امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114624
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۴
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بیژن زنگنه در آئین افتتاحیه نهمین نمایشگاه ایران پلاست اظهار داشت: وقتی در سال 76 وارد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بیژن زنگنه در آئین افتتاحیه نهمین نمایشگاه ایران پلاست اظهار داشت: وقتی در سال 76 وارد وزارت نفت شدم ارزش تولیدات پتروشیمی به زحمت به یک میلیارد دلار می‌رسید اما امسال علی‌رغم کار زیر ظرفیت واحدها ارزش تولیدات به حدود 22میلیارد دلار می‌رسد.
وی افزود: امیدواریم با حل مشکلات کشور و با همت مدیران در افق 1404 یعنی 10 سال آینده به ظرفیت تولید 70میلیارد دلار محصولات پتروشیمی برسیم و برای این کار به همین حدود سرمایه‌گذاری نیاز داریم.
زنگنه اضافه کرد: اگر این کار انجام شود حجم بزرگی از صنایع پائین‌دستی پتروشیمی راه خواهد افتاد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه طرح‌های مورد نیاز برای تولید خوراک پتروشیمی به زودی به بهره‌‌برداری می‌رسد، گفت: امسال چهار فاز پارس جنوبی با ظرفیت 100میلیون مترمکعب و سال آینده چهار فاز دیگر با ظرفیت تولید 100میلیون مترمکعب گاز به بهره‌برداری خواهد رسید و گازهای سنگین در همه فازها استحصال خواهد شد.
وزیر نفت ادامه داد: علاوه بر این برنامه‌ریزی شده برای تأمین خوراک واحدهای جدید استحصال گازهای سنگین احداث شود که سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای آنها نیز تأمین منابع شده است.
وی واحد بازیافت اتان فاز 12 پارس جنوبی، واحد بازیافت اتان و گازهای سنگین پارسیان، واحد بازیافت اتان و گازهای سنگین بیدبلند، واحد NGL3100 در دهلران، NGL3200 در غرب کارون، NGL1800 در آقاجری، NGL2300 برای گازهای لایه خامی مارون و NGL خارک را از جمله این واحدها اعلام کرد.
زنگنه در ادامه اظهار داشت:‌ عزم ما این است که امسال هرچه بیشتر بتوانیم خوراک بیشتر برای پتروشیمی‌ها فراهم کنیم اما وقتی فشار زیاد شد تأمین گاز برای مصارف عمومی اولویت دارد اما امسال وضعمان بهتر است.
وی ادامه داد:‌ برای آینده هم واحدهای جداکننده اتان و گازهای سنگین نقش بیشتری به پتروشیمی‌ها بدهیم و چه با سرمایه آنها و چه با کمک فنی آنها تلاش برای راه‌اندازی و به مدار آمدن واحدهای استحصال گاز سنگین را تسریع کنیم تا کمبود خوراک کاویان و امثال آن را تأمین کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: باید نقش شرکت ملی پتروشیمی را بازتعریف کنیم و من بخشی از این نقش را متوجه توسعه صنایع پائین‌دستی می‌دانم.
وی افزود: شرکت ملی پتروشیمی می‌تواند برای احداث زیرساخت ها کمک‌های فنی کند چرا که این کار نه تنها برای ایجاد بازار مواد پتروشیمی بلکه برای توسعه متعادل کشور نقش ویژه‌ای دارد.
وی با بیان اینکه توسعه تکنولوژی ما را قادر کرد از گاز برای تولید الفین‌ها و پلیمرها استفاده کنیم، گفت: 15سال پیش ما چنین امکانی نداشتیم اما امروز تبدیل متانول به اتیلن و پروتیلن یک انقلاب برای ماست.
وی تأکید کرد: ۸ یا 9 واحد تبدیل گاز به طبیعی به ایتلن و پروتیلن باید در کشور ایجاد شود که این کار انقلابی در کشور تولید می‌کند چرا که ذیل هر یک از این واحدها صدها واحد پائین‌دستی ایجاد می‌شود.
وی تأکید کرد: من ایجاد این واحدها را از وظایف شرکت ملی پتروشیمی و دولت می‌دانم چرا که زیرساخت‌هایی مثل آب، گاز، بازار مصرف، جاده و وسایل حمل و نقل تنها به وسیله دولت ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: با فرابورس برای زیرساخت صندوق‌های پروژه به توافق رسیدیم تا بخشی از منابع مورد نیاز برای احداث واحدها از این طریق تأمین شود.
وی تأکید کرد: چند شب پیش جلسه‌ای با همه تولیدکنندگان داشتیم که اگر دوستان مثل دفعه قبل دبه در نیاورند به یک قیمت معقول برای خوراک پتروشیمی‌ها به خصوص دام می‌رسیم.
وی تأکید کرد:‌دولت باید قیمت خوراک را برای طولانی‌مدت تعیین کند نه مجلس.
وی اضافه کرد: ما حاضریم در هر خانواده محصول فرمول تعیین کنیم چنانچه فرمول وابسته به قیمت فروش محصولات آن خانواده باشد مثلاً قیمت گاز برای متانول باید وابسته به قیمت جهانی متانول باشد.
وی تأکید کرد:‌ من معتقدم سود باید از زحمت به دست بیاید نه از رانت و البته این سود هم باید معقول باشد.
وزیر نفت تصریح کرد: ما 25درصد سود پروژه را در تعیین قیمت خوراک پتروشیمی می‌پذیریم و اگر پتروشیمی‌ها دبه نکنند ظرف 15 یا 20 روز آینده قیمت را تا سال 1404 تعیین خواهیم کرد.
وی تأکید کرد: ما در منطقه چیزی به نام رقیب تأمین خوران نداریم و اگر کسی می‌تواند خوراک را بقیمت ارزانتری بخرد برود خوراک بیاورد چنانچه اگر واقعاً با این قیمت‌ها که آقایان می‌گویند به کسی گاز می‌دادند من خودم آن را می‌خریدم.
وی تصریح کرد: من از ترکمنستان هر مترمکعب گاز را 36 سنت می‌خرم و اگر گاز ارزان‌تر از این وجود داشته باشد آن را خریدارم و این صحبت‌ها درباره رقابت بر سر قیمت خوراک در منطقه مفهومی ندارد.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار