امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1145
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 246
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: محسن پرویز یادداشتی را با عنوان «فرهنگ مدیریت بسیجی» نوشته و آن را در اختیار ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: محسن پرویز یادداشتی را با عنوان «فرهنگ مدیریت بسیجی» نوشته و آن را در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس قرار داده است که در ذیل می‌آید.

به گمانم سال 1366 بود که پدر یکی از دوستانم، پست معاونت یکی از وزارتخانه‌ها را به قهر ترک کرد و بلافاصله، آشنایی که توسط خود او به آن وزارتخانه منتقل شده بود، جانشینش شد! از نظر ما جوانان غیرتی - از نظر همه‌مان - این اقدام (پذیرش جانشینی دوستی که خودش در بالندگی فرد مؤثر بوده است) ناجوانمردی محسوب می‌شد. قرار شد یکی از رفقا با او صحبت کند و به او بفهماند که چهره‌اش نزد دوستان و آشنایان خراب شده و این اقدام او به هیچ وجه قابل توجیه نیست؛ خاصه آن که استعفای آن عزیز نیز حالت قهر داشت و چندان جدی نبود و بازگشت او به کار هم اصلاً غیرمحتمل به نظر نمی‌رسید. پاسخ او بسیار جالب و تأمل برانگیز بود. گفته بود : « اگر من نپذیرم، دیگری می‌پذیرد! بنا بر تغییر است و چیزی به آن عزیز قهر کرده نخواهد رسید. اما حالا که من پذیرفته‌ام سعی خواهم کرد کارهای ناتمام او را به انجام رسانم.»

دوست جوان ما قانع نشده بود و گفتگو به درازا کشیده بود. آنچه او گفته بود، از منظر عقل و منطق بود و آنچه دوست جوانمان بر آن اصرار می ورزید، از نگاه لوطی گری و جوانمردی بود. (که گاهی خیلی هم با عقل حسابگر سازگار نیست) ! گفتگو که به درازا کشیده بود، او مجبور شده بود، کلام آخر (و اصل کلام) را بگوید: « این مقام مزایایی دارد که من به آن احتیاج دارم. هم به حق مدیریتش نیاز دارم و هم به سایر امکاناتی که به عنوان معاون وزیر در اختیارم قرار می گیرد! »

و به یاد داشته باشیم که آن روزها، اختلاف مزایای مدیران با سایر کارمندان و کارشناسان چندان هم زیاد نبود !
***

«پذیرش مسئولیت» با «گرفتن پست و مقام» فرق دارد؛ ندارد؟! در سال هایی که چندان هم دور نیست، کسانی در این مملکت مسئولیت می پذیرفتند و به مدیریت ها نگاهی غیرمادی داشتند. از نظر آنها، به دنبال پست و مقام بودن بسیار مذموم جلوه می‌کرد و اگر مسئولیتی به ایشان واگذار می شد، در پی آن بودند که با خدمت هر چه بیشتر، خانه‌های خود را در آخرت محکم و وسیع کنند نه در دنیا ! این آدمها وجود داشتند، با ما زندگی می کردند و شاید اگر کمی دقت کنیم، خیلی هایشان را هنوز در اطراف خود می بینیم؛ همان ها که امام (ره) هشدارمان می داد مبادا خانه نشین شوند!

اما آیا امروز، فرهنگ غالب در بین مدیران جامعه ما همان است که باید باشد؟ گویا برای بسیاری از افراد، «فرهنگ مدیریت بسیجی» افسانه‌ای است که شنیدن و بازگو کردنش هم ملال آور است ! در نظر بسیاری از «قاعدین دیروز» (به تعبیر حضرت امام)، مدیریت نیز نوعی بازی است و هر بازی، قاعده ای دارد! و از آنجا که تدوین کنندگان قواعد این بازی هرگز فرهنگ مدیریت بسیجی را باور نداشته‌اند، قوانینی نوشته‌اند که گویا خواسته‌اند چاره چندانی جز طلب ریاست و مقام برای مدیران باقی نگذارندۀ گوی حبّ ریاست برای آلوده ساختن برخی مدیریتها کافی نبوده و باید همه تلاش‌ها معطوف آن می‌شده که مدیریت را تا آنجا که ممکن است جذاب و خواستنی‌تر کنند.

آیا با خود اندیشیده‌ایم که چرا گاهی وقتی یک مدیر ارشد برکنار شده است، تلاش می‌کرده تا این تصمیم ملغی شود و شگفت آور آن که (در گذشته‌ها) گاهی می‌شنیدیم فرد حاضر به تحویل دادن اتاق خود نبوده است؛ اتاقی که برای دکور و تزییناتش زحمت بسیار کشیده است !

مزایای برخی مدیران چنان است که دل کندن از آن به راحتی امکان پذیر نیست. آیا نباید به «فرهنگ مدیریت بسیجی» بیندیشیم؟!
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها