امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114883
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ، در یادداشتی که در اختیار

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ، در یادداشتی که در اختیار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قرار داده است به مناسبت روز جهانی گردشگری (5 مهرماه) این گونه نوشته است:
گردشگری، از پویاترین فعالیت‌های اقتصادی عصر حاضر است که نقش مهمی در توسعه پایدار جوامع به ویژه جوامع محلی ایفا می‌کند. این صنعت از طریق ترکیب و به‌کارگیری همزمان منابع داخلی و خارجی، منافع اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و فرهنگی زیادی را به همراه دارد.  تا جایی که یکی از راهبردهای توسعه اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی به شمار می رود. با توجه به محدودیت منابع معیشتی کشاورزی جوامع محلی و رشد فزاینده جمعیت این مناطق می توان از توانمندیهای گردشگری جهت افزایش اشتغال، تکمیل درآمد و ارتقای رفاه عمومی این مناطق بهره جست. ضمن اینکه جاذبه‌های گردشگری این مناطق می تواند مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گیرد.
توان بالقوه گردشگری برای اشتغال زایی یکی از ویژگی‌های مهم این صنعت است که تاکنون خدمات زیادی در بخش گردشگری به وجود آمده است و ظرفیت بالایی برای ایجاد خدمات جدید دیگر نیز وجود دارد و از این گذشته، گردشگری توان جذب نیروهای مازاد سایر بخش‌های اقتصادی را نیز دارد‌.
در واقع توجه به بخش گردشگری جهت اشتغال زایی، از دو جهت مفید است؛ اول اینکه گردشگری ایجاد شغل می کند و از طرف دیگر بین آماده شدن و ایجاد تأسیسات گردشگری با جذب گردشگر و توسعه مناطق پیرامونی ارتباط مستقیم وجود دارد.
در بسیاری از کشورها، امروزه گردشگری نیروی اصلی بهبود و رشد اقتصادی کشور محسوب شده و با فراهم آوردن فرصتی راهبردی به اقتصاد محلی تنوع بخشیده، موجب اشتغال زایی شده، ایجاد درآمد می‌کند و باعث افزایش ارزش منابع وارد شونده به محیط محلی می‌شود. از این رو گردشگری، یک گزینه اولیه در امر توسعه جوامع محلی به حساب می‌آید که ارکان مهم آن عبارتند از‌ محیط زیست و فرهنگ محلی در کنار رضایت و موافقت محلی برای پذیرش گردشگر.
به علاوه این صنعت در چارچوب گفتمان‌های اشتغال زایی و سرمایه‌گذاری، نیز گردشگری می‌تواند ابزار مهمی برای توسعه ثروت باشد. همچنین گردشگری تاثیرات مثبتی در تقویت ارزش‌های بومی منطقه، اثبات ارزش‌های فرهنگی محلی، گشودن جوامع محلی به روی تاثیرات خارجی و توسعه توان بالقوه یک قلمرو می‌گذارد که شایان توجه است. با این وجود ایجاد شرایط لازم برای فعالیت یک منطقه به عنوان منطقه گردشگری فرآیند پیچیده‌ای است که نیازمند برنامه ریزی دقیق است.
صنعت گردشگری علاوه بر داشتن آثار مثبت فراوان می تواند در صورت عدم برنامه ریزی و مدیریت اثرات منفی زیان آوری برای جوامع محلی میزبان به همراه داشته باشد. در این راستا سیاست گردشگری پایدار در دنیای امروزی، رهیافت جامعی است که خواهان رشد بلند مدت صنعت گردشگری و گسترش آن بدون اثرات مخرب بر زیست بوم های طبیعی است و بر این نکته تأکید دارد که در قلب توسعه گردشگری، بشر قادر خواهد بود ‌جوانب خاصی از محیط را در جهت مثبت یا منفی تعدیل یا دستکاری کند.
این موضوع در واقع یک الگوی جهانی برای برجسته کردن ارزش های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی صنعت گردشگری به شمار می رود.
امروزه موضوع فقرزدایی از جوامع محلی یکی از اهم  مواردی است که در دستور کار سازمان ملل متحد وبه تبع آن سازمان جهانی جهانگردی قرارگرفته که می توان آنرا از طریق گسترش گردشگری مرتفع کرد.           
به همین منظور سازمان جهانی گردشگری، با قرار دادن شعار روز گردشگری امسال تحت عنوان «گردشگری و توسعه جوامع محلی»، سعی دارد بر توانایی صنعت گردشگری در توانمند کردن مردم و ارائه مهارت به آنها برای ایجاد تغییر در جوامع محلی تاکید بیشتر نماید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها