امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114726
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌المللی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعنامه پیشنهادی علیه تسلیحات اتمی رژیم‌صهیونیستی که روز پنج‌شنبه در نشست آژانس ...

به گزارش گروه بین‌المللی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعنامه پیشنهادی علیه تسلیحات اتمی رژیم‌صهیونیستی که روز پنج‌شنبه در نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد، با لابی‌گری گسترده کشورهای غربی، رأی کافی را نیاورد و تصویب نشد.

این قطعنامه غیرالزام‌آور را گروهی از کشورهای عربی به آژانس برده بودند. در صورت تصویب این قطعنامه، از تل‌آویو خواسته می‌شد تا به پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای بپیوندد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی از مدت‌ها قبل تلاش گسترده‌ای را برای بازداشتن کشورهای عضو از رأی مثبت به این قطعنامه آغاز کرده بودند. این کشورها مدعی بودند که تصویب این قطعنامه، «غیرسازنده» است.
در نشست روز پنج‌شنبه، از 162 عضو آژانس، مجموعا 58 کشور علیه این قطعنامه و 45 کشور به نفع آن رأی دادند. نمایندگان دیگر اعضا یا از رأی دادن خودداری کرده و یا در سالن حضور نداشته‌اند.
عدم تصویب این قطعنامه با استقبال مقامات رژیم‌صهیونیستی مواجه شده است. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی مدعی شده است است که هدف این قطعنامه منزوی کردن اسرائیل و منحرف کردن اذهان عمومی از مشکلات اصلی خاورمیانه و «از همه مهمتر برنامه هسته‌ای ایران» بوده است.
«آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه رژیم‌صهیونیستی نیز با استقبال از نتیجه نشست امروز، آن را پیروزی دیپلماتیک برای تل‌آویو توصیف کرده است.
اسرائیل تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه است و تاکنون از پذیرش پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای خودداری کرده است. با وجود درخواست‌های متعدد برای خلع سلاح تل‌آویو و تبدیل خاورمیانه به منطقه عاری از تسلیحات هسته‌ای، آمریکا و متحدان اروپایی رژیم‌صهیونیستی تاکنون هرگونه تلاشی در این راستا را ناکام گذاشته‌اند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار