امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114856
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
محسن نجیب‌زاده، دبیر جشنواره علمی سازمان بسیج فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص جشنواره علمی ...

محسن نجیب‌زاده، دبیر جشنواره علمی سازمان بسیج فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص جشنواره علمی بسیج فرهنگیان اظهار داشت: یازدهمین جشنواره علمی سازمان بسیج فرهنگیان از سال‌های پیش و از بدو تأسیس سازمان بسیج فرهنگیان تحت عنوان جشنواره علمی و پژوهشی فرهنگیان بسیجی با هدف تقویت روحیه پژوهشگری در فرهنگیان و ارتقای سطح دانش، تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص جنبش نرم‌افزاری و تولید علم و فراهم کردن زمینه فعالیت جمعی مناسب برای فرهنگیان بسیجی، بهره‌گیری از استعدادها و توانمندی‌ها برای پیشرفت علمی طراحی شده است.

نجیب‌زاده افزود: ابتدا قبل از اینکه فراخوان جشنواره را اعلام کنیم نیاز داشتیم محورها بر اساس و در راستای شعار سال که توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود و مطابق نیازهای آموزش و پرورش باشد و ما در این خصوص فراخوان ‌دهیم.

وی اضافه کرد: در این راستا نشست‌هایی با آموزش و پرورش داشتیم و محورها و موضوعاتی را انتخاب کردیم که شکل آن اینگونه است که دستورالعمل آن را تهیه می‌کنیم و شیوه‌نامه تنظیم مقالات نیز آماده می‌شود؛ یعنی اینکه مقاله علمی چند صفحه داشته باشد، چکیده و منبع آن باید چگونه باشد و برای این منظور همه اطلاعات را در سایت ww.cbo.ir بسیج فرهنگیان قرار می‌دهیم تا برای دسترسی به اطلاعات به این سایت مراجعه کنند.

مدیر علمی، پژوهشی و فناوری سازمان بسیج فرهنگیان در خصوص فراخوان جشنواره گفت: دستورالعمل، شیوه‌نامه و محورهای جشنواره علمی بسیج به استان‌ها ارسال شده است و پوسترهای تبلیغاتی نیز منتشر می‌شود و در سطح مدارس، آموزش و پرورش و دستگاه‌های تابعه ارسال می‌شود

وی در خصوص محورهای یازدهمین جشنواره علمی بسیج فرهنگیان افزود: در چهار محور فرهنگی و اقتصادی شامل موضوع آموزش و پرورش و چالش‌های فرهگ و اقتصاد، اقتصاد آموزش و پرورش و فرهنگ مصرفی، نقش معلم و برنامه‌ریزی درسی در رشد و تعالی فرهنگ اسلامی است.

نجیب‌زاده دومین محور را مدیریت جهادی برشمرد و گفت: در این محور باید در خصوص مدیریت جهادی در آموزش و پرورش (موانع، چالش‌ها و راهکارها) شایسته‌سالاری و مدیریت جهادی در آموزش و پرورش، ضرورت‌ها و اولویت‌ها در آموزش و پرورش تحقیق شود.

دبیر جشنواره علمی سازمان بسیج فرهنگیان با تأکید بر سند تحول آموزش و پرورش یادآور شد: یکی از برنامه‌های جشنواره، آسیب‌شناسی فرآیند اجرایی سند تحول بنیادین در آموش و پرورش از جهت درون‌سازمانی و برون‌سازمانی، آثار و پیامدهای اجرایی شدن سند تحول در آموزش و پرورش و چگونگی ایجاد انگیزه برای اجرای سند تحول توسط مدیران و معلم است.

وی چهارمین محور را نظام تعلیم و تربیت و قدرت نرم انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: این محور شامل معلم و نهضت جهانی مقاومت، معلم و دانش رسانه‌ای (ضرورت‌ها و نیازمندی‌ها) یعنی اینکه دانش رسانه‌ای معلمان پایین است و دانش رسانه‌ای دانش‌آموزان از آنها بیشتر است و می‌خواهیم تحقیق کنیم چه کاری انجام دهیم.

نجیب زاده ادامه داد: سومین موضوع این محور، آموزش و پرورش و مقابله با آسیب‌های رسانه‌ای نوین است و اینکه آموزش و پرورش برای مقابله با آن چه کار می‌کند.

وی در خصوص فراخوان جشنواره افزود: فروردین‌ماه هر سال دستورالعمل‌ها را به آموزش و پرورش استان‌ها می‌فرستیم اما فراخوان جشنواره از اول مهر انجام می‌شود و امسال 23 شهریورماه فراخوان جشنواره را به استان‌ها اعلام کرده‌ایم.

دبیر جشنواره علمی سازمان بسیج فرهنگیان ادامه داد: جمع‌آوری آثار تا پایان آذرماه است و علاقه‌مندان باید آثار خود را به کانون بسیج فرهنگیان سراسر کشور و به صورت حضوری تحویل دهند و دلیل آن ایجاد پیوستگی سازمانی است.

مدیر علمی، پژوهشی و فناوری سازمان بسیج فرهنگیان خاطرنشان کرد: پس از یک هفته کمیته داوران مقالات را داوری می‌کنند و مقالات حائز رتبه استانی به استان داده می‌شود و مرکز استان نیز ظرف یک ماه، مقالات را داوری کرده و مقالات برتر ملی را به سازمان بسیج فرهنگیان می‌فرستد و کمیته داوران در سطح ملی مقالات برگزیده را انتخاب کرده و در نیمه اول اسفندماه مراسم اختتامیه با حضور مسئولین لشگری و کشوری برگزار می‌شود.

*پیش‌بینی 2000مقاله در جشنواره سال جاری

دبیر جشنواره علمی بسیج فرهنگیان با بیان اینکه در سال گذشته 1400 مقاله به دبیرخانه رسید و امسال پیش‌بینی 2000مقاله را می‌کنیم، یادآور شد: وجه تمایز جشنواره یازدهم با سال‌های گذشته این است که اشکالات سال گذشته را برطرف کردیم و برای کسانی که مشکل پژوهشی داشته برنامه «توانمندسازی پژوهشی فرهنگیان» را تدوین کردیم و کسانی که سال گذشته مقاله ارائه دادند و رتبه‌ به دست نیاوردند، در این کلاس شرکت کردند و اشکلات به آنها گفته شد.

نجیب‌زاده افزود: امسال شیوه‌نامه‌ای تنظیم کردیم و در سایت بسیج فرهنگیان قرار دادیم و اعلام کردیم یک مقاله چه چارچوبی دارد و شاخصه‌های ارزشیابی را نیز بیان کردیم و چند جلسه با مدیران علمی، پژوهشی پایگاه‌های بسیج فرهنگیان حوزه وزارت آموزش و پرورش برگزار کردیم و نیازهای روز جامعه و آموزش و پرورش را بررسی کردیم.

مدیر علمی، پژوهشی و فناوری سازمان بسیج فرهنگیان به برنامه‌های دیگر سازمان بسیج فرهنگیان در سال‌ جاری اشارکرد و گفت:‌ یکی از نکات آشنایی با پیشرفت علمی کشور است در حالی که از نظر علمی ما جز 11 کشور دنیا هستیم و برای این منظور برای هر استان 40 نفر سهمیه  از معلمان بسیجی قرار داده‌ایم تا از مراکز علمی مانند هوا فضا، نانو،‌ آب سنگین اراک و رویان دیدن کنند تا با پیشرفت‌های علمی کشور آشنا شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها