امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114740
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
«مازن بلال»، یکی از رهبران جریان سکولار دموکرات سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد:‌ واشنگتن نشان داد ...

«مازن بلال»، یکی از رهبران جریان سکولار دموکرات سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد:‌ واشنگتن نشان داد که توانسته بحران تعامل با اقدام نظامی در سوریه را پشت سر بگذارد و این نشان می‌دهد که در گام اول واشنگتن می‌خواهد احتمال ارجاع دادن اقداماتش به شورای امنیت را از بین ببرد، به همین دلیل اقدام نظامی خود در سوریه را به اطلاع نماینده سوریه در سازمان ملل رساند.

بلال ادامه داد: بدون شک مسکو نیز از این حملات دست‌کم تاکنون مطلع و آگاه شده تا دیپلماسی آمریکا نشان دهد که توانسته بر اعتراض‌های احتمالی مسکو نیز غلبه کند. اما در عین حال باید توجه داشت که هنوز ساعاتی از آغاز اقدام نظامی آمریکا در سوریه نگذشته بود که «اسرائیل» از سرنگون کردن یک هواپیمای سوری بر بلندی‌های جولان خبر داد.

وی با بیان اینکه، نحوه سرنگونی این هواپیما مهم نیست، افزود: آنچه مهم است، ایجاد کمربندی سیاسی در خاورمیانه است که تامین کننده امنیت «اسرائیل» باشد. تل‌آویو اگرچه پیشتر توان سرنگونی هواپیماهای سوری را داشت که به مرزهای سرزمین‌های اشغالی نزدیک می‌شدند، امروز اعلام می‌کند که اصول و قواعد بازی در جولان تغییر کرده و خروج نیروهای بین المللی از آن در واقع ترفندی نظامی بوده که هدف آن وارد کردن بحران سوریه به رویارویی مستقیم با «اسرائیل» است، در حالی‌که محور بین المللی جدید تشکیل شده توسط روسیه و چین و ایران همچنان خویشتن‌داری کرده و خود را از درگیری مستقیم در روند تحولات دور نگه می‌دارد.

اگرچه در این بین بلال براین باور است که دو عامل بر تحرکات این محور تاثیر خواهد گذاشت:

- یک: تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش از سوی آمریکا، غرب و هم پیمانان منطقه‌ایش، در حالی‌که در مقابل مابقی کشورها تمایلی به تشکیل ائتلافی متقابل برای کنترل تحرکات این ائتلاف ندارد و در واقع نمی‌خواهد، معادله حاکم بر سوریه تغییر کند.

- دو: وجود چارچوب‌هایی برای رویارویی‌های بین المللی، چراکه چارچوب‌های جنگ سرد هم اکنون مشاهده نمی‌شود و سه کشور تاثیرگذار روسیه و چین و ایران دارای استراتژی‌های خاص برای دفع بحران‌ها و مقابله با آنها در مناطقی که برایشان خط قرمز شمرده می‌شود، هستند و این موجب می‌شود، تا آنها به سرعت توان مقابله با ائتلاف آمریکا را داشته باشند.

بلال تاکید می‌کند: دو عامل فوق ماهیت و ساختار منازعات آینده در سوریه را مشخص خواهد کرد و آمریکا به زودی درخواهد یافت که محور هم پیمان سوریه خیلی زود چارچوب عملیاتی آن و خطوط قرمزش را به بهانه مبارزه با داعش مشخص خواهد کرد تا در مقابل معادله موازنه قوا در سوریه از نو پراکندگی و انتشار محورهای درگیر در این کشور را مشخص کند و چه بسا قضیه کُردها هم اکنون بیش از هر قضیه دیگری نمود پیدا کرده است.

با این حال وی خاطر نشان کرد که دخالت امروز آمریکا در سوریه بدون وجود هم پیمانی قدرتمند در این کشور برای واشنگتن موجب خواهد شد تا این کشور خیلی زود رو به گروه‌های تروریستی مسلح بیاورد تا از آنها برای پر کردن شکاف عقب‌نشینی و تخلیه مناطق تحت تصرف داعش استفاده کند.

اما بلال تاکید می‌کند که در این راه دو چالش اساسی بچشم می‌خورد، اول آنکه تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای که آمریکا در اختیار دارد، بی‌شک به چالشی پیش روی ارتش سوریه تبدیل خواهد شد و عملیات‌های آن را در منطقه الجزیره با مشکل مواجه خواهد کرد و این به آمریکا اجازه می‌دهد، در این منطقه نیروی سیاسی تشکیل دهد. اما چالش دوم عدم امکان نابودی داعش در مدت زمانی محدود و مشخص است.

وی ادامه داد:‌ حملات هوایی آمریکا موجب انتشار و پراکندگی داعش در مناطق دیگر و دور شدن از رقه مهمترین کانون تجمع و عملیاتش در این شهر می‌شود و چه بسا به طور موقت هم شده، به درگیری‌های گروه‌های مسلح تروریستی با هم پایان دهد و این به معنای طولانی‌تر شدن این جنگ است، به ویژه اگر توجه داشته باشیم، نیروهایی که آمریکا برای این جنگ درحال آموزش آنهاست، تا پیش از 6 ماه آینده آماده انجام هیچ عملیاتی نخواهند بود و حتی اگر هم آماده باشند، عملیات آنها منطقه جغرافیایی کوچکی را در برخواهد گرفت، بنابراین باید نتیجه گرفت که این جنگ سال‌ها در سوریه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها