با استفاده از زور و به طور مداوم ایدئولوژی سازمانهایی چون القاعده و داعش را رد کنند و تنها زبانی که این قاتلان آن را متوجه می‌شوند زبان زور است.

وی تأکید کرد که هم اکنون بیش از 40 کشور برای پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش اعلام آمادگی کرده‌اند و گفت اقدامات جامعه جهانی باید در چهار حوزه متمرکز باشد و نخستین گام، تضعیف گروهی است که تحت عنوان دولت اسلامی شناخته می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به اینکه داعش و گروههای مثل این گروه، افراطی هستند، ادامه داد که تمام مذاهب هدف حملات افراط‌گرایان بوده‌اند.

اوباما ادامه داد که چالش دوم این است که جهان اسلام باید از تفکر داعشی دوری بجوید و افکار نوجوانان نباید با کینه آلوده شود.

وی سپس تصریح کرد که چالش سوم این است که امروز اسلام با جنگ‌های داخلی و خارجی روبرو بوده است و مدعی شد که خشونت شیعه و سنی خاورمیانه را از هم گسیخته است و گفت که این جنگی است که هیچ‌کس برنده آن نیست.

وی گفت که چالش چهارم این است که نوجوانان مسلمان نباید به گروههای افراطی بپیوندند و از کشورهای مسلمان خواست که بر پتانسیل نوجوانان خود تمرکز کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانی خود تأکید کرد که تنها راه باقیمانده برای جنگ داخلی سوریه، راه‌حل سیاسی است.

اوباما تأکید کرد که آمریکا نه تاب آن را دارد که تروریست‌ها پناهگاه امنی داشته باشند و نه اینکه در مقام یک اشغالگر کار نخواهیم کرد اما با هرگونه تهدید علیه امنیت آمریکا مقابل می‌کنیم.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانی خود به حوادث اخیر فرگوسن که یک نوجوان سیاهپوست آمریکایی توسط یک افسر پلیس سفیدپوست کشته شد اشاره کرد و گفت، آمریکا نیز با تنش‌های قومی و نژادی روبرو است.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش‌هایی از سخنرانی خود به موضوع اسرائیل و فلسطین پرداخت و گفت که حاکمیت جهان باید درگیری بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها را مورد خطاب قرار دهد.
وی ادامه داد که خشونت‌ حاکم در منطقه بسیاری از اسرائیلی‌ها را آماده کرده که کار سخت صلح را رها کنند اما بگذارید واضح باشم: وضعیت کرانه باختری و غرب باثبات نیست. ما نمی‌توانیم در این شرایط که موشک‌هایی به سمت اسرائیلی‌های بی‌گناه پرتاب می‌شود و زندگی بسیاری از کودکان فلسطینی در غزه گرفته می‌شود، تلاش خود را رها کنیم.
اوباما تأکید کرد: ما بر این اصل پایبند خواهیم بود که اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها، منطقه و جهان در صورت وجود دو دولتی که در کنار هم در صلح و امینت زندگی می‌کنند، عادلانه‌تر خواهد بود
اوباما متعهد شد که آمریکا از آنچه که باید انجام دهد منصرف و منحرف نخواهد شد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها