امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114753
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین شماره‌ ماهنامه «فرهنگ امروز» با مدیرمسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین شماره‌ ماهنامه «فرهنگ امروز» با مدیرمسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری بهزاد جامه‌بزرگ، حاوی پرونده‌هایی با موضوع تاریخ، اندیشه، سینما و روشن‌فکری منتشر‌ شد.

این ماهنامه با تمرکز بر مباحث فرهنگ و علوم‌انسانی دارای بخش‌هایی شامل تاریخ، اندیشه، سینما، کتاب، ادبیات، حوزه، فلسفه علم و مواجهات بر پیشخوان مطبوعات و کتابفروشی‌ها قرار گرفت.
 


 
«فرهنگ امروز» که پیش از این در قالب وب‌سایت به فعالیت در زمینه علوم‌انسانی می‌پرداخت ـ و کماکان به این فعالیت در فضای مجازی ادامه می‌دهد ـ در شماره نخست خود «نقدهایی تازه بر روشن‌فکری دینی» را موضوع گفت‌وگوی خود با رضا داوری‌اردکانی قرار داده است و همین‌طور به بهانه بیستمین سالمرگ «کارل پوپر» به بازخوانی نقد داوری‌اردکانی بر پوپر و پوپری‌های ایران در سه دهه گذشته با حضور علی مرادخانی، احمد بستانی، محمدعلی مرادی، حامد زارع و مسعود صادقی پرداخته است.

در بخش تاریخ این نشریه نیز پرونده‌ای به بهانه فرارسیدن سالگرد خلع رضاشاه از قدرت گشوده شده است. «گذری بر یک گذار» عنوان پرونده‌ای است که قصد دارد با حضور حاتم قادری، ابراهیم فیاض، احمد نقیب‌زاده، عباس منوچهری، محمد رجبی، عباس قدیمی، محسن مدیرشانه‌چی و ... به بررسی ابعاد مختلف نوسازی جامعه ایران در عصر پهلوی اول بپردازد.

انتشار «دفترچه‌های سیاه» در اروپا و بازتاب‌های رسانه‌ای آن در فضای آکادمیک اروپا نیز دست‌مایه تولید پرونده گروه اندیشه «فرهنگ امروز» گردیده است. «فرجام یک سکوت» عنوان پرونده گروه اندیشه «فرهنگ امروز» است که قصد دارد تا به روایتی تازه از رابطه مارتین هایدگر یا «ناسیونال‌سوسیالیسم» و ارتباط او با حزب نازی بپردازد. این پرونده در برگیرنده آثاری از سیاوش جمادی، بیژن عبدالکریمی، مجید مددی، مهدی معین‌زاده، منوچهر آشتیانی، بهروز فرنو و همین‌طور ترجمه‌های از اسلاوی ژیژک، هرمان هایدگر، میگل دبستگی و ... است.

سرویس سینما نیز پرونده‌ای را به سینمای «میشائیل هانکه» فیلم‌ساز شهیر آلمانی اختصاص داده‌است. گفت‌و‌گو با محمد صنعتی در باب روانکاوی سینمای هانکه و همین‌طور گفت‌و‌گو با میشائیل هانکه از جمله مطالب پرونده «کدهای هانکه» است.

در بخش گزارش این نشریه، برای نخستین بار ترجمه‌ای از فصل اول کتاب «لایه‌های زمانی» راینهارت کوزلک توسط ابراهیم توفیق ترجمه شده‌است. ناصر فکوهی نیز یادداشتی با عنوان «علم و فرهنگ در جهان کافکایی‌شده» در این بخش دارد.

بخش پیشخوان «فرهنگ امروز» هم که به کتاب اختصاص دارد، حاوی پرونده‌ای درباره ترجمه آثار مارکس در ایران است که در آن به بهانه انتشار ترجمه جلد دوم «کاپیتال مارکس» با حسن مرتضوی گفت‌وگویی صورت گرفته‌است. انتشار «دست‌نوشته‌های نیچه» نیز بهانه‌ای شده است برای گفت‌وگوی «فرهنگ امروز» با ایرج قانونی، مترجم این کتاب.

«فرهنگ امروز» در 164 صفحه و به قیمت 10 هزار تومان از طریق کتاب‌فروشی‌ها و گیشه مطبوعات قابل خریداری است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی www.farhangemrooz.com مراجعه کنند یا به شماره 30006025 پیامک بزنند.
 
   
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار