امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114778
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۶
تعداد بازدید: 128
علی میرزاجانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تصریح کرد: انحراف چشم می‌تواند ...

علی میرزاجانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تصریح کرد: انحراف چشم می‌تواند ارثی و اکتسابی باشند که موارد ارثی ممکن است انحراف چشمی از نظر ژنتیکی در خانواده پدر و مادر یا هر دو وجود داشته باشد و به شکل اختلال غالب یا مغلوب خود را در کودک نشان دهد.

وی افزود: علت دیگر بروز انحراف چشم می‌تواند اختلالات مادرزادی ناشی از اختلالات ژنی به علت معلوم یا نامعلوم در دوران بارداری باشد یعنی این اختلال ارثی نبوده است و به علت اختلالات ایجاد شده شکل گرفته است.

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران در توضیح اختلال مادرزادی خاطرنشان کرد: برای مثال سندروم داون یک اختلال ارثی نیست اما اختلال مادرزادی است و اینگونه افراد از نوعی انحراف چشم شایع به نام ایزوتروپیا یا انحراف چشم به سمت بینی رنج می‌برند.

میرزاجانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این اختلالات مادرزادی یک سری اختلالات اکتسابی می‌تواند عامل ایجاد انحرافات چشم باشد برای مثال ممکن است در اثر یک حمله ویروسی یا عفونت ویروسی که اعصاب مغزی یا عضو مورد نظر را مختل کند، عضلات خارج چشمی کودکان فلج شود و انحراف چشم ایجاد شود.

وی افزود: علاوه بر این موارد اکتسابی انحراف چشم که به دلایل محیطی روی می‌دهد، بخشی از انحرافات چشمی به علت ساختار چشم اتفاق می‌افتد یعنی یک‌سری عیوب انکساری در چشم می‌تواند ایجاد انحراف چشم کند برای مثال نمره عینک دوربینی بالا که در حدی باشد که کودک تلاش کند با عضلات داخلی کره چشم اختلال را جبران کند و دید واضح به دست آورد احتمال دارد انحراف چشم ایجاد کند.

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران خاطرنشان کرد: این اصلاح دید به کمک تطابق اضافی موجب می‌شود که عضلات خارج چشمی نیز چشم را به مقدار اضافی به سمت داخل بچرخانند و به سمت بینی انحراف ایجاد شود.

میرزاجانی گفت: بنابراین در این کودکان به علت اصلاح عیب انکساری کودک تطابق می‌کند که تطابق کردن یعنی انقباض عضلات داخلی چشم هستند و موجب اصلاح عیب انکساری می‌شود و متعاقب آن باعث انقباض عضلات خارجی و در نتیجه انحراف چشم به سمت بینی می‌شود.

وی افزود: یکی از شایع‌ترین اختلالاتی که در کلینیک با آن مواجه هستیم و با یک تجویز عینک ساده می‌توانیم کودک را از تمام مشکلاتی که در آینده گربانگیر کودک شود نجات دهیم همین ایزوتروپیای تطابقی است.

رییس انجمن اپتومتری ایران تصریح کرد: کودکان با عیب انکساری دوربینی متولد می‌شوند و می‌توان گفت 80 درصد کودکان دوربینی دارند و این دوربینی در خلقت طوری نهاده شده است که در طول زمان و رشد کودک کاهش پیدا می‌کند و موجب می‌شود زمانیکه به سن بزرگسالی می‌رسند به یک فرد بدون عینک یا بدون عیب انکسار تبدیل شوند.

میرزا جانی افزود: گاهی اوقات این میزان دوربینی که باید در حد متوسط بین 1.5 تا 2.5 دیوپتری باشد بیش از این میزان است یعنی چیزی بین 2.5 تا 6 دیوپتری که این امر موجب می‌شود کودک برای اصلاح دید تطابق کند و به انحراف چشم تطابقی مبتلا شود.

وی گفت: در این گونه موارد با بررسی در کلینیک و معاینات تخصصی، برای کودک عینک طبی مناسب تجویز می‌شود که باعث تطابق نکردن توسط کودک و درنتیجه بروز نکردن  ایروتروپیای تطابقی می‌شود.

رییس انجمن اپتومتری ایران تأکید کرد: برای درمان در پزشکی همواره از ساده‌ترین روش‌ها استفاده می‌شود که درباره انحراف چشم اولین درمان مساله بررسی عیوب انکساری و امکان درمان با تجویز عینک است.

میرزاجانی افزود: از آنجا که روش‌های جراحی تهاجمی هستند و ممکن است با وجود انجام تمهیدات دقیق نتیجه خوبی از جراحی دریافت نکنیم به همین خاطر با بررسی عیوب انکساری کار را شروع می‌کنیم و علاوه بر تجویز عینک از روش‌هایی تحت عنوان ویژن تراپی یا درمان بینایی استفاده می‌کنیم که می‌توان از این روش‌ها علاوه بر عینک کمک ‌گرفت تا انحراف چشم اصلاح شود.

وی گفت: زمانیکه انحراف وجود دارد یکی از چشم‌ها به سمت داخل یا خارج می‌چرخد در نتیجه از جایگاه اصلی خود خارج می‌شود بنابراین چشم دیگر فعالیت بینایی نخواهد داشت یعنی مغز تصویر‌ آن چشم را حذف می‌کند و این مساله موجب تنبلی چشم یا آمبولیوپی می‌شود و به همین دلیل در انحرافات چشم علاوه بر عینک از درمان بینایی استفاده می‌کنیم زیرا هر چه تنبلی درمان شود کمک می‌کند که انحراف چشم حل شود.

رییس انجمن اپتومتری خاطرنشان کرد: به همین دلیل علاوه بر عینک از روش‌های درمان بینایی و روش‌های ارتوپتیک (نوعی روش درمان بینایی به کمک تمرین‌ با دستگاه) استفاده می‌کنیم تا انحراف چشم‌های کودک اصلاح شود.

میرزاجانی افزود: گروهی از بچه‌ها برای درمان انحراف چشم نیاز به جراحی دارند و امکان دارد پس از عمل میزان کمی از انحراف باقی بماند که این میزان کم نیز با درمان بینایی یا تجویز عینک قابل درمان است.

وی گفت: متاسفانه خیلی اوقات زمانی‌که جراحی بر چشم کودکان صورت می‌گیرد و والدین آن‌ها نتیجه خوب و اصلاح شدن چشم را می بینند دیگر به پزشک مراجعه نمی‌کنند و درمان های تکمیلی انحراف را انجام نمی‌دهند که همین مساله موجب می‌شود که متاسفانه در مواردی پس از چند سال مشکل انحراف برگشت کند.

رییس انجمن اپتومتری خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود والدین حتما پس از جراحی چشم کودک به کلینیک‌های اپتومتریک مراجعه کنند تا درمان‌های بینایی و همینطور تجویز عینک انجام شود تا زحماتی که در جراحی برای اصلاح انجام شده به هدر نرود و انحراف بازگشت نکند زیرا اپتومتریست‌ها در درمان بینایی فعالیت می‌کنند. 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها