امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114567
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اتاق ایران در دانشگاه ناصرخسرو تاجیکستان که به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اتاق ایران در دانشگاه ناصرخسرو تاجیکستان که به درخواست آن دانشگاه و به همت رایزنی فرهنگی ایران تجهیز شده بود، با حضور محمد حسن صنعتی ، رایزن فرهنگی ایران در این کشور فارسی‌زبان، معاون آموزشی دانشگاه ناصرخسرو و جمعی از اساتید و دانشجویان زبان فارسی ـ تاجیکی، به طور رسمی افتتاح شد.

پس از گشایش اتاق ایران در دانشگاه ناصرخسرو، جلسات متعدد رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان و معاون آموزشی و  تنی چند از اساتید و دانشجویان دانشگاه ناصرخسرو برگزار شد.
 محمدحسن صنعتی در ابتدای این جلسه عنوان کرد: در تاجیکستان، احساس بیگانگی نمی‌کنیم و انگار که در کشور خودمان هستیم؛ زیرا در ذیل یک کلمه بسیار پر معنایی به نام «فرهنگ نیاکان» همه‌ آنچه را که مبانی فرهنگ شرق محسوب می‌شود پاس داشته و نگهبانی کرده‌اند و به گمان من، سردمداران علم و فرهنگ و اندیشه و ادب بوده‌اند.

وی در ادامه افزود: در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و علمی وارد عمل خواهیم شد و به شما و همه‌ کسانی که سربلندی این کشور عزیز را خواسته باشند کمک خواهیم کرد تا به هدف مشترک ما که همان سربلندی این ملت اصیل، با فرهنگ و فرهیخته هست، دست پیدا کنیم.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: به اتفاق همکارانم، هسته‌ اصلی فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان را حرکت و جنبش علمی تعریف کردیم و در این راستا ارتباط‌مان با مراکز علمی تاجیکستان مانند آکادمی علوم تاجیکستان، کمیته‌ زبان و اصطلاحات و برخی از نهادهای دیگر را گسترش دادیم و تجربه‌های علمی ایران را به عنوان هدیه از طرف ملت ایران در اختیار شما قرار خواهیم داد.

در ادامه، معاون دانشگاه ناصرخسرو نیز ضمن اشاره به این موضوع که مدتی بوده از نیاکان و گذشتگان خود دور شده بودیم؛ ولی امروز با کسب استقلال به ریشه‌ خود رو آورده‌ایم که این مهم با کوشش دولت، وزارت معارف و ریاست دانشگاه در حال تحقق است.

وی در ادامه گفت: از مهیا کردن شرایط برای بازگشت به اصل و ریشه‌ خود توسط رایزنی فرهنگی ایران، از جمله اهدای کتاب به این دانشگاه تشکر می‌کنیم؛ چون این شرایط، مسیر را برای برگشت به گذشته‌ اصیل‌مان آماده می‌سازد.
 رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان همچنین در ملاقات با دانشجویان گفت: شاید برای شما تعجب‌آور باشد که کسی از خارج از کشور بیاید و همه‌ آداب و رسوم شما را بشناسد و با شما هم زبان باشد. ولی تنها کشوری که با شما هم زبان و فرهنگ هست، ایران است؛ البته در کنار آن کشور افغانستان نیز همین ویژگی را دارد.

 در ادامه دانشجویان نیز ضمن تشکر، درخواست‌هایشان از رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان را مطرح کردند که از جمله درخواست کتاب‌های درسی ایرانی و اعزام به ایران بود.
 
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها