امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114526
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
«رحمت‌الله عبدالله‌اف» معاون رئیس مرکز مطالعات افغانستان و آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «دولت

«رحمت‌الله عبدالله‌اف» معاون رئیس مرکز مطالعات افغانستان و آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «دولت اسلامی» را پروژه‌ای می‌داند که در پشت سر آن اهداف کلان ژئوپلیتیکی قرار گرفته است.

وی در کنار منافع ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی حامیان داعش، با کمک گرفتن از این سازمان تروریستی و میدان دادن به آن‌ها در جهت ایجاد «دولت اسلامی»، مخدوش کردن چهره اسلام و تخریب وحدت امت را یکی از اهداف عمده پشت پرده این گروه عنوان کرد.

عبدالله‌اف با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فساد فراگیر، زمینه را برای متمایل شدن بخشی از جوامع آسیای مرکزی و به خصوص جوانان به گروه‌های افراطی و انحرافی فراهم کرده است، گفت: مشکل اینجاست که به دلیل بی‌عدالتی‌هایی که در جوامع ملی و بین‌المللی اتفاق می‌افتد، بخش قابل توجهی از جوانان مسلمان منطقه راه مقابله با سلطه را جهاد می‌دانند و به این موضوع کاری ندارند که پشت شعار جهاد در سوریه و عراق منافع چه کشورهای پنهان می‌باشد.

از این نظر اعلام خلافت اسلامی توسط گروه تروریستی داعش توجه بخشی از جوامع منطقه و به خصوص جوانان را به خود جلب کرده است که بحثی جدی تلقی می‌شود.

عبدالله‌اف ضمن پاسخ به این پرسش فارس که با جلب جوانان آسیای مرکزی برای جنگ در سوریه و عراق چگونه می‌توان مقابله کرد، گفت: اکنون برخلاف دوران شوروی از هر یک کشور آسیای مرکزی صدها هزار نفر در خارج (به خصوص در روسیه) به سر می‌برند که از وجود آن‌ها، گروه‌های افراطی و تروریستی استفاده‌های لازم به عمل می‌آورند.

وی گفت: کنترل شرایط این عرصه نیز برای نهادهای امنیتی و انتظامی منطقه سخت شده است و به این دلیل است که تعداد اتباع منطقه در ترکیب گروه‌های تروریستی فعال در سوریه و عراق چند هزار نفر حدس زده می‌شود.

دیگر اینکه با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های روسی نظیر «آدناکلاسنیکی»، «و کانتکتی» و همچنین «فیس‌بوک»، «توییتر» و... افراد مورد نظر هدف مطالعه قرار گرفته و در نهایت به این گروه‌ها و جریان‌های افراطی و انحرافی جذب می‌شوند. ضمنا بر اساس اعلام منابع، ترکیه اصلی‌ترین مسیر ورود شبه‌نظامیان منطقه به سوریه می‌باشد.

به اعتقاد این صاحبرنظر مسائل سیاسی، مشکل اصلی دولت‌های منطقه عدم همکاری لازم با جوامع اسلامی است تا با کمک گرفتن از مردم بتوان مانع فعالیت و افزایش نفوذ سازمان‌های تندرو مذهبی شد.

سیاست‌های غلط حکومتی، دستاویز تحرکت جریان افراط در اسیای مرکزی

وی ادامه داد: اینکه مبارزه با روسری دختران و زنان در مدارس و سازمان‌های دولتی، محاسن مردان جوان، عدم حق ورود افراد زیر سن 18 به مساجد و... از سوی نهادهای رسمی دنبال می‌شود، به نوعی کمک به افزایش توجه بخشی از مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به گروه‌های وارداتی مذهبی می‌باشد که با هدف توسعه اسلامی، تامین عدالت اجتماعی، مبارزه با نظام‌های غیرمردمی، نقض حقوق‌ و آزادی‌های اساسی، فساد اخلاقی و مالی و... را شعار خود انتخاب کرده‌اند. بنابراین کنترل بر فعالیت سازمان‌های افراطی و تروریستی باید با همکاری فعال روحانیت واقعی و مردم به نتیجه برسد.

به باور معاون رئیس مرکز مطالعات افغانستان و منطقه، بدون استثنا همه کشورهای آسیای مرکزی در برابر نفوذ افراطی‌گری آسیب‌پذیر بوده و در ترکیب گروه‌های تروریستی موجود در سوریه و عراق قرار گرفتن اتباع آن‌ها آینده نگران‌کننده‌ای را برای منطقه فراهم خواهد کرد.

همین حالا فعالیت چنین گروه‌هایی در آسیای مرکزی و همچنین در شمال افغانستان در حال تشدید شدن می‌باشد که احتمالا در سال آینده میلادی با «توجیه» خروج نیروهای نظامی غربی از افغانستان و «شفافیت» مرزهای منطقه با افغانستان، شاهد افزایش تحرکاتی هم در داخل و هم پیرامون آسیای مرکزی خواهیم بود.

داعش؛ گروهی ضداسلامی و ساخته منفعت طلبان غربی و عربی است

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بحث اقدامات خطرناک داعش پرداخت و تاکید کرد: «دولت اسلامی» با اقدامات غیراسلامی و غیرانسانی که انجام می‌دهد، بزرگترین ضربه به اسلام و مسلمانان را می‌زند.

  «دولت اسلامی» مدعی دفاع از منافع امت اسلامی است، ولی در رابطه به تجاوز اخیر اسرائیل به غزه حتی کوچک‌ترین حمایتی از فلسطین به عمل نیاورد که خود حاکی از وجود پشت پرده منافع مشترک داعش و رهبران غربی و شرقی آن است.

بنابراین، چنانچه امروز وجود این گروه بهانه برای مداخله آمریکا و غرب در امور داخلی کشورهای خاور نزدیک را فراهم کرده است، پس فردا با توجیه «تعقیب عوامل دولت اسلامی» در مناطق حساس ژئوپلیتیکی و دارای ذخایر سرشار طبیعی، حضور واشنگتن و متحدانش بعید نخواهد بود.

وی در این رابطه، نصب شدن پرچم داعش در خیابانی در تاشکند را حرکتی معنادار توصیف کرد.

عبدالله‌اف در پاسخ به این پرسش فارس که آیا حمله‌های هوایی آمریکا به مواضع داعش منجر به تضعیف این گروه تروریستی خواهد شد، تصریح کرد: بیشتر تحلیلگران بی‌طرف، داعش را زاده سیاست‌های نادرست آمریکا و متحدان غربی و شرقی‌اش می‌دانند که مورد حمله‌های هوایی قرار دادن مواضع آن نیز بخشی از سناریوی واشنگتن برای منطقه خواهد بود.

احتمالا از نظر مالی نیز استقلال داعش امری است که مورد تائید غرب نبوده و از راه اقدامات هوایی و تضعیف آن، می‌خواهند این گروه‌ را تحت کنترل خود داشته باشند. اشتباه فاحش آمریکا و متحدانشان در خاور نزدیک و خلیج فارس این بود که از وجود گروه‌های افراطی و تروریستی خواستند به عنوان ابزار مهار ایران در منطقه استفاده کنند که ضعف‌های عمیق این سیاست بیش از پیش در حال برجسته شدن می‌باشد.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار