امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114573
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز دوشنبه 31 شهریور ،رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی با همکاری شهرداری استاری گراد سارایوو و انجمن ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز دوشنبه 31 شهریور ،رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی با همکاری شهرداری استاری گراد سارایوو و انجمن کوهنوردی ژلیزنیچار بوسنی، فیلم مستند سفر به ایران، با موضوع خاطرات سعاد موهیچ، دوچرخه‌سوار جهانگرد از مناطق مختلف ایران را در سالن آمفی تئاتر استاری گراد سارایوو به نمایش گذاشت.

استقبال بیش از 300 نفر از جوانان و علاقمندان بوسنیایی و برخی از شخصیت‌ها و مقامات بوسنیایی از این نمایش فیلم، از نکات قابل توجه این برنامه بود.

پیش از نمایش فیلم، محمدرضا آرام، رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی، در سخنانی گفت: اگرچه بوسنی و ایران هزاران کیلومتر از همدیگر دور و در دو قاره‌ی‌ مختلف مستقر هستند، بین این دو کشور روابط فرهنگی و دینی عمیقی وجود دارد و همین تقارب فرهنگی است که موجب نزدیکی دو ملت به یکدیگر شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش، ضمن اشاره به روند ساخت این فیلم مستند، گفت: آنچه در اینجا به عنوان فیلم مستند سفر به ایران پخش می‌شود، جلوه‌ای اندک از مظاهر فرهنگ و تمدن غنی ایرانی است که قدمتی به اندازه‌ی خود تاریخ دارد و این فیلم تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های گردشگری و مناطق دیدنی و تاریخی ایران است.

آرام ادامه داد: آنچه بین گردشگرانی که به ایران سفر کرده‌اند رایج شده، اعتراف به مهمان‌نوازی و دوستی و محبت ایرانیان است که داشته‌های خود را با مسافرانی از کشورهای دیگر می‌آیند، بدون هیچ چشم‌داشتی تقسیم می‌کنند.

وی افزود: نکته‌ی بسیار مهم در تدوین این فیلم مستند این است که رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی، دخل و تصرفی در تدوین این فیلم مستند انجام نداد تا مردم بوسنی خاطرات سفر آقای سعاد موهیچ را آنگونه که خود از دریچه‌ی دوربین می‌بیند و آنگونه که خودش حکایت می‌کند، به تماشا بنشینند.

آرام در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: سفر آقای موهیچ به ایران، صرفاً یک سفر ورزشی نبوده است، هر چند که توانمندی‌های جسمی ایشان در این سفر طولانی پرماجرا بسی قابل تقدیر است؛ اما قطعاً ایشان روح و روان خود را با مهربانی‌هایی که از مردم ایران در طول سفر در مناطق مختلف دیده، سیراب کرده است. بنابراین از این منظر، وی سفیر صلح و دوستی بین دو ملت بوسنی و ایران بوده است.

همچنین در ادامه، دالوین کادریچ، رییس انجمن ژلیزنیچار، به ارایه‌ی گزارشی بسیار کوتاه از سفر 45 روزه‌ی سعاد موهیچ به ایران ارایه داد و پس ار آن، سعاد موهیچ، در سخنانی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در سارایوو برای تمهید مقدمات لازم برای انجام این سفر و مساعدت برای تهیه و تولید فیلم مستند سفر به ایران، با اشاره به برخی از خاطرات به یاد ماندنی از برخورد گرم و صمیمانه‌ی اقشار مختلف مردم ایران با او، گفت: در ابتدا، من اطلاعات متناقضی درباره‌ی ایران داشتم و حتی برخی من را از سفر به ایران باز می‌داشتند؛ ولی از ابتدای ورودم به ایران تا آخرین لحظه‌ی خروج از ایران، مورد لطف و محبت بی‌شائبه‌ی مردم ایران قرار گرفتم.

وی سپس با اشاره به جاذبه‌های توریستی ایران گفت: کشور ایران با تاریخ چند هزار ساله و زیبایی‌های خیره‌کننده و تنوع آثار تاریخی و میراثی به جا مانده از زمان‌های بسیار قدیم، یکی از زیباترین کشورهای جهان است و به همین دلیل، همه‌ی شما را دعوت می‌کنم که اگر قصد سفر دارید، درنگ نکنید و فرصت سفر به ایران را به هیچ وجه از دست ندهید.

در پایان، فیلم مستند سفر به ایران، (Put u Iran) به زبان بوسنیایی و با زیرنویس فارسی پخش شد. حاضران در سالن، حین پخش فیلم و پس از پایان نمایش آن، چندین بار به وجد آمده و به شدت به تشویق ایران و ایرانی پرداختند.

از نکات بسیار مهم در این فیلم، اشاره‌ی راوی به قدمت حضور ادیان توحیدی در ایران و زندگی مسالمت‌آمیز مسلمانان، مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان در کنار هم بود و نیز در بخش‌هایی از فیلم، جاذبه‌های توریستی، صنایع دستی و هنری اصفهان، صنعت فرش و گلیم ایران و معماری بی‌نظیر ایرانی به نمایش درآمد که با استقبال زیاد حاضران مواجه شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها