امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11491
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۷
تعداد بازدید: 100
محمد صادق کوشکی عضو هئیت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد اولویت فرهنگی دولت ...

محمد صادق کوشکی عضو هئیت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد اولویت فرهنگی دولت بعدی اظهار داشت: دین ما مساوی فرهنگ ماست. به همین دلیل باید اولویت نخست هر دولتی از جمله دولت آینده  توجه به فرهنگ به عنوان مبنای زندگی اجتماعی باشد. و توجه به فرهنگ به معنای معدل دین ماست.

وی افزود: دولت بعدی باید از زاویه فرهنگ دینی به همه مسائل نگاه کند؛ این نگرش که فرهنگ مساوی یا تعدادی از هنر‌ها از جمله سینما و تئاتر است نگاه تقلیل‌گرایانه‌ای است که متاثر از نگاه شبهه مارکسیستی است که مروج آن در دوران قبل از انقلاب فرح پهلوی بود مطابق این نگاه تقلیل‌گرایانه فرهنگ مساوی هنر تلقی می‌شد.

کوشکی ادامه داد: طبیعتا این دیدگاه به این دلیل ترویج شد که  نگاه فرهنگی جایگزین دین شود اما دین منفک از فرهنگ نیست.
 
وی افزود: فرهنگ به منزله متن دین است. نگاه ما در امر فرهنگ باید به همه مسائل حتی مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری از زاویه فرهنگ دینی باشد.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه مشخصا در عرصه‌های مانند سینما اولویت اول باید ارزش‌های دینی باشد، گفت: ما آن سینما و تئاتری که با ارزش‌های دینی مغایرت داشته باشد نه تنها نمی‌خواهیم بلکه دوست داریم چنین هنر‌های را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: هنرهای مورد پذیرش هستند که در چارچوب ارزش‌ها و مبانی دینی ما قرار بگیرند. و اگر هنرمندی قصد تخطئی دارد دولت های آینده باید برخلاف دولت‌های گذشته با چنین هنر‌های مقابله کنند بودجه بیت‌المال را برای ترویج چنین هنرهای صرف نکند.

کوشکی با بیان اینکه قاعدتا دولت‌ها وظایف قانونی دارند و هرکدام از وزارت‌خانه‌ها براساس قانون دارای شأنی هستند، گفت: وزارت خانه‌ها بدون در نظر گرفتن قانون و سیاست ابلاغی از سوی مقامات نمی‌تواند اقدام مشخصی انجام بدهند.

وی ادامه داد: وازرت‌خانه‌ها باید قوانین کلانی که از سوی رهبری ابلاغ می‌شود انجام دهند و عرصه‌های مغفول ماند‌ه‌ و وضعیت  نابسامان فرهنگ دینی در جامعه که در همه دولت‌های قبلی رها شده است از جمله وضعیت حجاب و پوشش، بی‌توجهی به ارزش‌های دینی در هنر‌های گوناگون ازجمله سینما و تئاتر جشنواره‌های هنری و امثالهم سامان یابد.

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در یک و یا دو سال اخیر نرخ طلاق در تهران به 35 تا 40 درصد رسیده است، گفت: قطعا این نرخ طلاق زنگ خطر برای جامعه محسوب می‌شود بسیاری از نقاط کشور که نرخ طلاق 5 رقمی بود در حال حاضر 2 رقمی شده است و این امر نشان دهنده بحران اخلاقی در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهکار‌های نجات کشور از بحران عظیم اخلاقی عمل دولت به قانون است، گفت: مشخصا ما قانونی داریم که هشت‌سال پیش توسط شورای فرهنگ اجتماعی زنان زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییر وضعیت حجاب کشور و گسترش حجاب کشور تصویب شد.

کوشکی ادامه داد: این مصوبه کارشناسی شده است و رهبر انقلاب از این طرح به علت کلی و جامع بودن این طرح دفاع کردند طی 8 سال گذشته در کمال تاسف رئیس جمهور وقت از ابلاغ این دستورالعمل استنکاف کرده است دستورالعملی که به صورت ایجابی حجاب را ترویج خواهد کرد.

وی ادامه داد: وظایف بیش از 26 دستگاه کشور در این مصوبه مشخص شده است. اولین اقدامی که رئیس جمهور آینده باید انجام دهد اجراء این مصوبه است که 8 سال مسکوت مانده است.

کوشکی گفت: اگر این مصوبه با یک امضاء رئیس جمهور اجرا شود به طبع مصوبه به دستگاها ابلاغ می‌شود به این ترتیب امکانات وزارت‌خانه‌ها در راستای ترویج حجاب قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی نیاز به بودجه به آن معنی ندارد، تاکید کرد: فرهنگ نیاز به توجه دارد اما متاسفانه در سه تا چهار سال گذشته فرهنگ با بی‌مهری و کم وجهی مواجه بودند.

کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آینده لازم نیست وقت زیاد و بودجه زیادی را به عرصه فرهنگ اختصاص بدهد فقط باید تلاش کند فرهنگ دینی در دولت احمدی‌نژاد مظلوم بوده از این مظلومیت خارج شود.

انتهای پیام/   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها