امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114881
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : «در چند سال قبل از این، بنده درباره‌ى فساد اقتصادى، به رؤساى قوا نامه دادم. خب، با فساد اقتصادى مبارزه کنید. به ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : «در چند سال قبل از این، بنده درباره‌ى فساد اقتصادى، به رؤساى قوا نامه دادم. خب، با فساد اقتصادى مبارزه کنید. به زبان گفتن که مطلب تمام نمی‌شود؛ عملاً با فساد مبارزه کنید.
هى بگوئیم مبارزه با فساد اقتصادى. خب، کو؟ در عمل چه کار شد؟ چه کار کردید؟ اینهاست که انسان را متأثر می‌کند.»
مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان، بهمن 91.

«به مسئولان خیرخواه در قواى سه گانه بیاموزید که تسامح در مبارزه با فساد، بنوعى همدستى با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومى به دستگاههاى دولتى و قضائى در گرو آن است که این دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خود را نشان دهند.»
فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، 10/2/80.

«ممکن است کسانى بخطا تصوّر کنند که مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از ثروتهاى ملّى، موجب ناامنى اقتصادى و فرار سرمایه‌ها است. به این اشخاص تفهیم کنید که بعکس، این مبارزه موجب امنیت فضاى اقتصادى و اطمینان کسانى است که مى‌خواهند فعالیت سالم اقتصادى داشته باشند. تولید کنندگان این کشور، خود نخستین قربانیان فساد مالى و اقتصاد ناسالم‌اند.»
فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، 10/2/80.

«بخش‌هاى مختلف نظارتى در سه قوه از قبیل سازمان بازرسى کل کشور, دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات باید باهمکارى صمیمانه نقاط دچار آسیب در گردش مالى و اقتصادى کشور را بدرستى شناسائى کنند و محاکم قضائى و نیز مسئولان آسیب زدائى در هر مورد را یارى رسانند.»
فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، 10/2/80.

این‌ها تنها گوشه‌ای از بیانات و سفارشات مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای بود که در سال‌های گذشته در جهت مبارزه با فساد مطرح فرمودند.

اگر بخواهیم در خوشبینانه‌ترین حالت بگوییم سفارشات معظم‌له از سال 1380 به صورت جدی در زمینه مبارزه با فساد در قالب فرمان هشت ماده‌ای مطرح شد و در سالهای بعد پیوسته این مطلب را به مسئولین گوشزد می‌کردند و با توجه به حکم اخیر آیت‌الله آملی‌لاریجانی که در آن بازهم ایشان به مبارزه اساسی با فساد اشاره کردند می‌توان نتیجه گرفت که بیش‌از 13 سال است مبارزه اساسی با فساد مغفول و این سفارش حضرت آقا روی زمین مانده است.

اخیرا آیت الله آملی لاریجانی در تاریخ دوم اردیبهشت 93 گفت: با فساد در هر چهره و در هر سطحی باید برخورد کنیم. البته مقاومت و پایداری مسئولان در این مساله روشن است و ما در هیچ مرحله‌ای تحمل نمی‌کنیم که هیج فسادی را مسئولی بر دستگاهی تحمیل کند.

بنابراین ظاهرا قرار است با توجه به تاکیدات بسیار مقام معظم رهبری و سخنان رییس‌ قوه‌قضاییه افقی در مبارزه با فساد از سوی دستگاه قضا روشن شود تا علاوه بر مبارزه با فساد و فاسد، ریشه آن هم خشکانده شود.

فساد انواع و سطوح مختلفی دارد. یکی از آنها فساد در جامعه است که ابعاد مختلف فرهنگی و ریشه‌های عمیق و همچنین ابزار خاصی مانند تهاجم فرهنگی دارد. برای مقابله با این فساد تنها عمل قوه‌قضاییه ملاک نیست و باید تمام قوا و مردم با همشروع به مبارزه اساسی با فاسد کنند.

اما نوع دیگری از فساد، فساد اداری است که گلوگاه‌های مختلفی از قبیل انحصارگرایی، عدم پاسخ‌گویی، فقدان شایسته‌سالاری در گزینش‌ها، نبود مسئولیت‌پذیری ‌اجتماعی در شهروندان و نبود شفافیت در نظام اداری دارد.

همچنین برخی از مطالعات نشان‌داده که تقویت نظارت درونی (تقوا) و نظارت اجتماعی (امر به معروف و نهی از منکر)، افزایش سلامت کارگزاران نظام اداری، نهادسازی، شفافیت‌گرایی، توجه به معیشت کارمندان، ترویج فرهنگ وظیفه‌شناسی و احیای حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌تواند در مبارزه با فساد اداری مثمر الثمر باشد.

اشکال اداری فساد را می‌توان به رشوه، اختلاس، کلاهبرداری، اخاذی یا باج‌گیری، پارتی‌بازی و خویشاوند سالاری تقسیم‌بندی کرد.

قرار است پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برای تبیین این فرمایش مقام‌معظم رهبری با برخی از کارشناسان و صاحبنظران گفت‌وگو کند که در روزهای آینده توسط گروه قضایی و انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها