امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114698
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، دبیرکل سازمان تجارت جهانی در سفری 4 روزه به دوشنبه، از نزدیک با ظرفیت‌های این کشور ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، دبیرکل سازمان تجارت جهانی در سفری 4 روزه به دوشنبه، از نزدیک با ظرفیت‌های این کشور آسیای مرکزی در حوزه تبادل کالا در مرزهای خود آشنا شد.

«کونیو میکوریا» یک از مهم‌ترین اهداف سفر خود را بازدید از مرزهای مشترک افغانستان و تاجیکستان اعلام کرد که همزمان با فعالیت جریان افراط، احتمال تعطیلی بخش گمرکی آن بسیار خواهد بود.

وی تاکید کرد: امنیت تنها شرط ادامه فعالیت‌های گمرکی در این بخش بوده و دولت‌های هر دو کشور افغانستان و تاجیکستان باید نسبت به تامین امنیت در این منطقه، پاسخگو باشند.

درخواست عربستان برای ساخت مرکز فرهنگی

عربستان سعودی به تازگی از دولت قرقیزستان خواسته تا مکانی را جهت ساخت یک مرکز فرهنگی در اختیار این کشور قرار دهد.

«عبد الرحمان بن سعید آل جمعه» سفیر عربستان سعودی از حکومت قرقیزستان خواسته برای ساخت یک مرکز فرهنگی اسلامی در بیشکک 4 هکتار زمین به این کشور واگذار گردد.

سفیر عربستان سعودی گفته این مرکز شامل مسجد، مدرسه، سالن ورزشی، اتاقی برای برگزاری کنفرانس‌ها و دیگر تاسیساتی است که فعالیت تمام بخش‌ها در جهت نزدیک شدن مردم به سوی دین و مذهب خواهد بود.

در همین راستا «قادر ملک اف» مدیر مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» معتقد است در حال حاضر مردم قرقیزستان آگاهی چندانی از اسلام واقعی ندارند و رسیدن به چنین اهدافی، تنها در پرتو آموزش مردم توسط مراکز دینی جامع می‌باشد که در آن دولت به بهترین نحو بر آنها نظارت داشته باشد.

بلاروس علاقمند به گسترش روابط با سازمان همکاری شانگهای

«اولگا گاوروک» سفیر بلاروس این مطلب را در میزگردی که به نتایج دوران ریاست جمهوری تاجیکستان بر سازمان همکاری شانگهای اختصاص داده شده بود، بیان کرد.

وی در این همایش که با ابتکار وزارت امور خارجه تاجیکستان و با حضور مقامات نهادهای دولت و دیپلمات‌های کشورهای عضو، عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای برگزار شد، توسعه روابط بویژه با ساختارهای امنیتی و ضد تروریستی منطقه‌ای آن را برای کشورش مهم خواند.

وی با اشاره به اهمیت گسترش همکاری در این زمینه، مشارکت بلاروس در جلسات وزرای امور خارجه، دبیران شورای امنیت، وزیران کشور و دیگر برنامه‌های سازمان را پس از تبدیل وضعیت کشورش از شریک گفت‌وگو به عضو ناظر یک اقدام لازم دانست.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط منطقه،انتظار داریم برای بالا بردن وضعیت بلاروس در سازمان همکاری شانگهای در آینده نزدیک تصمیمی مثبت اتخاذ شود.

ابراز امیدواری قرقیزها برای حل مشکلات مرزی با تاجیکستان

سفیر قرقیزستان در تاجیکستان  تاکید کرد: اختلافات مرزی میان این 2 کشور از راه مذاکرات سیاسی و تفاهم قابل حل است.

به  گزارش رادیو تاجیکی «مراسلاو نیازاف» بر این باور است که بین 2 کشور قرقیزستان و تاجیکستان، مشکلات و اختلاف نظرهایی درباره مناطق مرزی مشترک، راه‌های ارتباطی و آب و زمین وجود دارد، اما مقامات سیاسی این 2 کشور همسایه، وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی بر حل این اختلافات خوشبین هستند و دوشنبه و بیشکک در این مورد، اراده سیاسی جدی دارند.

نیازاف تاکید کرده است که به عنوان سفیر قرقیزستان در تاجیکستان، به حل مسالمت آمیز اختلافات مرزی 2 کشور اطمینان دارد و امیدوار است که در آینده نزدیک، توافقاتی در این زمینه حاصل شود.

محکومیت 12 تبعه تاجیک به جرم عضویت در گروه‌های وهابی

دادگاه عالی تاجیکستان، 8 نفر از این افراد را به 3 تا10 سال زندان محکوم کرده است.

همچنین، 4 نفر دیگر از این متهمان به جرم حمایت از گروه‌های سلفی به جریمه نقدی محکوم شدند.

«میرزا کریمف» دادرس عالی تاجیکستان که بررسی پرونده این گروه 12 نفری را به عهده دارد، به خبرنگاران گفت: حکم این افراد امروز چهارشنبه به آنان اعلان شده است.

وی افزود: کریم جان دولتف براساس ماده 187 قانون جنایی این کشور مجرم شناخته شده و به ده سال زندان محکوم شد.

همچنین یوسف طاهرف، ایوب شریفف، جمال الدین و کمال الدین لایقف ها، حبیب الله رحمانف، انور لشکرف و رحمت الله غلامف به 3 سال زندان محکوم شدند.

به گفته میرزا کریمف دادرس دادگاه ؛ قربان علی و علم شاه لایقف ها، ظریف خان و فیض الله شمس الله ف هر کدام به پرداخت 12 هزار دلار محکوم شدند.

جریان سلفی ده سال قبل در تاجیکستان علنی شد. حاجی امان الله نعمت زاده رییس مرکز اسلامی تاجیکستان علیه این گروه تندرو و افراطی کتابی منتشر کرد و انان را برای کشور تاجیکستان خطرناک دانست ولی مقامات انتظامی کشور اعلان کرده بودند که سلفی ها امنیت کشور را تهدید نمی کنند.

اما دادگاه عالی تاجیکستان در سال 2009 میلادی با صدور حکمی فعالیت جریان سلفی در این کشور را ممنوع اعلام کرد.
انتهای پیام/ز
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها