امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11452
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در درس تفسیر قرآن خود در مسجد اعظم قم اظهار کرد: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در درس تفسیر قرآن خود در مسجد اعظم قم اظهار کرد: ضرورت معاد از چند بعد در قرآن اثبات شده که یکی از آنها تبیین ربوبیت خداوند است.

وی افزود: ربوبیت خداوند با بی حساب و کتاب بودن کار موجودات سازگار نبوده و این مسئله در عالم هستی وجود ندارد؛ وجود معاد هدف‌دار بودن آفرینش را نشان می‌دهد زیرا اگر قیامتی در کار نبود جهان بی‌هدف بود و این امر نیز با دانایی و حکمت خداوند در تضاد است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر ساخته‌ای بدون هدف باشد بی‌تدبیری سازنده را نشان می‌دهد گفت: ربوبیت خداوند ایجاب می‌کند که همه امور عامل بر اساس حساب و کتاب و تدبیر باشند و این مسئله بر تمام کارها در این جهان صدق می‌کند.

وی ادامه داد: انسان‌ها در عالم ملکوت مراحلی را پشت سر می‌گذارند که بر اساس روایتی از امام معصوم(ع) بسیاری از آنها قابل بیان و ذکر نیست.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه اراده الهی و جاری بودن خواست خداوند در همه جهان به وسیله عقل اثبات می‌شود خاطرنشان کرد: معاد و قیامت و پاداش و عقاب آن جهان یک ضرورت است و عقل آن را می‌پذیرد؛ اقتضای عالم هستی این است که دنیای مادی محل آزمون و آخرت محل پاداش و عقاب باشد.

مفسر قرآن کریم عنوان داشت: اینکه برخی مسئله تناسخ را مطرح می‌کنند نمی‌تواند شیوه درستی برای جریان یافتن زندگی باشد زیرا با عقل هم سازگار نیست؛ صحیح آن است که انسان در این جهان کارهایی را بر اساس انتخاب خویش انجام دهد و در آخرت جزایش را ببیند اما هوس‌مداران با معاد مشکل دارند و این برهان قاطع را نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه ایمان تنها برای ورود به بهشت کافی نیست گفت: عمل صالح هم باید همراه با ایمان باشد تا انسان را به پاداش الهی برساند اما در مورد جهنم باید گفت کفر لازمه آن نبوده و معصیت‌‌کاران به دوزخ می‌روند.

آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: هیچ کس را یارای مقابله با قضا و قدر الهی نیست و افرادی هم که دشمنی می‌کنند در واقع می‌خواهند دین ما را از پا در بیاورند وگرنه خود می‌دانند که نمی‌توانند با پروردگار عالمیان ستیز کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه تمام علما و صاحب‌نظران بر اساس عقل و منطق وجود معاد را ضروری می‌دانند گفت: آنان که معاد را منکر می‌شوند تمام حرف‌هایشان باطل است.

وی افزود: بلاها و مصائب به واسطه لطف الهی از انسان‌ها دور می‌شوند و ذات اقدس الهی به هر موجود زنده و غیر زنده‌ای که امر کند اطاعت خواهد شد.
انتهای پیام/78004/و30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها