امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114923
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
لادن حیدری مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: صبح ...

لادن حیدری مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: صبح چهارشنبه دوم مهرماه لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط با آن، به تصویب رسید، این مهم تمام لایحه و نه بخشی از آن است.

وی در ادامه با بیان اینکه این لایحه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی هم برسد، گفت: این متن پیش نویس یک قانون است که باید مصوبه مجلس هم داشته باشد و در خانه ملت به تصویب برسد، بیش از 150 جلسه در کمیسیون‌های دولت و 3 جلسه در هیات دولت مطرح گردید، این لایحه در نزدیک به 130 ماده به تصویب نهایی رسیده و پس از تصویب مجلس قابلیت اجرا دارد.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه چه زمانی این لایحه به مجلس می‌رود، یادآوری کرد: به محض اینکه مکاتبه‌ای میان دولت و مجلس صورت گیرد این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد و بنا به تعدد طرح‌ها و لوایح بررسی می‌شود.

حیدری اضافه کرد: لایحه‌ جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط با آن، جایگزین همه قوانین حق مولف یا کپی رایت است؛ در کشور ما از سال 1348 که قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان به تصویب رسیده چندین قانون دیگر هم وجود داشت، از قبیل ترجمه، تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی، قانون حمایت از پدید آورندگان نرم افزاری و قانون تجارت الکترونیک، که تعدد این قوانین موجب سردرگمی پدیدآورندگان می‌شد و هم خلاء هایی داشت که ارشاد را مترصد تهیه لایحه جامعی برای تجمع قوانین و رفع خلاءهای قوانین داخلی نمود.

بر اساس گزارش فارس، دوم مهر سالجاری نشست هیأت دولت روز چهارشنبه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و اعضای دولت به بحث و تبادل نظر درباره مهم ترین مسائل روز کشور پرداختند.

دراین جلسه، کمیسیون لوایح گزارشی در خصوص «لایحه حمایت از مالکیت فکری» به هیأت وزیران ارایه داد. این لایحه در واقع مشتمل بر سه کتاب مالکیت ادبی و هنری، حقوق مرتبط به مالکیت صنعتی و مالکیت علمی است. اعضای هیأت وزیران در این جلسه صرفاً به بررسی کتاب اول این لایحه یعنی مالکیت ادبی و هنری پرداختند که شامل مسایل زیر بود:

_ ارایه تعاریف قانونی مشخص از انواع آثار ادبی- هنری

- احصای آثار ادبی – هنری قابل حمایت

- تبیین انواع حقوق مورد حمایت اینگونه آثار و موارد استثناء

- تعیین مدت زمان حمایت از آثار متناسب با نوع آنها؛

- مقررات ناظر به نحوه واگذاری اینگونه حقوق؛ - پیش بینی انواع ضمانت اجراهای لازم برای نقض حقوق مورد حمایت؛

- نحوه ثبت آثار ادبی و هنری این بخش از لایحه، پس از بحث و تبادل نظر از تصویب نهایی هیات وزیران گذشت.

لادن حیدری مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این از تصویب این لایحه خبرداده و گفته بود، پس از ارزیابی نتایج این چهار همایش، بعد از 40 سال، قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان که مصوب سال 1348 بود، مورد بازنگری و بازبینی قرار گرفت و قانونی از دلِ آن درآمد. این قانون به صورت یک لایحه در 130 ماده در کمیسیون‌های فرعی و اصلی لوایح دولت به تصویب رسید و الان هم آماده طرح در هیئت دولت است اما از آنجا که همزمان لایحه حمایت از حقوق مالکیت صنعتی، طرح‌ها و علائم در مجلس مطرح شده و قرار بود در قالب بسته‌ای کامل و به عنوان مجموعه قوانین مربوط به «حقوق مالکیت فکری ایران» تدوین شود، قرار بر این شد که یک بازبینی مجددی روی آن صورت گیرد.

به گفته حیدری در تدوین این لایحه، اول تامین منافع پدیدآورندگان داخلی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی کشور مد نظر بوده و البته سعی بر این بوده که با کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز منطبق و در واقع لایحه‌ای به روز باشد.

وی در خصوص لحاظ شدن بحث پیوست فرهنگی این لایحه هم اضافه کرد: ما حداقل‌های موافقت‌نامه تریپس که یکی از چند موافقت‌نامه الزام‌آور سازمان تجارت جهانی (WTO) است را لحاظ کرده‌ایم و سعی شده با رعایت این حداقل‌ها زمینه الحاق ایران به معاهدات بین‌المللی فراهم شود.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها