امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114884
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در نشست صبح امروز -جمعه - چهارم مهر ماه شورای حقوق بشر، پیش‌نویس قطعنامه «حقوق بشر و اقدامات زورمدارانه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در نشست صبح امروز -جمعه - چهارم مهر ماه شورای حقوق بشر، پیش‌نویس قطعنامه «حقوق بشر و اقدامات زورمدارانه یکجانبه» توسط کشورمان به نمایندگی از جنبش عدم تعهد معرفی شد و متعاقب شکست دو اصلاحیه ارائه شده از سوی گروه غرب، به تصویب رسید.

در ابتدا سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، با ارائه سخنرانی پیرامون ابعاد مختلف موضوع به ویژه نقض موازین بین‌المللی، حقوق بشردوستانه و منشور ملل متحد به واسطه اعمال اقدام‌های زورمدارانه یکجانبه، اینگونه اعمال را از جمله موانع عمده اجرای اعلامیه حق توسعه مبتنی بر عدم بهره گیری از اقدام‌های قهری اقتصادی و اجرای فرامرزی قوانین ملی، دانست.

همچنین برگزاری پنل‌های هر دو سال یک بار در خصوص موضوع اقدام‌های زورمدارانه یکجانبه و حقوق بشر و نیز تعیین یک گزارشگر ویژه از سوی شورای حقوق بشر با وظیفه بررسی آثار اقدام‌های زورمدارانه یکجانبه بر برخورداری از تمامی حقوق بشر براساس مفاد پیش نویس قطعنامه، مورد تأکید قرار گرفت.

متعاقب معرفی پیش نویس، یک اصلاحیه از سوی آمریکا (با هدف حذف موضوع تعیین گزارشگر ویژه) و نیز یک اصلاحیه از سوی سوئیس به نمایندگی گروهی از کشورها (با هدف حذف موضوع برگزاری پنل‌های دو سالانه) عمدتاً به بهانه حجم کاری بالای شورای حقوق بشر و هزینه‌های گزاف مترتب بر تعیین و فعالیت گزارشگر ویژه و نیز برگزاری پنل‌های مورد بحث، ارائه شد. پس از طرح نظرات برخی کشورهای عضو شورا به جانبداری یا بر علیه اصلاحیه‌ها، رأی گیری درباره اصلاحیه‌ها به درخواست کوبا به عمل آمد. به موجب نتیجه رأی‌گیری، هر دو اصلاحیه پیشنهادی با 30 رأی منفی، 15 رأی مثبت و 2 رأی ممتنع شکست خورده، به تصویب نرسید. نهایتاً کلیت قطعنامه به درخواست ایتالیا (به نمایندگی از اتحادیه اروپا) به رأی گذاشته و با 31 رأی مثبت در مقابل 14 رأی منفی و 2 رأی ممتنع به تصویب شورای حقوق بشر رسید.

لازم به ذکر است با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، گروه غرب طی روزهای اخیر تلاش همه جانبه‌ای را به منظور تعدیل مفاد پیش نویس قطعنامه از طریق ارائه اصلاحیه‌های مختلف و رایزنی با کشورهای عضو شورا به منظور جلب آراء به عمل آورد. نهایتاً تلاش‌های مزبور با نمایش همبستگی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به ریاست کشورمان و نیز دیگر کشورهای همفکر به جایی نرسید و گروه غرب نه تنها در به شکست کشاندن قطعنامه، بلکه در مورد تعدیل مفاد آن نیز ناکام ماند.

سازوکارهای مندرج در قطعنامه به ویژه انتصاب گزارشگر ویژه و برگزاری پنل با حضور صاحبنظران بین‌المللی، برای نخستین بار در قطعنامه امسال درج و به تصویب رسید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها