امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۲۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114702
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا طی سخنرانی‌اش در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا طی سخنرانی‌اش در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در راستای گسترش تقویت صلح جهانی خواستار ایجاد تغییرات اساسی و دموکراتیک در سازمان ملل متحد شد.

خبرگزاری «کورئودل‌اورینوکو» در این خصوص نوشت: رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که سازمان ملل متحد به ابزاری جانبی تبدیل شده که دائما اهداف اساسی خود را نقض می‌کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خواست ما این است که سازمان مذکور مقابل هرگونه انتقادی در این خصوص با تمام نیرو بایستد، ما بر لزوم تغییرات اساسی در این سازمان تاکید داریم زیرا مهم‌ترین مسئله و مطالبه بشریت از سازمان ملل است. 

«نیکلاس مادورو» ضمن اشاره به ایده‌ها و آرمان‌های «هوگو چاوز» رئیس جمهور فقید ونزوئلا در سخنرانی‌های مشهورش بیان کرد که او بارها و بارها از نیازها و مطالبات بشری دفاع کرده است.

وی همچنین افزود: سازمان ملل به یک بازسازی دموکراتیک و اساسی در سیستم خود نیازمند است، و شورای امنیت نیز باید از نو ساخته شود.

رئیس جمهور ونزوئلا اذعان داشت که نقش مناطق مختلف روز به روز نسبت به آنچه که در سال 1945 (سال 1323 هجری شمسی و تاسیس سازمان ملل) بودند تغییر پیدا می‌کند، بنابراین انطباق با جهانی چندقطبی و چندمرکزی با کشورهای در حال ظهوری که هرکدام تفکر و آرمان‌های مخصوص به خود را دارند که باید مورد احترام قرار گیرند کاملا ضروری است. 

علاوه بر این، «مادورو» به این نکته اشاره کرد که تقویت دبیرخانه سازمان ملل امری مهم و اساسی است و همان‌گونه که بارها تاکید شده این نهاد به عنوان نماینده تمام ملت‌هایی که به سازمان ملل پیوسته‌اند باید توجه به خواست همه ملت‌ها را بلد باشد و به دنبال فرمول‌های صلح و راه‌حلی برای درگیری‌های جهان باشد. 

وی بر اهمیت پیکربندی مجدد سیستم عملکرد مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد تا به این ترتیب این مجمع دموکراتیزه شود، نقشی اساسی پیدا کند و در مورد معضلات بزرگ جهان بتواند به نتایجی مطلوب برسد.

** تاکید بر نقش سازمان‌های آمریکای لاتینی

رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که در آغاز قرن بیست و یکم آمریکای لاتین نقش خود را با ایجاد سازمان‌هایی جدید ایفا کرده است، سازمان‌های چون «اتحاد بولیواری برای ملت‌های آمریکای لاتین» (آلبا) که نقش اجتماعی، اقتصادی و محیطی مهمی در این منطقه دارد.

وی ضمن اشاره به پیمان نفتی «پتروکاریبه» گفت: این پیمان یکی از طرح‌هایی است که به بهترین نحو دنیایی پر از صلح، عدالت، همبستگی، همکاری و تکامل را ترسیم می‌کند. 

وی ضمن اشاره به اینکه شکل‌گیری اتحاد ملت‌های آمریکای لاتینی (اوناسور) بیانگر منطقه‌گرایی جدید آمریکای جنوبی با نوعی رهبری جدید است، گفت: «اوناسور» سازمانی بسیار جالب و مهم می‌باشد که با تمام جهان مذاکره می‌کند.

«مادورو» در رابطه با گروه «بریکس» که متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می‌باشد تصریح کرد که این گروه به منزله امیدی برای پیشرفت و توسعه با مکانیسم‌های جدید در دنیا محسوب می‌شود.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد که جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک) نیز به شدت در حال تحکیم منطقه است.

وی در پایان گفت: من به شما صاحبان قدرت جهان، به کسانی که کشورها را اداره می‌کنند و به قدرت‌های اقتصادی می‌گویم که رویای داشتن دنیایی بهتر می‌تواند به واقعیت تبدیل شود و ما در آمریکای لاتین در حال اثبات این موضوع هستیم.

به گزارش فارس، شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه با برگزاری مراسم کوتاهی در «رز گاردن» در محوطه سازمان ملل به طور رسمی آغاز به کار کرد.

در این مجمع که سالی یک بار در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود، رهبران جهان به بیان مواضع کشورهای خود و نظر ملت‌ها در خصوص آخرین تحولات بین‌الملل می‌پردازند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها