امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114735
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری «نووستی»، اصلی‌ترین هدف آمریکایی‌ها در منطقه قفقاز جنوبی، سوق دادن روسیه و ایران به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری «نووستی»، اصلی‌ترین هدف آمریکایی‌ها در منطقه قفقاز جنوبی، سوق دادن روسیه و ایران به سمت مناقشات نظامی منطقه‌ای، نابودی طرح‌های آنها در زمینه صادرات گاز به غرب و همچنین کاهش نفوذ مسکو در منطقه است. این دیدگاهی است که شرکت کنندگان در نشست روز چهارشنبه باشگاه «جامعه متخصص» در مرکز تحقیقات بین المللی که به صورت میزگرد ویدئویی بین مسکو-تفلیس-ایروان برگزار شد، با آن موافق بودند.

مخالفت با طرح‌های روسیه و ایران

«سرگئی شاکاریانتس» کارشناس مسائل سیاسی معتقد است: «هدف اصلی ساختارهای آمریکایی در منطقه قفقاز جنوبی ضربه زدن به منافع نه تنها روسیه، بلکه ایران در منطقه است. در واقع همه حوادثی که حتی در خارج از قفقاز جنوبی، از جنوب به سمت خاورمیانه و از شمال به طرف دریای سیاه و مناطق همجوار آن رخ می‌دهد، با این هدف است. در این راستا تلاش می‌شود تا روسیه و ایران به سمت مناقشات منطقه‌ای سوق داده شوند تا توان و امکانات آنها صرف خاموش کردن شعله جنگ‌هایی گردد که در نزدیکی مرزهای آنها رخ می‌دهند.»

به عقیده این کارشناس، اوضاع در اوکراین و حملات هوایی کنونی آمریکا به خاک سوریه دقیقا در این جهت است تا بر طرح‌ها و توافقات روسیه و ایران در زمینه ارسال گاز به کشورهای اروپایی خط بطلان کشیده شود. وی همچنین یادآور شد که در منطقه قفقاز جنوبی مدتهاست که فعال شدن ناتو از سوی یکی از اعضای آن، یعنی ترکیه کاملا مشهود است.

شاکاریانتس گفت: «وزرای کابینه و مقامات نظامی ترکیه دائما به گرجستان و آذربایجان سفر کرده و توافقات مهمی در زمینه همکاری‌های نظامی و اجرای مانورهای مشترک سیاسی با آنها انجام می‌دهند. تمامی این فعالیت‌ها یک راهبرد را دنبال می‌کند و آن استفاده از تمامی امکانات برای آسیب رساندن به منافع روسیه و ایران در منطقه است.»

ضمن اینکه به گفته این کارشناس، چرا که دقیقا این دو کشور تلاش زیادی را بکار گرفته‌اند تا درگیری‌ها و جنگ‌های داخلی در مناطق مختلف خاموش شوند. آنها در ضمن صریحا با سیاست‌های آمریکا نیز مخالفت می‌کنند. در حقیت آنها با دیدگاه خاص خود مواضع قاطعشان مزاحم اجرای طرح‌های آمریکا در مناطق مختلف جهان هستند.

 

مناقشه قره باغ کوهستانی

«آندری آریشوف» کارشناس مرکز مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز موسسه خاورشناسی آکادمی علوم روسیه نیز به نوبه خویش به این نکته اشاره نمود که در این اواخر اتحاد منطقه‌ای بین آذربایجان، گرجستان و ترکیه بوجود آمده که هدف آن آشکارا بازدارندگی روسیه در منطقه قفقاز جنوبی است. 

به گفته وی، یکی از نمودهای این سیاست تشدید درگیری‌های نظامی در مناقشه قره باغ در این اواخر است که منجر به تیرگی بیشتر روابط بین آذربایجان و ارمنستان شده است که روسیه همواره نقش میانجی را بین آنها ایفا کرده است. ضمن اینکه در نهایت هم دیدار 3 جانبه اخیر بین رهبران روسیه، آذربایجان و ارمنستان توانست تا حدودی از شدت وخامت اوضاع بکاهد.

 

همکاری با ناتو  

سرگئی شاکاریانتس در عین حال چنین ابراز عقیده نمود که جامعه ارمنستان باید از مقامات ایروان بخواهند تا نیروهای حافظ صلح این کشور از کوزوو و افغانستان خارج شده و روابط خود با ناتو را کاهش دهد.

به گفته وی، ارمنستان نیازی به شرکت در ماموریت‌های ناتو در کوزوو و افغانستان ندارد، در حالیکه این نیروها می‌توانند در لبنان، سوریه و شمال عراق و زیر نظر سازمان ملل متحد، مفیدتر عمل کنند.

«ورونیکا کراشینینکووا» مدیر مرکز تحقیقات «روسیه نوین» نیز به نوبه خویش یادآور شد که روسیه در طول 20 سال گذشته بطور کامل خود را از کار در حوزه نفوذ شوروی سابق کنار کشیده است و سهم اعظم مسئولیتی که در خصوص تمایلات برخی کشورهای این منطقه بوجود آمده است، مسلما بر گردن خود روسیه قرار دارد.

وی گفت: «برخورد روسیه با برخی کشورهای منطقه غیرقابل قبول بوده و بحران‌هایی که در برخی جمهوری‌ها رخ می‌دهد، در بسیاری از موارد مقصر ما هستیم. آنچه در اوکراین رخ داد، می‌تواند درس عبرت خوبی برای وزرا کابینه، ساختارها و رهبران روسیه باشد که در روابط خود با کشورهای جامعه مشترک المنافع تجدید نظر کنند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها